Naujienų srautas

Gyvenimas2018.05.25 10:04

Šiuolaikiška pasaka virto tikrove: susituokė princas Harry ir M. Markle

Pasaulis šiandien tapo istorinio įvykio liudininku – pirmą kartą Didžiosios Britanijos karališkosios šeimos nare tapo moteris, turinti afroamerikiečių kraujo. Dievo ir milijardų žmonių akivaizdoje Holivudo numylėtinė Meghan Markle tapo britų princo Harry žmona ir Sasekso kunigaikštiene. Iškilmingos ir jautrios ceremonijos Vindzoro pilies Šv. Jurgio koplyčioje metu jiedu prisiekė vienas kitam amžiną meilę ir ištikimybę.  

Jau nuo ankstyvo ryto Vindzore rinkosi smalsuoliai, trokštantys bent akies krašteliu pamatyti karališkąsias vestuves. Kai kurie karališkosios šeimos gerbėjai geriausias vietas užsiėmė dar šventės išvakarėse. Manoma, kad į Vindzorą suplūdo per 100 tūkst. žmonių, norėjusių išvysti šio istorinio momento.

Likus kelioms valandoms iki ceremonijos specialiais autobusais atvyko į karališkas vestuves pakviesti visuomenės atstovai. Šventės metu jie galėjo stebėti į koplyčią atvykstančius nuotaką, jaunikį ir vestuvių svečius, o po ceremonijos – ir karietų koloną.

Prieš vestuves pakviestiems visuomenės atstovams buvo išsiųstas griežtas reikalavimų bei draudimų sąrašas. Jame buvo nurodyta, kad su savimi negalima turėti didelių rankinių ar kuprinių. Taip pat griežtai draudžiama turėti fotoaparatus ar išmaniuosius įrenginius, kuriuose yra kamera. Visuomenės atstovams nevalia segėti medalių ir į pilies teritoriją neštis kardų.

Vindzoro pilies Šv. Jurgio koplyčia (Reuters/Scanpix nuotr.)

Nors įprasta, kad karališkosios poros tuokiasi Londone esančioje Vestminsterio abatijoje, princo Harry ir M. Markle šventei pasirinkta 30 km į vakarus nuo Londono esanti Vindzoro pilies Šv. Jurgio koplyčia.

Čia 1984 m. buvo prakrikštytas princas Harry, o šių metų kovo mėnesį – ir  M. Markle. Aktorė buvo auginama protestante, lankė katalikiškąją mokyklą, bet pagal tradicijas princo Harry nuotaka privalėjo priimti anglikonų tikėjimą.

Sudarę civilinę santuoką, specialią palaiminimo ceremoniją Vindzoro pilyje 2005-aisiais surengė ir jaunikio tėvas princas Charlesas su išrinktąja Camilla Parker Bowles.

AFP/Scanpix nuotr. 

Karališkųjų vestuvių svečiai - ir kilmingieji, ir žvaigždės

Likus porai valandų iki iškilmingos ceremonijos į karališkąsias vestuves pradėjo rinktis svečiai. Istorinės akimirkos liudininkais tapo ir kilmingieji, ir garsūs pramogų bei sporto pasaulio žmonės: aktorius George Clooney, televizijos laidų vedėja Oprah Winfrey, futbolininkas Davidas Beckhamas su žmona, žinoma atlikėja Victoria Beckham, dainininkas Jamesas Bluntas ir kiti. 

Prieš porą mėnesių jiems išsiųstuose kvietimuose buvo nurodyta, kad vyrai turi dėvėti dieninį frako kostiumą, kasdienį kostiumą arba uniformą, o moterys – pečius ir kelius dengiančią suknelę bei skrybėlę. Be jos pasirodyti karališkosiose vestuvėse – protokolo pažeidimas, nors prieš septynerius metus vykusiose princo Williamo ir K. Middleton vestuvėse buvo ne viena viešnia pasirodžiusi be skrybėlės.

