Gyvenimas

2018.01.29 16:01

R. Zemkauskas įvardijo savo autoritetus

LRT TELEVIZIJOS laida „Laisvės vėliavnešiai“, LRT.lt2018.01.29 16:01

„Gerai būtų universitetuose ir mokyklose kuo anksčiau imti dėstyti klasikinę graikų logiką. Manau, kad su tuo turime problemų. Labai dažnai šioje šalyje norime vienas kitam prieštaraujančių dalykų. Norime, kad būtų pigiai ir gerai. Mes norime, kad būtų mažesni mokesčiai, bet didesnės pensijos. Taip nebūna ir tikrovė yra kitokia“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laisvės vėliavnešiai“ kalba televizijos laidų vedėjas ir prodiuseris, filmų kūrėjas, Vytauto Didžiojo universiteto docentas Rytis Zemkauskas.

Artėjant valstybės atkūrimo šimtmečiui daug kalbama apie šia proga atsirandančią simboliką, šios datos įamžinimą ir įprasminimą. Visuomenėje verda karštos diskusijos dėl Vyčio ar bunkerį primenančio memorialo. Anot R. Zemkausko, jeigu mums vis dar taip svarbu simboliai – nesubrendome.

„Manau, kad didžiausi ginčai šiandien, jau gerokai pažengus nuo nepriklausomybės atgavimo, turint laisvą, tikiuosi, demokratinę valstybę, turėtų būti dėl ekonomikos; dėl to, kaip ir kokiu būdu galime gyventi geriau“, – teigia R. Zemkauskas.

Jis atskleidė, kad balsavo už partizanų bunkerį primenantį memorialą, nes taip įtikino bičiuliai, nors, savo ruožtu, būtų rinkęsis dar kitą variantą – filmų ir meno instaliacijų kūrėjo Dariaus Žiūros darbą, į kurį kiekvienas gali užsukti pastovėti, dalyvauti. Anot R. Zemkausko, demokratija yra dalyvavimas ir ji skirta tiems, kurie nori dalyvauti, išsakyti savo nuomonę. Pašnekovo teigimu, demokratijos reikėtų mokytis, kalbėti apie tai, kokia ji yra, kaip ją suprantame, kaip galime suartinti skirtingus požiūrius. Taip pat, anot jo, labai svarbu kuo anksčiau universitetuose ar net mokyklose mokytis logikos.

„Manau, kad su tuo turime problemų. Labai dažnai šioje šalyje norime vienas kitam prieštaraujančių dalykų. Norime, kad būtų pigiai ir gerai. Mes norime, kad būtų mažesni mokesčiai, bet didesnės pensijos. Taip nebūna ir tikrovė yra kitokia. Su logika mums reikėtų tartis, aiškintis, mokytis jos, bet tai daryti pozityviai“ – aiškina R. Zemkauskas.

BNS nuotr.

Apie tai, kas yra autoritetai

Paklaustas, ką laiko didžiausiais autoritetais, R. Zemkauskas sako, kad prieš 20 metų šis klausimas būdavo problema, bet dabar tokių žmonių yra labai daug. Tai žmonės, su kuriais jam teko laimė susitikti arba kurių darbus analizavo.

„Galiu sakyti, kad tai Česlovas Milošas, Vytautas Landsbergis, Antanas Mockus, buvęs Bogotos miesto meras, Algirdas Julius Greimas, apie kurį ką tik pavyko sukurti nedidelį dokumentinį filmuką. Galiu minėti daugybę žmonių, su kuriais susitikau tiesiogiai arba kurių kūrybą analizavau, skaičiau, žiūrėjau jų kūrinius. [Francisco] Goya dabar man yra didžiulis autoritetas, man labai patiko būti ten, kur jo kūriniai“, – pasakoja R. Zemkauskas.

„Štai prieš keletą dienų su kolege Gražina Sviderskyte apsikeitėme diskusija „Facebook“ ir taip aš iš jos jau gavau kažką gero, ką galiu pritaikyti sau. Tai ji man irgi yra autoritetas“, – kalba R. Zemkauskas.

Patriotiškumas kasdienybėje

Anot R. Zemkausko, pirmas patriotiškumo požymis – mokėti visus mokesčius.

„Mokesčiai ir man nepatinka. Kam jie patinka šiame pasaulyje? Bet susimokėti mokesčius yra patriotizmas“, – mano R. Zemkauskas.

Kita patriotizmo apraiška – būti pasiruošus ginti tėvynę, kai to reikės, ir nekelti triukšmo be reikalo, kai nereikia. Trečias patriotizmo požymis, R. Zemkausko teigimu, gerai ir kokybiškai dirbti savo darbą, rūpintis šeima ir vaikais, kad jie būtų išsimokslinę ir turėtų gerą gyvenimo startą.

„Tai yra mano patriotizmas. Darbo čia – iki viršaus, o su vėliava, kai reikės, pastovėsime“, – kalba R. Zemkauskas.

Visas pokalbis – vaizdo įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.