Naujienų srautas

Gyvenimas2018.02.23 08:00

Įvardijo, kurie produktai padeda palaikyti gerą kraujagyslių darbą

Nepriekaištingą mūsų kraujagyslių darbą palaiko ir jas valo ciberžolė, česnakas, imbieras, kajeno pipirai, citrina, cinamonas, linų sėmenys, rauginti kopūstai, sezamų sėklos ir granatų sultys. Taip LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ teigia gydytojas Alvydas Unikauskas.

Kardiologai griebiasi už galvų: lietuviai yra Europos Sąjungos šalių širdies ir kraujagyslių ligų čempionai. Mūsų šalyje, taip pat ir visoje Europoje, širdies ir kraujagyslių ligos tebėra pagrindinė mirties priežastis.

„Kai sakome širdies ir kraujagyslių ligos, visi girdi žodį „širdis“. Noriu, kad išgirstumėte ir žodį „kraujagyslės“. Į kraujagyslių pokyčius žiūrima kaip į vieningą ligą, kuri gali pasireikšti atskirų organų sutrikimais: smegenų, širdies, inkstų, kojų, žarnyno. Kas antras Lietuvos gyventojas miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų“ , – statistiką pateikia A. Unikauskas.

Pagrindiniai širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai – rūkymas, padidėjęs kraujo spaudimas, padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje, II tipo cukrinis diabetas, mažas fizinis aktyvumas, nutukimas, piktnaudžiavimas alkoholiu, stresas.

Ar galima pajausti, kad kraujagyslėms atėjo ne pačios geriausios dienos ir jos kemšasi? Anot A. Unikausko, simptomų gali būti labai daug. Viena iš dažniausiai nutinkančių situacijų – aterosklerotinė plokštelė blokuoja arba susiaurina miego arterijas. Tada žmogus tampa rimtu kandidatu susirgti insultu.

Savo laidose gydytojas ne kartą minėjo pagrindinius požymius, kuriuos pastebėjus būtina kviesti greitąją medicinos pagalbą. Vienas jų – nesimetriškas veidas.

„Galima pamėginti nusišypsoti – veidas bus nesimetriškas. Taip pat staiga atsiradęs vienos kūno pusės silpnumas. Jei kyla įtarimas, paprašykite žmogaus, kad jis į viršų pakeltų rankas ir jas palaikytų. Jei pastebėjote, kad po keliolikos sekundžių viena ranka pradeda svirti – kalbame apie labai rimtą įtarimą dėl įvykusio insulto. Dar vienas požymis – sutrikusi žmogaus kalba“, – vardija gydytojas.

Atsiradus tokiems požymiams, anot A. Unikausko, reikia skubėti. Jei per pirmas 4,5 val. spėjama atkimšti kraujagyslę, žmogus pasveiksta.

A. Unikauskas išvardijo produktus, kuriuos reikia vartoti kasdien, jei norite turėti švarias kraujagysles.

Nepriekaištingą mūsų kraujagyslių darbą palaiko ir jas valo ciberžolė, česnakas, imbieras, kajeno pipirai, citrina, cinamonas, linų sėmenys, rauginti kopūstai, sezamų sėklos ir granatų sultys.

„Visuomet savo laidose akcentuojame, kad svarbiausia yra prevencija. Atminkite šiuos maisto produktus. Jie kraujagyslėse neleis susidaryti trombams. Tik dar kartą noriu pabrėžti: jei jūsų daktaras išrašė vaistų, gerinančių kraujagyslių veiklą, privalote juos gerti ir nekeisti maisto produktais“, – kalba gydytojas.

Ciberžolė padeda sumažinti cholesterolio kiekį ir slopina ankstyvus aterosklerotinius pokyčius kraujagyslėse. Kaip sako gydytojas, tai yra prieskonis numeris vienas. Česnakas ne tik neleidžia medžiagoms kauptis arterijose, sulėtina aterosklerozės vystymąsi, bet ir skystina kraują. Tinkamai naudojant česnaką, jis gali sumažinti insulto ir infarkto riziką.

Kajeno pipirai ir imbieras – šie du produktai aitrūs, bet labai efektyvūs. Imbieras kraujagysles apsaugo nuo uždegimų, veikia kaip puikus antioksidantas, taip pat mažina cholesterolio ir riebalų rūgščių kiekį kraujyje. Kajeno pipirai mažina cholesterolio kiekį kraujyje, kartu ir insulto bei infarkto riziką. Taip pat gerina kraujo apytaką periferinėse arterijose.

Kokie kiti produktai padeda palaikyti gerą kraujagyslių darbą – vaizdo įraše.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi