Gyvenimas

2018.06.06 19:32

Kas pasikeis vasarą nusprendus nevartoti cukraus

Net nusprendus nevartoti cukraus kurį laiką, pavyzdžiui, vasaros metu, galima pastebėti daug teigiamų pokyčių, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Kaip teigia jis, atsisakius cukraus ne tik gerėja sveikata, bet ir rečiau apsilankoma pas gydytojus, mažiau nuskriaudžiama piniginė.

Visi žino, kad per didelis cukraus vartojimas gali neigiamai paveikti sveikatą – skatina svorio priaugimą, staigius nuotaikos svyravimus, lėtines ligas. Tačiau dauguma nekreipia dėmesio ir vis tiek vartoja didelius cukraus kiekius kasdien. Atsisakius cukraus bent vasarą, nauda bus nepamatuojamai didelė, sako gydytojas A. Unikauskas.

Pagerės burnos kvapas. Cukrus sukelia ne tik ėduonį, bet ir blogą burnos kvapą, nes jis – bakterijų maistas. Nuolat turėdamos maisto bakterijos dauginasi greičiau, o tai ir lemia blogą burnos kvapą.

Pagerės smegenų veikla. Cukrus trikdo gebėjimą mokytis. Ruošiantis egzaminui cukraus turinčio maisto geriau nevartoti.

Mažesnė tikimybė susirgti Alzheimeriu. Smegenyse yra medžiagos, vadinamos BDNF (brain-derived neurotropic factor). Ji padeda vystytis jungtims tarp neuronų, taip sukurti ir saugoti prisiminimus. Atminties sumažėjimas siejamas su per dideliu cukraus vartojimu.

Oda atrodys jauniau. Amerikos mokslininkai sako, kad, sumažinus cukraus vartojimą, gali išnykti aknė. Būtent cukraus sukelti uždegiminiai procesai lemia aknę.

Širdis pasakys „ačiū“. Žmonės, vartojantys per daug cukraus, turi didesnę riziką patirti širdies priepuolį. Saldūs gėrimai skatina vainikinių širdies arterijų ligas. Mažindami cukraus kiekį, mažiname ir insulino lygį, pulso dažnį, kraujo spaudimą. Tai reiškia, kad širdis mažiau apkraunama darbu.

Mažesnis blogojo cholesterolio kiekis. Didelis cukraus kiekis padidina blogojo cholesterolio kiekį organizme, todėl prastėja širdies būklė, kas sukelia gyvybei pavojingas situacijas.

Geresnė nuotaika. Prastesnė nuotaika iš karto po cukraus vartojimo sumažinimo – normalu. Tačiau kai priprantama prie pokyčio, savijauta pagerėja. Tyrimai rodo, kad žmonės, vartojantys labai nedaug arba visai nevartojantys cukraus, rečiau arba niekada neišgirsta depresijos diagnozę.

Geresnis miegas. Didelio cukrus kiekio nulemtas insulinas sąveikauja su energija. Staiga sumažinus cukraus vartojimą normalu jaustis mieguistai. Tačiau kai organizmas prie to prisitaikys, aktyvumas neapleis visą dieną. Taip, atėjus miego metui, natūraliai norėsis miegoti, dienos ir nakties ritmas bus subalansuotas.

Mažesnė tikimybė susirgti diabetu. Valgant daug gliukozės išsivysto didelis atsparumas insulinui. Tai reiškia, kad cukrus negali patekti į ląsteles ir daug jo bus kraujyje.

Mažesnė tikimybė susirgti vėžiu. Kasos vėžys dažnai siejamas su dideliu cukraus kiekiu. Nors mokslinės studijos šiuo klausimu nėra vieningos, geriau nerizikuoti.

Aštresnis regėjimas. Cukrus turi įtakos akių būklei. Insulino ir gliukozės lygių pokyčiai jūsų organizme lemia kraujagyslių pažeidimus ir blogesnę akių tinklainės kraujotaką. Tai lemia sumažėjusį regėjimo aštrumą, gali išsivystyti trumparegystė arba katarakta.

Greitas svorio kritimas. Valgant daug cukraus, kasa yra priversta gaminti daugiau insulino, todėl kiti hormonai, atsakingi už metabolizmą, virškinimą ir svorį, nebeveikia taip, kaip turėtų. Tuomet organizmas siunčia klaidingą signalą, kad laikas užkąsti. Nereikia leisti, kad cukrus apkvailintų.

Retesni apsilankymai pas gydytoją. Cukrus labai veikia imuninę sistemą. Nuo bakterijų ir virusų mus saugo baltieji kraujo kūneliai. Jų efektyvumas stipriai sumažėja, kai suvartojamas per didelis cukraus kiekis. Cukrus kenkia ir dantų būklei, todėl lankytis tenka ne tik pas šeimos gydytoją, bet ir odontologą.

Sutaupyti pinigai. Nustojus valgyti cukrų, galima sutaupyti pinigų, leidžiamų vizitams pas gydytojus, odontologus, taip pat brangiems vaistams, užkandžiams ir gėrimams.