Gyvenimas

2018.07.14 11:57

S. Paltanavičius: daug žalos galime padaryti to net nežinodami

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2018.07.14 11:57

Lietuvoje – vasaros vidurys. Dabar – jau tikras, nes ir kalendorius tvirtina tą patį. Įbrėžto jo brūkšnio nematysime, vasarai leista rinktis, kaip jai gyventi. Šios vasaros mums buvo tikrai daug – visko, o ypač – saulės ir šilumos. Mes, žinoma, ir toliau tikimės tik pačių gražiausių dienų...

Neabejoju, kad jūs visi šį vasaros metą kaip niekada dažnai ir ilgai būnate gamtoje. Vieni atostogaudami, o kiti – eidami kažko rinkti, pamatyti. Vasara negaili dovanų, tačiau gamta visus turtus augina ir puoselėja sau. Kiek galima pasiimti sau, o ką reikia palikti pačiai gamtai?   

Mes daug žalos galime padaryti net to nežinodami. Todėl jei galime, jautriose vietose – pelkėse, apypelkiuose, šiuo metu ypač mėgiamuose gyvūnų, turėtume nesilankyti. Tiesa, ten sirpsta didžiausios mėlynės, bet čia savo vadas augina tetervinai, kurtiniai, jerubės. Čia gausios angys, kurioms drėgnas papelkys yra labai jauki vieta. Dėl trikdymo lizdų netenka paukščiai, pametami ir žūsta žvėrių jaunikliai.

O jei miške sutiksim mešką? Šiemet Lietuvoje jos regėtos ir fiksuotos daugelyje vietų. Ko gero, jų tikrai ne viena – kažin ar taip per visą šalį galėjo vingiuoti vieno žvėries keliai.

Jei atsitiktų taip, kad mešką susitiksite, per daug nesibaiminkite. Ji, ko gero, to nelauks – pasišalins anksčiau, nei ją pamatysime. Be to, meška nėra agresyvi, o nejaučianti gresiančio pavojaus tyliai pasišalina. Net keista, kaip atsargiai ji eina – nė šakelė po jos kojomis netrakšteli.  Žinoma, kai kas norėtų mešką pamatyti ir apžiūrėti iš arti...

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.