Gyvenimas

2018.05.03 13:38

Ar lietuviai linkę padėti kitiems? Baltijos šalių tyrimas atskleidė įdomius skirtumus

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.05.03 13:38

Ar lietuviai yra linkę padėti vieni kitiems? Kaip jie jaučiasi padėdami? Neseniai viena šalies draudimo bendrovė Baltijos šalyse atliko tyrimą apie tai, kaip žmonės supranta pagalbą, ar jie linkę padėti kitiems. Jis parodė, kad daugeliu atvejų Baltijos šalių žmonės elgiasi panašiai, tačiau išryškėjo ir keletas įdomių skirtumų.

„Lietuviai padėdami kitiems jaučiasi įkvėpti, latviai – ambicingi, o estai jaučia kompetencijos jausmą“, – tyrimą komentuoja vienos Lietuvos draudimo bendrovės komunikacijos vadovė Milda Lomsargienė.

Pasak jos, jei pernai pirmąkart atliktame tyrime siekta išsiaiškinti, kaip žmonės supranta pagalbą ir paneigti mitą apie žmonių apatiškumą, tai šiemet tikslai – šiek tiek kitokie.

„Šįkart norėjome pasitikrinti klimatą, pažiūrėti, į kurią pusę visuomenės juda šiuo klausimu. Taip pat buvo keli papildomi klausimai – kaip žmonės įsivaizduoja pagalbą darbe, arba kokiose netradicinėse situacijose jie yra padėję kitiems“, – pasakoja M. Lomsargienė.

Anot specialistės, pagalbą kolegoms darbe trijų Baltijos šalių gyventojai įsivaizduoja skirtingai – lietuviai – kaip pavadavimą ligos atveju, latviai – kaip patarimų suteikimą, estai – kaip emocinę paramą.

VU Filosofijos fakulteto dėstytojas, psichologas doc. dr Antanas Kairys taip pat pastebi, kad, remiantis tyrimu, žmonės pagalbą mažai sieja su institucine pagalba.

„Tai reiškia, kad pagalba pirmiausia suprantama kaip pačio žmogaus atsakomybė, ir būtent tai yra kelias į labiau padedančią, suprantančią, šiltesnę visuomenę“, – sako psichologas.

Daugiau apie tai – pokalbio įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.