Gyvenimas

2018.05.16 10:39

Treneris patarė, ką ir kaip valgyti prieš treniruotę

LRT.lt 2018.05.16 10:39

Sporto profesionalai ir entuziastai visuomet ieško būdų, padedančių siekti geriausių rezultatų, rašoma pranešime spaudai, siųstame LRT.lt. Visavertė mityba gali padėti kūnui efektyviau judėti treniruotės metu ir paspartinti raumenų atsistatymą po jos. Mitybos prieš treniruotę versijų yra įvairių, tačiau, kaip iš tikrųjų derėtų maitintis, kad būtų užtikrinamos pakankamos energijos atsargos treniruotės metu?

Apie mitybą paklaustas Ernestas Sapatka, „GymPlius“ sporto klubų asmeninis treneris, teigė, jog galima rasti daug įrodymų, jog treniruojantis tuščiu skrandžiu didinama riebalų oksidacija ir didžiausias riebalų deginimas vyksta sportuojant ryte tuščiu skrandžiu. Vis dėlto treneris pabrėžė, jog reikėtų kreipti dėmesį ne į tai, kiek valandų iki sporto nevalgyti, bet į tai, ką reikėtų valgyti.

Angliavandeniai. Gliukozė, gaunama iš angliavandenių – tarsi „kuras“ treniruotės metu. Kaip teigia asmeninis treneris, reikia žinoti, kokius angliavandenius rinktis. Prieš treniruotę derėtų vengti saldainių, sausainių ar šokolado – greitųjų angliavandenių, kurie sukelia staigius cukraus šuolius mūsų kraujyje, ir vartoti sudėtinius angliavandenius: avižas, saldžiąsias bulves ar daržoves. Aukšto intensyvumo lygio treniruočių metu tokie angliavandeniai greitai virškinami ir užtikrina papildomas energijos ir gliukozės atsargas. Tačiau nepatartina užkandžiauti per treniruotę, kadangi atsiranda mieguistumo jausmas. Kaip teigia treneris, paspartinti medžiagų apykaitą ir pasiekti geresnių sporto rezultatų galima ir treniruotės metu vartojant kai kuriuos maisto papildus, pavyzdžiui, aminorūgštis.

Baltymai. Atlikta nemažai tyrimų, įrodančių, jog prieš treniruotę vartojami baltymai atletams padeda pasiekti geresnių sporto rezultatų, todėl prieš treniruotę juos rekomenduojama vartoti kartu su angliavandeniais. Tinkamas baltymų pasirinkimas: įvairūs riešutai, kalakutiena, kietai virti kiaušiniai ar graikiškas jogurtas. Treneris Ernerstas nuramina tuos, kurie bijo vartoti baltymus, kad nepriaugtų svorio: „Bijoti reikia ne vienų ar kitų produktų. Visiškai nesvarbu, iš ko gausite kalorijas – jeigu bus jų perteklius, bus ir papildomas svoris. Svarbu bendra suvartota dienos kalorijų norma, o ne viena ar kita medžiaga.“

Taip pat svarbu ne tik teisingai pasirinkti maisto produktus, bet ir tinkamą jų kiekį bei valgymo laiką. Baltymai yra sunkiau virškinami, todėl pagrindinio patiekalo kaloringumo (~400 kcal) maisto porciją patartina valgyti likus 2–3 valandoms prieš treniruotę. Mažesnio kaloringumo (iki 200 kcal) užkandžiais galima mėgautis ir  45–30 min iki treniruotės sporto klube.