Pasak britų protokolo žinovų, skrybėlė būtina, tačiau ji neturi būti labai didelė, kad kitiems vestuvių svečiams netrukdytų stebėti iškilmingos ceremonijos.

Karališkos šventės viešnios pilyje pasirodė pasipuošusios ryškiaspalvėmis, įdomių formų ir gausiai dekoruotais galvos apdangalais.

AFP/Scanpix nuotr.

Geriausia dovana karališkajai porai – auka labdarai

Princas Harry ir M. Markle prašė nesiųsti jiems vestuvinių dovanų, o vietoj jų paaukoti vienai iš septynių, poros pasirinktų labdaros organizacijų:  CHIVA (Vaikų ŽIV asociacija),  „Crisis“, „Myna Mahila Foundation“, „Scotty’s Little Soldiers“, „StreetGames“, „Surfers Against Sewage“, „The Wilderness Foundation“.

Vis dėlto vieną dovaną karališkoji pora gavo. Pagal griežtas britų monarchijos taisykles, net ir ištekėjusi už princo, M. Markle princese netapo. Tačiau amerikietė vis tiek gavo karališką titulą. Karalienė Elizabeth II vestuvių rytą padovanojo savo anūkui ir jo nuotakai Sasekso grafystę. Tiesa, princui Harry titulai atiteko iš karto, o M. Markle tik po to, kai ji oficialiai tapo princo žmona. 

Reuter/Scanpix nuotr.

Princas Harry vestuvėse pasirodė su barzda

Likus vos keliolikai minučių iki ceremonijos pradžios į Vindzoro pilį atvyko princas Harry su vyriausiuoju pabroliu – princu Williamu. Abu sosto įpėdiniai vilkėjo karines uniformas. Buvo spėliojama, ar jaunikis nusiskus, nes dėvėti karinę uniformą turint barzdą yra draudžiama. Panašu, kad ir princams kartais galima laužyti taisykles.

Vyriausiuoju pabroliu tapęs Williamas sakė esąs laimingas, galėdamas atsilyginti broliui, kuris prieš septynerius metus buvo jo pabrolys.  

Tiesa, princui Williamui, teko praleisti kitą, Anglijai ne mažiau svarbų įvykį. Sutapo, kad Anglijos Futbolo asociacijos iššūkio taurės (FA taurės) finalas vyksta tą pačią dieną kaip ir karališkosios vestuvės. Dauguma britų mačo, kuriame susitinka „Chelsea“ ir „Man United“ ekipos, laukia ne mažiau nei princo Harry jungtuvių.

Ne paslaptis, jog didelis futbolo gerbėjas yra ir Kembridžo hercogas. Jis taip pat yra futbolo asociacijos prezidentas ir paprastai po finalo varžybų, laimėjusiai komandai įteikia taurę.

Nuotaka pasitikta audringomis ovacijomis

Prieš pat ceremoniją fanfaros paskelbė, kad atvyko paskutiniai šventės svečiai – karalienė Elizabeth II su princu Philipu. Britų lažybų bendrovėse buvo lažinamasi, kokios spalvos skrybėlę savo anūko vestuvėms pasirinks Didžiosios Britanijos monarchė. Laimėjo tie, kurie spėjo, kad jos didenybė bus pasipuošusi žalsvos spalvos galvos apdangalu.

Reuters/Scanpix nuotr.

Iškart po karalienės prie Šv. Jurgio koplyčios pasirodė ir nuotaka M. Markle, pasitikta audringomis ovacijomis. Jai išlipus iš prabangiojo „Rolls – Royce Phantom“ automobilio pagaliau buvo atskleista bene didžiausia karališkųjų vestuvių paslaptis – vestuvinė suknelė.

M. Markle vestuvių dieną pasipuošė elegantiškai kuklia, klasikinio stiliaus suknele ir pusketvirto metro ilgio nuometu, puoštu gėlėmis, kurios simbolizuoja kiekvieną Tautų sandraugos šalį.

