Naujienų srautas

Gyvenimas2018.03.31 15:08

Paaiškino, kaip atpažinti depresiją po gimdymo ir kaip padėti moteriai

Depresijai po gimdymo prasidėti ir vystytis neturi įtakos nei moters amžius, nei nėštumo ypatumai – aiškių priežasčių jai rastis nėra, LRT RADIJUI sako psichologė Marija Bagdonienė. Tačiau ši liga dažna, todėl jaunos mamos artimieji privalo žinoti simptomus ir jai padėti.

Depresijos po gimdymo priežastys

Depresijos po gimdymo ligų klasifikacijoje nėra, bet problema aktuali, nes labai paplitusi. Liga gali komplikuotis, išyra šeimos, būna ir tragiškų baigčių. Aplinkiniams sunku suvokti, kad vaikelio gimimas gali sukelti tokių sudėtingų psichologinių išgyvenimų. Pirmiausia reikia žinoti, kad tokia depresijos forma apskritai egzistuoja, o ieškoti pagalbos – jokia nuodėmė ir jokia silpnybė.

Kai moteris kenčia nuo depresijos po gimdymo, kenčia visa šeima – pati moteris, kiti vaikai, jos vyras ir kūdikis.

„Depresija trukdo mamai užmegzti tinkamą kontaktą su vaiku, reaguoti į vaiką emociškai, kurti saugų ryšį. To pasekmės – nesaugaus prieraišumo formavimasis, vėliau – mokymosi sunkumai, vėlesnė raida, emocinio kognityvinio vystymosi sunkumai“, – sako psichologė Aušra Mockuvienė.

Psichologė Marija Bagdonienė teigia, kad depresijai po gimdymo prasidėti ir vystytis neturi įtakos nei moters amžius, nei nėštumo ypatumai – aiškių priežasčių jai rastis nėra.

„Jei moteris prieš tai sirgo depresija, rizika susirgti depresija po gimdymo didėja. Taip pat yra, jeigu ji priklauso žemai socioekonominei klasei, patiria smurtą šeimoje, prievartą, jei poros santykiai probleminiai arba jei partnerio išvis nėra. Be abejo, tai nereiškia, kad moteris tikrai susirgs“, – sako M. Bagdonienė.

Dabar pastebėta, priduria ji, kad depresiją po gimdymo gali sukelti net oro užterštumas, pasikeitusi mityba.

Depresijos po gimdymo simptomai

Depresijos po gimdymo daug kas neatpažįsta ir į moters būseną nekreipia dėmesio. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį?

„Depresija gali prasidėti ir nėštumo metu, ir praėjus 12 mėnesių po gimdymo. Serganti moteris negali užmigti netgi tada, kai jaučiasi labai pavargusi, išsekusi, kai kūdikis miega, kai naktį prie jo keliasi vyras, kai ji turi visas sąlygas miegoti. Be to, labai pasikeičia apetitas – jis gali tiek padidėti, tiek sumažėti“, – vardija M. Bagdonienė.

Taip pat, jos teigimu, moterį apima nuolatinis su motinyste susiję kaltės ir neadekvatumo jausmas: ji jaučiasi nepakankamai gera mama, kad nesusitvarko, kad viską daro blogai. O šie jausmai iš tikrųjų labai stiprūs, labai slegiantys ir nuolat lydintys.

„Aplinkiniams tai atrodo nesuprantama, dažna reakcija – susiimk, pasižiūrėk, kaip gerai, yra kūdikis, galima džiaugtis. Moteris norėtų džiaugtis, bet negali ir nežino kodėl. Dar vienas požymis – pradeda nebeteikti džiaugsmo dalykai, kurie anksčiau teikdavo“, – kalba psichologė.

Jos teigimu, labai svarbu žinoti, kad depresijai po gimdymo būdingos įkyrios mintys apie savęs arba kūdikio žalojimą: „Tai mamas tikrai labai gąsdina ir apie tai nešnekama garsiai. Šis simptomas praeina, jei depresija gydoma.“

Kaip moteriai padėti?

Depresija po gimdymo gali praeiti ir negydoma, bet patariama nesikankinti. Specialistai turi patarimų ir priemonių, kaip padėti kenčiančiai moteriai ir šeimai.

„Kad ir kaip keista, bet visavertė subalansuota mityba – pati geriausia prevencijos forma nuo daugelio ligų – tiek fizinių, tiek psichikos. Labai padeda ir aktyvus judėjimas: greitas vaikščiojimas, važiavimas dviračiu, bėgiojimas, sportavimas, šokiai. Įdomu, kad judėjimo poveikis gerokai ilgesnis negu antidepresantų“, – vardija M. Bagdonienė.

Kitas puikus būdas, priduria ji, – šviesos terapija. Ji padeda ir mamai, ir kūdikiui, ir neturi šalutinio poveikio.

„Žinoma, reikalinga ir psichoterapija, psichologinės konsultacijos. Neretai tai būna kone vienintelė vieta, kur moterys gali kalbėti atvirai apie tai, ką galvoja, kaip jaučiasi. Be to, tyrimais patvirtinta, kad tose visuomenėse arba šalyse, kur yra labai aiškus socialinio palaikymo tinklas (bendruomenė, aiškūs ritualai, padedantys po gimdymo grįžti į įprastą gyvenimą, periodiškai aplankančios seselės), ten moterys rečiau serga depresija po gimdymo“, – pabrėžia psichologė.

Taigi, apibendrina ji, kai moteris yra ne viena, turi su kuo pasikalbėti, kai kažkas padeda pasirūpinti kūdikiu, namais, savimi, kai stiprinami poros santykiai, depresijos po gimdymo galima išvengti.

Be abejo, teigia M. Bagdonienė, svarbu nebijoti kreiptis pagalbos. Reikėtų, kad aplinkiniai (pirmiausia vyras) kantriai išklausytų, įsiklausytų, palaikytų ir ieškotų pagalbos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi