Naujienų srautas

Gyvenimas2018.07.19 15:59

Patarimai savaitgaliui Lietuvoje: vaizdingi maršrutai, degustacijos ir pramogos vaikams

„PamatykLietuvoje.lt“ projekto sumanytojas Arvydas Dotas savaitgalį rekomenduoja praleisti keliaujant po Lietuvą. „Mini zoologijos sodai, žirgynai, lamų ir alpakų ūkiai yra populiariausi – jie vaikams teikia daug džiaugsmo“, – portalui LRT.lt sako jis. Tuo tarpu aktyvaus poilsio ir kultūrinio turizmo mėgėjai šiltą ir mažai lietingą savaitgalį turėtų leistis į Panemunę ir Biržų kraštą.

Aktyviam savaitgaliui

Aktyvaus laisvalaikio mėgėjams A. Dotas rekomenduoja Panemunę. „Nors idėja ir nėra nauja, tačiau tikrai siūlau kelionę automobiliu Panemune iki Jurbarko ar net Viešvilės, o atgal grįžti kita Nemuno puse. Gamta, pilys, dvarai ir kitos įdomybės – vienoje vietoje“, – sako jis.

Pasirinkimas Panemunėje tikrai gausus. Dešiniajame Nemuno krante ne tik vingiuoja vaizdingas kelias, bet  stūkso įspūdingi Seredžiaus ir Veliuonos piliakalniai, galima aplankyti Raudonės ir Panemunės pilis, Jurbarko dvarą. Ieškantys įdomybių gali išvysti ilgiausią automobilių tiltą Lietuvoje (494 m, tarp Jurbarko ir Kidulių), žuvitakį Viešvilėje. Kairysis Nemuno krantas mažiau pažįstamas, tačiau ne ką prastesnis – dėmesio vertas Sudargo 5 piliakalnių kompleksas, Zyplių ir Gelgaudiškio dvarai, taip pat Gelgaudiškio pažintinis takas.  

Mėgstantiems keliauti dviračiais A. Dotas siūlo sukti į Žemaitiją. „Gražiausias maršrutas, kurį esu įveikęs – labai vaizdinga dviračių trasa aplink Platelių ežerą. Kartu su Žemaitijos nacionalinio parko direkcija sukūrėme žaidimą – keliaujantys aplink Platelių ežerą ir aplankę 10 į sąrašą įtrauktų objektų gali juose pasižymėti nuskenuodami QR kodą arba pagal savo buvimo vietą. Pasižymėję visose vietose parko lankytojų centre jie galės gauti suvenyrą ir laimėti kitus prizus“, – apie papildomą motyvaciją keliauti pasakoja jis.   

Dar vienas dviračių maršrutas, kurį siūlo A. Dotas, driekiasi Rusnės saloje: „Dviratininkams jis patogus, nes ten nėra didelio eismo. Graži gamta, galimybė stebėti paukščius, infrastruktūra – viskas padaro aplinką ypatinga. Šiais metais ten esame keliavę, tiesa, automobiliu, bet Rusnės sala vis tiek paliko labai didelį įspūdį.“ Keliaujant po Rusnės salą galima pamatyti žemiausią Lietuvos vietą (-1,5 m), Uostadvario švyturį, vandens kėlimo stotį, nuo Uostadvario apžvalgos bokštelio atsiveria graži panorama.

Raudonės pilis, V. Balčiūnienės/Realisbeautifulstock.lt nuotr.

Tarp istorijos ir kulinarijos

Kultūrinio ir kulinarinio turizmo gerbėjai turėtų važiuoti į Biržus, sako A. Dotas. „Biržai man paliko kompaktiško ir labai įdomaus miesto įspūdį. Be to, nedideliu atstumu aplink miestą galima aplankyti ne vieną įdomų objektą. Viskas yra labai nedidelėje teritorijoje, todėl praleidę savaitgalį Biržuose turistai tikrai neliks nusivylę“. Tarp įdomiausių lankytinų vietų jis mini Astravo dvarą, ilgiausią Lietuvoje medinį pėsčiųjų tiltą (525 m) per Širvėnos ežerą, Karvės olą ir kitas karstines įgriuvas. Nuo aukščiausio Lietuvoje Kirkilų apžvalgos bokšto atsiveria įspūdinga Biržų regioninio parko ir karstinių ežerėlių panorama.

Biržų krašte atradimų netrūksta kulinarinio turizmo gerbėjams, sako A. Dotas ir siūlo išbandyti „Alaus kelią“. Programos metu galima apsilankyti keliose alaus daryklose, susipažinti su Biržų krašto aludarių istorija ir degustuoti skirtingų rūšių alų. Biržų rajone taip pat rengiama produktų iš avienos ir avies pieno degustacija, Vinkšninių kaime siūloma susipažinti su vietos kulinariniu paveldu, o Sodeliškių kaime išsikepti duonos.

Kalbėdamas apie kulinarinį turizmą A. Dotas dalinasi ir kitomis idėjomis. „Ignalinos rajone, ant Sravinaičio ežero kranto esančioje „Gaidelių sodyboje“ galima dalyvauti edukacinėje žuvienės virimo programoje,  kurios metu žuvienė verdama pagal šimtametes Rytų Aukštaitijos krašto žvejų tradicijas. Žuvies galima paragauti ir „Žuvienės pašiūrėje“ prie Rubikių ežero“, – pasakoja jis.

Kirkilų karstiniai ežerėliai, Danutės Pa/Realisbeautifulstock.lt nuotr.

Po Lietuvą su vaikais

„Mes visur keliaujame su 8 ir 2 metų amžiaus vaikais, mums nėra neįveikiamų kelių ar neįdomių vietų, – prisipažįsta „PamatykLietuvoje.lt“ sumanytojas. – Visgi, žvelgiant į tai, ko ieško mūsų svetainės lankytojai kelionėms su vaikais, galiu išskirti mini zoologijos sodus. Ko gero, pats populiariausias iš jų šiuo metu yra Raubonių mini zoologijos sodas netoli Biržų, tad jį labai lengva prijungti prie kelionės į Biržų kraštą.“ Prie Raubonių piliakalnio įsikūrusiame mini zoologijos sode vaikai gali išvysti meškų, liūtą, lūšių, elnių, surikatų ir daug kitų gyvūnų. Šalia esančiame dar viename parke yra natūralaus dydžio dinozaurų skulptūrų.

Anot A. Doto žirgynai, lamų ir alpakų ūkiai patraukliausi, populiariausi – jie vaikams teikia daug džiaugsmo. Pavyzdžiui, Utenos rajone, Antalamėstės kaime įsikūrusiame slėnyje auga 50 skirtingų veislių triušių ir triušiukų, taip pat kitų gyvūnų. „Su šeima jau dvejus metus iš eilės važiuojame į „Triušiukų slėnį“ Antalamėstėje. Ten vaikai praleidžia pusę dienos ir išvažiuoja nenoriai, net verkdami. „Triušiukų slėnyje“ yra tikrai labai gera atmosfera, o jo šeimininkai atiduoda visas jėgas tam, kad tokį objektą kurtų ir išlaikytų“, – priduria jis.

„Taip pat siūlau užsukti ir į Aukštaitijos nacionaliniame parke esantį „Paukščių kaimą“, kuriame vaikai susipažins su įvairiomis paukščių rūšimis, paragaus kiaušinienės, pamatys laimės paukštės lizdą“, – patarimus savaitgaliui baigia A. Dotas ir linki kuo daugiau keliauti po Lietuvą.

Triušiukų slėnis, BNS nuotr.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi