Gyvenimas

2018.04.28 12:23

Jūsų giminės medžiui gali priklausyti net 13 mln. žmonių

LRT.lt2018.04.28 12:23

Mokslininkai, ištyrę vienos genealoginės svetainės duomenis, sudarė milžinišką giminės medį, siejantį milijonus žmonių, o gauti duomenys atskleidė įdomių faktų, rašoma spiegel.de. Pavyzdžiui, svetainėje informacija apie savo giminę pasidalijo maždaug 11 mln. aktyvių vartotojų, o dabar užfiksuota apie 120 mln. įrašų, siekiančių 11 kartą, t. y. net XVII a.

Svetainė geni.com, skirta besidomintiems genealogija, buvo sukurta ne siekiant vykdyti mokslinius tyrimus, o norint padėti amerikiečiams ir europiečiams, pateikus duomenis apie šeimą, atrasti savo šaknis.

Informacija apie savo giminę pasidalijo maždaug 11 mln. aktyvių vartotojų. Dabar užfiksuota apie 120 mln. įrašų, siekiančių 11 kartą, t. y. XVII a. Ištyrus atskiro individo fragmentinius duomenis, buvo sudarytas giminystės ryšių tinklas, kuris neapsiriboja vienu šimtmečiu ar viena šalimi.

Tačiau ar ši informacija patikima? Kaip ji susijusi su kitais metodais gautais duomenimis?  Ką galima iš jų sužinoti? Ar tokia internete esanti informacija gali padėti atsakyti į mokslininkų keliamus klausimus? Rasti atsakymus pabandžiusi  tarpdalykinė mokslininkės Joannos Kaplanis komanda tyrimo rezultatus publikavo mokslo žurnale „Science“.

Paneigta nuomonė apie genų įtaką ilgaamžiškumui

Portalas spiegel.de rašo, kad pirmame mokslinio tyrimo etape svetainės geni.com duomenys buvo išanalizuoti, suskaidyti ir suprastinti naudojant specialius matematinius metodus. Tokiu būdu paaiškėjo, kad 86 mln. giminiškais ryšiais susijusių asmenų turėjo bendrą kilmę (ji atsekta tiriant ankstesnes kartas ir apima 13 mln. giminyste susijusių asmenų).

Antrame etape patikrintas duomenų patikimumas ir galimybė juos naudoti, iškelti konkretūs klausimai.

Vienas klausimų – kokia ilgaamžiškumą lemiančio geno nauda. Genetikos specialistai mano, kad šis genas neabejotinai nulemia gyvenimo trukmę. Tiriant su šiuo veiksniu susijusius duomenis, kurių patikimumą mokslininkai ištyrė remdamiesi mirtingumo statistika, padarytos kitokios išvados: genetinis polinkis į ilgaamžiškumą prailgindavo gyvenimą tik maždaug penkeriais metais. Taigi mitas paneigtas – genų įtaka gyvenimo trukmei daug mažesnė, nei iki šiol galvota.

Priscilla Du Preez/Unsplash nuotr.

Mokslinio tyrimo bendraautoris Janivas Erlichas apibendrina: „Kiti tyrimai parodė, kad rūkymas gali sutrumpinti gyvenimą dešimt metų. Vadinasi, gyvenimo būdas labiau nei genai veikia gyvenimo trukmę.“

Duomenys atskleidžia ir kitokio pobūdžio informaciją – pasaulinių karų metu padidėjo migracija ir vyrų mirtingumas.

Dar vienas atradimas, nustebinęs mokslininkus, – variklinių transporto priemonių išradimas ir naudojimas nenulėmė didesnės genomo įvairovės, nors specialistai buvo iškėlę, atrodytų, logišką prielaidą, kad didesnis potencialius partnerius skiriantis atstumas nulems didesnį genetinį susimaišymą.

Kodėl pirmenybė teikta santuokai su tolimais giminaičiais

Mokslininkai atrado, kad vidutinis partnerius skiriantis atstumas 1800–1850 m. apytiksliai padidėjo nuo 8 iki 19 kilometrų, rašoma spiegel.de.

Paaiškėjo neįtikėtinas dalykas – žmonės verčiau teikė pirmenybę santuokai su tolimais giminaičiais, todėl padidėjo tikimybė, kad tokiu būdu susijungs ketvirtos eilės pusbroliai ir pusseserės. Akivaizdu, kad tolimesnius giminaičius rinktasi norint labiau susieti juos su šeima.

Išnagrinėjusi gautus duomenis, J. Kaplanis komanda nusprendė, kad dabar Vakarų gyventojų sutuoktinių porose esantis tolimas giminystės ryšys anksčiau visuomenėje tikriausiai buvo priimtinesnis.

Kadangi XIX a. viduryje buvo uždraustos santuokos tarp pusbrolių ir pusseserių, žmonės, siekdami apeiti draudimą, rinkosi vis tolimesnius giminaičius, taigi „svetimus“. Todėl sumažėjo kraujomaišos ir apsigimimų tikimybė.

Socialines platformas gali išnaudoti ir mokslininkai

Pagrindinis J. Kaplanis mokslinio tyrimo tikslas buvo ištirti ir įrodyti, kad socialinė platforma, apimanti daug vartotojų ir jų sukeltus duomenis, gali būti panaudota moksliniams tikslams, rašo spiegel.de.

Tyrėjai teigia, kad tokio didelio visą visuomenę apimančio giminės medžio sudarymas vis dar yra sudėtingas projektas ir reikalauja ypač daug resursų. Svetainės geni.com duomenys atskleidžia, kad bent jau amerikiečiai, pasitelkę socialinius tinklus, gali surinkti patikimus duomenis apie visuomenės raidą per keletą šimtmečių.

Milijonai žmonių, ieškojusių savo šaknų minėtoje interneto svetainėje, gali džiaugtis – jų įkelti duomenys buvo moksliškai įvertinti.

Parengta pagal užsienio spaudą.

Priscilla Du Preez

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.