Gyvenimas

2018.06.28 18:00

Leisis į istorinį skrydį: bemotoriais sklandytuvais – nuo Lietuvos iki Ukrainos

LRT.lt2018.06.28 18:00

Pirmas dvi rugpjūčio savaites trys Lietuvos sklandytojai Algirdas Šimoliūnas, Sakalas Uždavinys ir Ignas Bitinaitis leisis į istorinį skrydį „Sklandytuvais nuo jūros iki jūros: Lietuva – Ukraina“. Rugpjūčio 1 d. startuosiantis 1800 km. skrydis ketina pažymėti Lietuvos 100-metį ir tokiu būdu skrydžio dalyviai siekia naikinti nematomas sienas su kaimyninėmis šalimis, rašoma pranešime spaudai. 

Lietuvių žinios apie sklandymą – menkos

Sklandymas Lietuvoje gyvuoja 80 metų, o Lietuvos sklandytojai yra vieni pajėgiausių pasaulyje. Jie užima garbingą 12-ą vietą iš 40 Pasaulinės oro sporto federacijos (FAI) reitinge. 

Lietuva yra viena iš nedaugelio pasaulio valstybių, kurioje tarptautinio lygio sklandymo čempionatai rengiami ne vienerius metus. Iš viso Pociūnų aerodrome, Prienų raj. buvo surengti 4 pasaulio ir 4 Europos sklandymo čempionatai. Nepaisant puikių Lietuvos sklandytojų pasiekimų, žmonės apie sklandymą Lietuvoje vis dar žino mažai. 

„Viena didžiausių problemų yra ta, kad sklandymas nėra patrauklus stebėti nuo žemės. Sklandymo čempionatai nesuteikia vizualinio įsivaizdavimo, kaip sklandytuvai iš tiesų skrenda ir rungtyniauja tarpusavyje“, – kalbėjo skrydžio „Sklandytuvais nuo jūros iki jūros: Lietuva – Ukraina“ iniciatorius, sklandytojas A. Šimoliūnas.

Projektas gimė iš noro garsiau kalbėti apie sklandymą

Menkos žmonių žinios ir informacijos trūkumas apie sklandymą viešojoje erdvėje lėmė, jog prieš dvejus metus A. Šimoliūnas su žmona Ieva ir kitais vėliau prisijungusiais bendraminčiais įkūrė mažosios aviacijos, kurios dalimi yra ir sklandymas, viešinimo projektą LaikaKi.lt.  

„Kai 2016 metų žiemą su Ieva pradėjome galvoti apie projektą, skirtą viešinti mažąją aviaciją, tikslas buvo vienas – Lietuvos žmones plačiau supažindinti su mūsų taip mylimu sportu. Vėliau prisijungė dar keli idėja patikėję žmonės ir padėjo idėją paversti realiu projektu. Kadangi pats sklandau jau 15 metų, sklandymas tapo projekto ašimi“, – prisiminė A. Šimoliūnas.

J. Dadono nuotr.

2016 metų vasarą A. Šimoliūnas su dar dviem sklandytojais Sakalu Uždaviniu bei Ignui Bitinaičiu užsimojo bemotoriais sklandytuvais perskirsti tris Baltijos valstybes.

„Didžioji dalis sklandytojų tikrai ne kartą yra pagalvoję apie tolimus skrydžius, tačiau mažai jų tam pasiryžta. Aš visada norėjau įgyvendinti tolimą skrydį sklandytuvu ir parodyti sklandymo galimybes, o per tai ir apie sklandymą visuomenei prabilti iš kitos pusės“, – sakė A. Šimoliūnas.

Skrydį „Drauge sklandytuvais virš Baltijos šalių“ jo dalyviams pavyko įgyvendinti per vieną dieną. 

Šios vasaros planuose beveik 4 kartus ilgesnis, 1800 km. atstumas nuo Baltijos iki Juodosios jūros. A. Šimoliūnas drauge su jau minėtais sklandytojais S. Uždaviniu ir I. Bitinaičiu užsibrėžtą atstumą ketina įveikti per 5–12 dienų.

Skrydis sklandytuvais į Ukrainą – simboliškas 

Rugpjūčio 1 d. iš Kartenos aerodromo startuosiantis skrydis sklandytuvais iki Juodosios jūros bus toks pirmasis istorijoje. Ne veltui skrydžiui pasirinkti šie metai, kai Lietuva švenčia savo nepriklausomybės 100-metį.

„Mums šis skrydis – tai labai gražus Lietuvos nepriklausomybės 100-mečio skrydis. Tai padėka Lietuvai ir čia dirbantiems puikiems mokytojams (instruktoriams), inžinieriams, kurie išmokė bei užaugino sparnus“, – kalbėjo A. Šimoliūnas. 

Planuojant skrydį, pilotai svarstė skristi į Slovakiją, Austriją, tačiau galiausiai nuspręsta skristi į sklandytojams menkai pažįstamą Ukrainą, kuri šiuo metu išgyvena sunkius laikus. 

„Šiuo skrydžiu į Ukrainą mes norime panaikinti sienas ir pabrėžti bendrą bei saugią mus su Ukraina siejančią oro erdvę. Ukraina Lietuvai yra labai svarbi tiek istoriškai, tiek morališkai. Tad skrisdami ten norime pabrėžti, jog mes matome Ukrainą kaip lygiavertę Europos, pasaulio dalį“, –  sakė skrydžio dalyvis, garsus Lietuvos aktorius S. Uždavinys. 

Skrydis „Sklandytuvais nuo jūros iki jūros: Lietuva – Ukraina“ startas planuojamas rugpjūčio 1 d. iš Kartenos aerodromo. Pilotai ketina skristi maršrutu: Kartena (LT)–Balstogė (PL)–Liublinas (PL)– Rivnė (UA)–Vinycia (UA)–Odesa (UA).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.