Naujienų srautas

Gyvenimas2018.03.17 22:25

Odontologė patarė, ką daryti, kad vaiko dantys būtų sveiki

Šiais laikais žmonės suvartoja itin daug cukraus, todėl norint, kad vaiko dantys būtų sveiki, juos reikia valyti jau nuo pirmojo dantuko išdygimo, LRT RADIJUI sako gydytoja odontologė, ortopedė daktarė Giedrė Kobs. Kaip teigia ji, mamos turi žindyti kūdikius ne vienerius, o bent trejus pirmuosius gyvenimo metus, nes tik taip susiformuos taisyklingas sąkandis.

– Priminkite, kodėl dantis būtina valyti net labai mažiems vaikams.

– Gyvename taip, kad suvartojame daug cukraus – jo yra net duonoje. Todėl vaikui, valgančiam saldų maistą, dantis valyti būtina. Beje, pradėti valyti reikia išdygus pirmajam dantukui. Nevalomi dantys išgenda, tarpdančiai susitraukia, susiaurėja, dėl to pakinta sąkandis ir, kas blogiausia, deformuojasi vaiko veidas.

– O kokia padėtis kitose šalyse?

– Paskutiniais duomenimis, Lietuvoje 94 proc. 6-mečių turi karioziškumo – tai daug. O Danijoje – tik 7 proc., netgi Indijoje mažiau – apie 58 proc. 2014 m. Lietuvos sveikatos mokslų universitete atlikta studija parodė, kad 71,4 proc. (20 tūkst. 603) 5–7 metų vaikų turi netaisyklingą sukandimą.

Įdomu tai, kad per metus JAV yra pašalinama 10 mlrd. protinių dantų ir gydytojai odontologai iš to uždirba 129 mlrd. dolerių. Tai kraupūs skaičiai.

– Jūs su kolegėmis planuojate atlikti eksperimentą, kad parodytumėte, jog situaciją galima pakeisti. Koks tai projektas?

– Mes norime ištirti ir mokyti pirmiausia mamas, kai kūdikiai yra dar įsčiose. Norime pažiūrėti, kiek mamų žinios susijusios su karioziškumu, kaip jos gali lemti blogo sąkandžio vystymąsi. Ši studija nemokama. Vaikus stebėsime iki 6 metų, taigi sužinosime, koks bus karioziškumo procentas, kai mamos bus mokamos, kaip viską daryti, ko vengti, ko ne.

– Sakot, kad genai mažai susiję su dantų sveikata. Ką mes darome ne taip?

– Teko tirti senovės lietuvių kaukoles – karieso beveik nebuvo, dantų lankai platūs, gražūs veidai. Tai stebina. Kai su tuo susidūriau pirmą kartą, ilgai mąsčiau, kas įvyko, nes genas mutuoja per dvi kartas. Taip yra ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse, nes dabar mes kramtome per mažai – tik 5–10 proc. to, ką kramtė mūsų protėviai.

Kadangi valgome daug minkšto maisto, kuriame daug cukraus, organizmas greitai pasisotina ir poreikio kramtyti nebėra, todėl nyksta mūsų žandikauliai. Mano prognozė – jei nesusiimsime ir gydytojai odontologai nepradės intensyviai mokyti, kuo toliau, tuo daugiau dantų šalinsime, vietoje dantų užaugs didelė nosis. Vadinu tai snapu – gal juokingai skamba, bet tai dabar vyksta. 50 proc. lietuvių šalinami visi protiniai dantys, nes jie netelpa. Beje, šalinami ne tik jie, bet ir ketvirtieji. Negi toks Dievo planas, kad dabar mes turime dantų perteklių, nors anksčiau jie tilpdavo?

– Kokios tendencijos užsienyje?

– Didžiausias tarp Europos šalių karioziškumas – būtent Lietuvoje. O sąkandžio problema yra visame civilizuotame pasaulyje, vyksta veidų deformacijos. Blogiausia, kad, susiaurėjus viršutiniam žandikauliui, apatinis pasistumia atgal, todėl susiaurėja kvėpavimo takai, žmonės knarkia, serga miego apnėja, net kūdikiai ima knarkti.

– Ką valgyti reikia nuo gimimo, kad ir sąkandis, ir dantys būtų sveiki?

– Mamos turi ilgai žindyti krūtimi – to reikia, kad sąkandis būtų taisyklingas. Iki 3 metų, tikrai ne metus. Necivilizuotuose kraštuose mamos vaikams duoda krūtį iki 3–5 metų, dėl to vaikų sąkandžiai tobuli, platūs žandikauliai.

Kai vaikui sueina 6 mėnesiai, turi būti įvedamas kietas maistas. O mes įvedame minkštą maistą ir duodame šaukštą, nors vaikas dar nemoka ryti, gali tik čiulpti, todėl viską išspjauna. Rijimo įgūdžiai susiformuoja apie metus. Taigi valgymas šaukštu gadina mūsų veidus ir žandikaulius.

Ką vaikui duoti valgyti? Kažką kieto graužti. Galima net brokolio gabalėlį, net morką, kad jis bandytų kąsti. Galima duoti minkšto mango, bet mama turi būti visada šalia. Be abejo, niekada negalima kūdikio palikti vieno, nes jis gali užspringti.

– Taigi mūsų močiučių įprotis duoti vaikui lašinio, duonos kriaukšlę – gerai?

– Be galo gerai. Kai pas mane ateina suaugęs žmogus, kurio geras sukandimas (kas būna be galo retai), bet jis nebuvo ilgai žindytas krūtimi, mano pirmas klausimas, ar jis augo kaime. Atsakymas būna teigiamas.

– Ko ketinate mokyti besilaukiančias moteris?

– Mamos sužino, į ką dar prieš gimdymą turi atkreipti dėmesį. Pavyzdžiui, jei ligoninėje ir duodamas žindukas (kas yra blogis), reikia žinoti, kokia turi būti jo forma. Dėl netaisyklingos formos žinduko formuojasi siauras aukštas gomurys. Vaiko kaulai labai minkšti, viskas labai paslanku. Mokysime valyti jau pirmąjį dantuką.

– Esate minėjusi, kad atliekate savotišką eksperimentą su savo vaikais. Ar pavyko?

– Dabar jau turiu tris vaikus (pirmajam 12 metų) ir jie neturi nė vienos skylutės.

– Kaip jūs prižiūrėjote dantukus?

– Sūnui valiau pati kartą per dieną iki 9 metų. Dabar jis valosi puikiai pats.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi