Naujienų srautas

Gyvenimas2018.05.23 12:10

Tyrimas: suteikti pirmąją pagalbą linkę dauguma, bet realybėje galėtų padėti tik kas antras

LRT.lt 2018.05.23 12:10

Devyni iš dešimties Lietuvos gyventojų sutinka, kad nelaimės atveju net ir neprofesionalų suteikta pirmoji pagalba gali išgelbėti žmogaus gyvybę. Tačiau pirmosios pagalbos įgūdžių mūsų šalies gyventojai akivaizdžiai stokoja: 44 proc. nemokėtų padėti žmogui užspringus, 46 proc. negalėtų atlikti širdies masažo, 48 proc. – dirbtinio kvėpavimo veiksmų. Tokius duomenis atskleidė ne gyvybės draudimo bendrovės „Lietuvos draudimas“ užsakymu atlikta gyventojų apklausa, teigiama pranešime spaudai.

Apklausos duomenimis, didžioji dauguma gyventojų – 95 proc. – nutikus nelaimei galėtų patikrinti tik pagrindines gyvybines žmogaus funkcijas – pulsą ir kvėpavimą. Tačiau, prireikus rimtesnės pirmosios pagalbos, ką daryti žinotų perpus mažiau žmonių.

„Niekas nenori galvoti apie nelaimes, tačiau jos nutinka ir, deja, dažniausiai užklumpa netikėtai. Apklausa parodė, kad ketvirtadaliui Lietuvos gyventojų yra tekę tiesiogiai susidurti su situacija, kai šalia esančiam žmogui dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, užspringus ar sustojus širdies veiklai, prireikė pagalbos. Taigi žinių ir įgūdžių stoka, kaip suteikti pirmąją pagalbą kelia pagrįstą susirūpinimą“, – sako Aurelija Kazlauskienė, „Lietuvos draudimo“ Strategijos, klientų ir marketingo departamento direktorė.

Įgūdžiai pasenę

Apklausos duomenimis, 55 proc. Lietuvos gyventojų pirmosios pagalbos mokymuose dalyvavo prieš daugiau negu 5 metus, o 15 proc. tokių kursų iš viso nėra išklausę. Tokie rezultatai, pasak Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Pirmosios pagalbos programos vadovo Dovydo Bajarūno, leidžia daryti išvadą, kad gyventojų įgūdžiai teikti pirmąją pagalbą yra per menki.

„Savo įgūdžius būtina atnaujinti, nes laikui bėgant dalis žinių užsimiršta. Gebėjimas suteikti pirmąją pagalbą parodo mūsų atsakomybę už savo artimuosius, kolegas ir bendruomenės narius. Mūsų duomenimis, vien darbo vietoje nemaža dalis žmonių yra susidūrę su situacijomis, kai prireikė suteikti pirmąją pagalbą. Taigi tokios žinios ir įgūdžiai lemiamu momentu gali padėti išgelbėti gyvybę“, – įsitikinęs D. Bajarūnas.

Pranešimo spaudai autorių grafikas

Bijo pakenkti

„Lietuvos draudimo“ atliktos apklausos duomenimis, dalis gyventojų nelaimės atveju patys pirmosios pagalbos veiksmų imtis nesiryžtų – iškviestų medikus arba lauktų aplinkinių pagalbos. Jie prisipažino, kad tokį sprendimą lemia baimė savo veiksmais pakenkti žmogui ir per didelė atsakomybės našta. Tačiau specialistai atkreipia dėmesį, kad pirmąją pagalbą suteikti gali kiekvienas ir net ne visai pagal taisykles atliekami pagalbos veiksmai gali padėti.

„Priklausomai nuo aplinkybių medikai į vietą gali atvykti ir vos per kelias minutes, bet gali užtrukti ir dešimtis minučių. Pavyzdžiui, kai sąmonę praradęs žmogus nekvėpuoja, smegenys negauna pakankamai deguonies – tokiu atveju yra lemtingos 4–5 minutės“, – sako Raudonojo Kryžiaus Pirmosios pagalbos programos vadovas.

Žinoma, jo teigimu, visada drąsiau imtis veiksmų, kai turime reikiamų žinių ir įgūdžių, todėl išklausyti pirmosios pagalbos kursus vertinga kiekvienam.

Lietuvos gyventojų apklausą apie pirmosios pagalbos žinias ir įgūdžius atliko bendrovė „Spinter tyrimai“. Internetinėje apklausoje, kuri buvo vykdoma šių metų balandžio mėn., dalyvavo 505 respondentai iš visos Lietuvos. Apklaustųjų amžius – 18 iki 75 metai. Tyrime naudotas kvotinės atrankos metodas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi