Gyvenimas

2018.08.15 08:54

Kaip išgelbėti santykius užstrigus užburtame rate

LRT.lt2018.08.15 08:54

Prastais tarpusavio santykiais dažniausiai skundžiasi poros, patekusios į vadinamuosius užburtus santykių ratus. Tačiau nepakanka vieną kartą iš tokio rato ištrūkti, kad santykiai pagerėtų, svetainėje psychologytoday.com rašo klinikinis psichologas Konstantinas Lukinas. Anot jo, tik užglaisčius susidariusias situacijas, ateityje galima tikėtis darnių santykių, bet ne visada suprantame, kad turime paisyti net ir tų partnerio poreikių, kurie mums atrodo nepriimtini.

1. Ištrūkite iš užburto rato

Iš darbo žmona grįžta susierzinusi, todėl lepteli ką nors nemalonaus. Tai sugadina nuotaiką jos sutuoktiniui ir jis nebenori su ja kalbėtis. Matydama vyro abejingumą, moteris pradeda jaustis atstumta ir nereikalinga bei ima jaudintis, kad nepavyksta su vyru rasti bendros kalbos. Taip kiekvienas mūsų veiksmas tik dar labiau pablogina situaciją ir taip užsisuka blogasis įvykių ratas.

Jei pastebėjote, kad užstrigote tokiame rate, pasistenkite iš jo ištrūkti. Tarkim, jei pikta žmona prieš grįždama namo būtų pasivaikščiojusi lauke bent 10 minučių, ji veikiausiai būtų nusiraminusi ir darbe sukauptų rūpesčių nebūtų išliejusi ant vyro.

Lygiai taip pat ir vyras galėjo būti supratingesnis, užjausti žmoną, darbe patyrusią daug streso, ir neįsižeisti dėl jos pasakytų žodžių.

Tik supratę, kad sukatės minėtame rate ir vienas kitą skaudinate, galite iš jo ištrūkti. Tai pusė darbo sprendžiant ir suvokiant santykių problemas.

2. Ištyrinėkite savo partnerio jausmus

Nors ir skamba it klišė, tai labai svarbu. Tam, kad užglaistytumėte susidariusią situaciją ir toliau galėtumėte tinkamai bendrauti, svarbu suprasti ir išanalizuoti abiejų partnerių jausmus, susijusius su skirtingomis situacijomis, įtraukiančiomis į prieš tai nupasakotus bendravimo ratus.

Nepakanka tik numanyti, kaip įvairiose situacijose jaučiasi partneris. Prielaidos ir vengimas atvirai pasikalbėti apie tai, kas nutiko, gali sugrąžinti atgal į ratą, ir taip jau sukėlusį didelių nemalonumų. Drauge aptarkite, kas įvyko, kodėl taip nutiko ir kaip kiekvienu atveju jautėsi partneriai.

3. Įvardykite savo norus ir poreikius

Beveik neįmanoma sukurti gražių santykių su kitu žmogumi nesuprantant savęs. Abu žmonės turėtų kaip individai suprasti savo norus bei poreikius. Nors ir lengva priprasti prie santykių būsenos „mes“, vis tiek kiekvienas esame nepriklausomas žmogus.

Kiekvienas turime savo lūkesčių, norų, fizinių ir emocinių poreikių. Svarbu juos ne tik įvardyti, bet ir išsakyti. Tai padeda vienam kitą geriau suprasti, stiprina pasitikėjimą ir emocinį ryšį, o tai, kaip žinoma, yra tvirtų santykių pagrindas.

4. Palaikykite partnerį

Tai priklauso nuo to, ką jūsų partneris įvardijo kaip savo asmeninius norus ir poreikius. Santykiai klostysis lengviau, jei priimsite brangaus žmogaus išsakytus žodžius bei patirtis ir besąlygiškai palaikysite.

Jeigu jūsų antrosios pusės poreikiai visai kitokie, jūs turite skirtingų tikslų, veikiausiai palaikyti jo pasirinkimus bus sudėtingesnė užduotis. Tačiau jei pasistengsite, kad būtų atsižvelgta į kiekvieno iš partnerių norus, abu būsite laimingesni poroje.

Jei mylite žmogų, kodėl jums neturėtų būti svarbūs jo poreikiai?

5. Išreikškite savo jausmus

Norėdami pakeisti neigiamus ratus, nuolat užsisukančius jūsų santykiuose, turite išmokti reikšti savo jausmus taip, kad ir antroji pusė juos priimtų bei įsisavintų be neigiamų emocijų. Kaip tai bus daroma, priklauso nuo kiekvienos poros atskirai, partnerių bendravimo stiliaus.

Svarbu būti sąžiningam su brangiu žmogumi ir viską atvirai išsakyti. Nebandykite daryti prielaidų ir labai stenkitės iš tiesų klausytis ir išgirsti, ką sako jūsų partneris. Emocijos yra bene svarbiausia tapatybės ir asmenybės dalis. Jos gali ir turi būti panaudotos kaip informacija ir priemonė priimant apgalvotus sprendimus.