Gyvenimas

2018.01.21 20:00

Papasakojo apie tarnybinių šunų gyvenimą: krečia išdaigas ir mėgsta dirbti

Tarnybinis šuo kinologo rankose – kaip žibintuvėlis tamsoje, tvirtina tarptautinės kategorijos šunų ekspertas Artūras Zaleckas. Ilgametę patirtį turintis muitinės mokymo centro kinologas papasakojo, kaip atrodo keturkojo pareigūno kasdienybė ir kiek šunys prisideda prie sėkmingo muitinės darbo.

„Jei tamsioje patalpoje ką nors paslėpsite, labai sunkiai tai surasiu. Tačiau jei duosite man žibintuvėlį į rankas, aš surasiu daug greičiau. Tad šuo kinologo rankose – kaip žibintuvėlis tamsoje. Jis padeda be galo daug, bet padaro tikrai ne visą darbą – jei būtų kaip tame garsiame austrų seriale, ir pareigūnų tiek daug nereikėtų. Šuo labai talkininkauja, bet iš tiesų 20 proc. dirba šuo, 80 proc. – gerai parengtas kinologas“, – apie komandinį kinologo ir jo pagalbininko darbą pasakoja A. Zaleckas.

Mūsų šalies muitinės šunys moka ieškoti narkotinių medžiagų, tabako ir grynųjų pinigų. Per 2017-uosius muitinės pareigūnai beveik 500 kartų aptiko neteisėtai gabenamas prekes.

Šiuo metu trylika muitinės kinologų dirba su septyniolika šunų pareigūnų. Mat dirbti keturkojai gali tol, kol sugeba.

„Tuo šunys ir skiriasi nuo žmonių. Mes tikrai norėtume sulaukti pensijos ir turėti galimybę nieko neveikti, pasilepinti. O šunims dirbti – labai smagu. Muitinėje jie dirba tiek, kiek gali. Neseniai šunys buvo testuojami. Iš septyniolikos šunų yra nemažai, kurie yra vyresnio amžiaus, net tokių, kuriems – dvylika metų, ir jie puikiai dirba“, – tvirtina specialistas.

Dauguma keturkojų pareigūnų gyvena drauge su kinologais. Šie atskleidžia, jog net ir uolūs tarnybiniai šunys kartais krečia išdaigas.

Plačiau – LRT TELEVIZIJOS laidos „Mūsų gyvūnai“ reportaže.