Nuotakos suknelę sukūrė britų dizainerė Clare Waight Keller. Ji – pirmoji moteris, tapusi mados namų „Givenchy“ kūrybos vadove.

Nuotakos galvą puošė įspūdinga 1932-aisiais sukurtą karalienės Mary tiara. Šią tiarą M. Markle paskolino karalienės Mary anūkė Elizabeth II.

AFP/Scanpix nuotr.

Nugvelbė šiek tiek nuotakai skirto dėmesio

Po ilgų svarstymų nuspręsta, kad M. Markle vyriausiosios pamergės neturės – ji nenorėjo išskirti nė vienos iš artimiausių draugių, tad mieliau nusprendė būti apsupta būrio vaikų. Pamergės pareigos patikėtos princesei Charlottei, o jos vyresnysis brolis George tapo „page boy“ - taip vadinami berniukai, ceremonijos metu nešantys žiedus ar laikantys nuotakos nuometą. Mažieji monarchai puikiai atliko jiems patikėtas pareigas, nors ir pavogė šiek tiek M. Markle skirto dėmesio.

Ceremonijos metu netrūko netikėtumų

Suskambus iškilmingai muzikai Šv. Jurgio koplyčioje pasirodė nuotaka. Iki altoriaus jai reikėjo nueiti 77 metrus, nemažą dalį šios atkarpos M. Markle ėjo viena, nes jo tėvas dėl sveikatos problemų į vestuves neatvyko. Pusiaukelėje ją pasitiko Velso princas Charlesas ir palydėjo iki altoriaus, kur sužadėtinės laukė princas Harry.

Ištaiginga ceremonija vyko pagal anglikonų bažnyčios scenarijų, tačiau buvo ir netikėtumų: gospelų choras giedojo „Stand by Me“, o amerikiečių pastorius pasakė ganėtinai emocingą kalbą, nustebinusią santūriai ceremoniją stebėjusius svečius.

Sosto įpėdinį ir amerikietę M. Markle sutuokė Kenterberio arkivyskupas Justinas Welby. Virpančiais balsais ištarę santuokos priesaiką, jaunavedžiai pažadėjo vienas kitą mylėti ir saugoti, kol mirtis juos išskirs.

Reuters/Scanpix nuotr.

Iškilmingos ceremonijos metu jaunieji apsikeitė velsietiško aukso žiedais. Princas Harry neprivalo nešioti vestuvinio žiedo. Savojo nenešioja ir jo brolis princas Williamas. Tačiau Kensingtono rūmai pranešė, kad princas Harry nori, visuomet mūvėti šį amžinos meilės ir ištikimybės simbolį.

Reuters/Scanpix nuotr.

Vyru ir žmona tapę princas Harry ir hercogienė Meghan paliko Šv. Jurgio koplyčia ir bestoge karieta išvyko į pusvalandžio trukmės kelionę per Vindzorą. Čia minios smalsuolių galėjo pajausti karališkosios šventės atmosferą ir pamojuoti jaunavedžiams.

Kol jiedu važinėjosi karieta, Šv. Jurgio menėje karalienė Elizabeth II surengė priėmimą 600 šventės svečių. Vėliau prie jų prisijungė iš karietų procesijos grįžusi karališkoji pora.

Vakare suplanuota vestuvių puota Frogmoro rezidencijoje, skirta tik šeimos nariams ir artimiausiems bičiuliams. 

Manoma, jog vestuvės kainavo 36 mln. eurų.  

Jaunavedžių porai – sveikinimai iš Lietuvos 

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pasveikino visą Jungtinės Karalystės Karališkąją Šeimą ir šalies gyventojus Princo Hario ir Meghan Markle sutuoktuvių proga. Prezidentė pabrėžė, kad Jungtinė Karalystė visada buvo Lietuvai artima ir draugiška valstybė, ir šios džiaugsmingos šventės proga sutuoktiniams palinkėjo daug laimės ir kuo geriausios kloties jų bendrame gyvenimo kelyje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi