Naujienų srautas

Gyvenimas2018.04.17 21:30

Skydliaukei kenkia nemažai kasdien buityje naudojamų daiktų ir priemonių

Jei sutrikusi skydliaukės veikla, reikia, apsidairius namuose, atsisakyti kai kurių kosmetikos gaminių, indų, valymo priemonių, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. „Dar vienas skydliaukės priešas – pelėsinis grybelis. Jis tiesiogiai sukelia medžiagų apykaitos ir skydliaukės hormonų sutrikimus“, – pabrėžia A. Unikauskas.

Statistika rodo, kad mūsų šalyje dviem iš dešimties pacientų diagnozuojamas skydliaukės funkcijos sutrikimas, bet specialistai sako, kad tikrieji skaičiai yra didesni. Taigi, turint sveikatos problemų, reikia žinoti, kad skydliaukė neįtikėtinai jautri ne tik mitybai, bet ir aplinkos veiksniams, sako A. Unikauskas.

Todėl, pabrėžia medikas, atkreipkite dėmesį į savo namus – skydliaukės hormonus ypač neigiamai veikia toksinai, kurių mūsų aplinkoje tikrai nemažai. Pavyzdžiui, dirbtiniuose kvapikliuose dažniausiai būna ftalatų, plastiko gaminiuose – BPA, antipirenų – balduose ir kilimuose, o perfluoruojančių chemikalų galima rasti bet kur – nuo vandens iki kilimų.

„Pagrindinis veiksnys, kurį dažnai ignoruojame,  –  kasdieniai produktai, skirti odos priežiūrai. Sunku net patikėti, kiek tepalų ir tepalėlių moterys tepa ant veido... Neretai juose yra toksinių medžiagų, todėl derėtų atkreipti dėmesį į etiketes. Kuo mažiau sudėtinių dalių, tuo produktas saugesnis. Jei skydliaukės veikla sutrikusi, geriausia visai atsisakyti nenatūralios kosmetikos“, – pastebi A. Unikauskas.

Jo teigimu, reikėtų atkreipti dėmesį ir į virtuvėje naudojamus daiktus. Žmonėms, kurių skydliaukės funkcija sutrikusi, galima rekomenduoti ketogeninę mitybą, bet ji gali tapti bevertė, jei maistas gaminamas ir šildomas plastiko induose.

„Virtuvėje daugelis turi plastikinių dubenų, nelimpančių kepimo indų, kavos aparatų ir t. t. Bet šildomas plastikas išskiria toksinus. Kai nelimpančios dangos keptuvės perkaitinamos, gali išsiskirti toksiškos cheminės medžiagos, ypač jei indų paviršius apibraižytas“, – primena profesorius.

Taigi, sako jis, plastikinių indų negalima naudoti labai aukštoje temperatūroje, mikrobangų krosnelėje – jei įmanoma, geriausia naudoti stiklinius ar nerūdijančio plieno indus. O vietoje tefloninių keptuvių ar puodų geriau rinktis ketaus ar nerūdijančio plieno gaminius.

„Dar vienas didysis skydliaukės priešas, kurio galima rasti dažnuose namuose, – pelėsinis grybelis. Jis tiesiogiai sukelia medžiagų apykaitos ir skydliaukės hormonų sutrikimus“, – pabrėžia A. Unikauskas.

Jo teigimu, prie skydliaukės disfunkcijos gali prisidėti ir pesticidai, vazoninių augalų trąšos ir net balikliai. Todėl, norint geriausio rezultato, reikėtų iš namų pašalinti visus įmanomus toksiškus gaminius.

Plačiau – laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi