Gyvenimas

2018.07.05 13:07

Iš meilės galime pakenkti: ką turėtų žinoti šunų savininkai

LRT.lt 2018.07.05 13:07

Augintiniams negaila nieko – nei skanesnio kąsnelio nuo stalo, nei brangaus laiko ir rūpesčio. Dažnai ir patį augintinį renkamės atsakingai: pagal jo veislę, charakterį ar kitas savybes. Vis dėlto, dažnai pasimiršta, kas yra būdinga mūsų išsirinktam šuniukui, neretai pritrūksta laiko ar noro ilgesniems pasivaikščiojimams arba priešingai, kartais net nesusimąstydami iš didelės meilės galime jam pakenkti, rašoma pranešime spaudai.

Nepasiduokite liūdnam žvilgsniui

Gailus augintinio žvilgsnis tikrai nėra indikatorius, kad jūsų šuo alkanas. Dėl šios priežasties reikėtų susimąstyti prieš duodant jam dar vieną skanėstą nuo stalo. Tai, pasak „Užupio veterinarijos klinikos“ veterinarijos gydytojos Ievos Kirchovaitės, yra pirmoji ir didžiausia klaida, kurią daro šunų šeimininkai: „Žinoma, sunku atsilaikyti tam gailiam šuniuko žvilgsniui, tačiau duodami žmonių maistą patys šeimininkai nesusimąsto, kad taip gali apnuodyti savo augintinį.“ Veterinarės teigimu, kai kurie žmonių vartojami produktai šuniui gali būti toksiški, nesaugūs. Tarp jų – avokadas, vynuogės, grybai, razinos, česnakas, šokoladas, ypač juodas, ir kiti.

Pasak gydytojos, bet kokie saldumynai kenkia šuns kepenims. Jeigu nutarėte su savo augintiniu pasidalinti aitriu maistu, tai tikėtina, kad pažeisite jo virškinamąjį traktą, netgi uoslę. Beje, maisto davimas nuo stalo yra viena pagrindinių šunų nutukimo priežasčių. „Jeigu šuo maitinamas jam pritaikytu subalansuotu sausu ėdalu, tai duodami neaiškios maistinės vertės maisto likučius, sutrikdome visą balansą ir šuo gali pradėti tukti“, – teigia I. Kirchovaitė. Pasak jos, reikia nepamiršti savo augintinį maitinti du kartus per dieną, jokiu būdu nepalikti pilno priberto dubenėlio maisto visai dienai. „Šerti augintinį reikėtų tik aukščiausios klasės ėdalu, kuris subalansuotas kiekvienai situacijai, ypač esant lėtinei ligai ar alergijai“, – sako I. Kirchovaitė.

Dar viena opi problema, su kuria susiduria veterinarijos klinikos gydytojai – kaulų davimas savo augintiniui. Pasak specialistės, tai – griežtai draudžiama. Smulkūs kaulai įstringa gerklėje, žarnose, gali jas perdurti, užkimšti, prasideda įvairūs sutrikimai, kurie gali baigtis netgi gyvūno mirtimi.

Trūksta fizinės veiklos ir bendravimo

Visiems žinoma, kad įsigijus šuniuką visi namai prisipildo džiaugsmo. Tiesa, neretai šeimininkai greitai aptingsta ir savo augintiniui ima skirti vis mažiau dėmesio. „Šuo yra aktyvus gyvūnas, jam reikia judėti, žaisti, lavinti jo smegenis. Ypač jeigu nutarėte įsigyti veislinį, pagal fiziologiją aktyvų šunį, lauke per dieną prabūti 15 minučių tikrai neužteks“, – aiškina specialistė. Anot jos, augintiniui būtina socializacija. Tą daryti reikia nuo pat mažų dienų, kad vėliau išvengtumėte peštynių su kitais šunimis, puolimo gyvūnų ar net žmonių.

Dan Cook/Unsplash nuotr.

„Vasarą, nusprendę palepinti savo šunį maudynėmis prie ežero, jūros, tvenkinio, nepamirškite grįžę išmaudyti jį švariu vandentiekio vandeniu. Gamtiniuose vandens telkiniuose vyrauja įvairi mikroflora, kuri esant progai gali sukelti odos problemas, ypač, jeigu šuo yra linkęs į alergijas, turi žaizdelių ant odos“, – aiškina veterinarė. Taip pat, jeigu po maudynių šuns ausys neišsausinamos, jose ima kauptis drėgmė, atsiranda niežulys, ausų vidaus oda parausta, tampa jautri, gali prasidėti ausų uždegimas, kurio negydant šuo gali apkursti.

Taip pat, reikėtų būti atsargiems žaidžiant lauke, mėtant pagalį. Svarbu, kad nuo jo nebūtų atplaišų, kurios gali strigti po liežuviu, jį perdurti. „Tą galite pastebėti tik po kurio laiko, kai žaizda tampa stipriai infekuota, o gydymas tampa sudėtingesnis ir ilgesnis“, – sako I. Kirchovaitė.

Šeimininko žalingi įpročiai atsiliepia ir augintiniui

Kitas svarbus ir apleistas aspektas – tai rūkymo žala ne tik šeimininkui, bet ir augintiniui. Veterinarės teigimu, šunims, gyvenantiems namuose, kur yra rūkoma, gali pasireikšti tokios rimtos ligos, kaip nosies navikai, plaučių vėžys, astma, bronchitas. „Ilgasnukiams šunims, pasyvus rūkymas dažniau sukelia nosies ir sinusų vėžį, nes yra didesnis paviršiaus plotas, kur gali kauptis kancerogenai. Šunims, su trumpesniais snukiais – didesnė tikimybė susirgti plaučių vėžiu“, – aiškina gydytoja.

Pavojų sukelia ne tik pasyvus rūkymas tiesiogiai, kai dūmai yra įkvepiami, bet ir nuodingos medžiagos, kurios, net išvėdinus patalpų orą, lieka minkštuose balduose kilimuose ir pačiame gyvūno kailyje. „Kiekvienas iš mūsų turime prisiimti atsakomybę ir stengtis apsaugoti savo augintinius. Jei įmanoma, nerūkyti ar rinktis sumažintos rizikos produktus – elektronines cigaretes, kaitinamo tabako įrenginius, kuriuose nėra dervų, nevyksta degimo procesas, tad atitinkamai nėra dūmų ir tai gali eliminuoti pasyvaus rūkymo keliamą žalą naminiams gyvūnams“, – sako I. Kirchovaitė. Vis dėlto, reikėtų būti budriems, kad augintinis netyčia neprarytų elektroninės cigaretės turinio.

Rūkantys šunų augintojai turėtų pasirūpinti geros kokybės oro valytuvu, padėsiančiu pašalinti toksinų kiekį bei nelaikyti gyvūno uždaroje patalpoje, kurioje yra dažnai rūkoma. Taip pat, gydytojos teigimu, parūkius svarbu nusiplauti rankas, kad glostydami gyvūną jam ant kailio nepaliktumėte nuodingų medžiagų.

Įsigijus augintinį, svarbiausia – sąmoningumas ir gyvūno poreikių supratimas. Svarbiausia – neperlenkti lazdos ir pasirūpinti tiek savo, tiek augintinio gerove.