Gyvenimas

2021.12.08 11:43

Prie jūros esančiuose Vydmantuose – dar viena neįprasta prakartėlė: šiemet į ją veda gintarinis kelias

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.12.08 11:43

Originaliomis prakartėlėmis išgarsėję Vydmantai šiemet iki ėdžių išbėrė gintaro kelią. O gintaras, kurio sunešta jau keli šimtai kilogramų, skirtas būsimos bažnyčios altoriui.

Vydmantiškiai savo koplyčioje šiemet sukūrė kalėdinę pasaką: išdėlioję visas Betliejaus figūrėles, kelią jų link išbarstė gintarais.

„Džiugu, kad Vydmantuose susijungia bendruomenė, ypač prieš didžiąsias metų šventes. Tradicija – prakartėlė. Ji daroma kiekvienais metais mūsų koplyčioje. Norime kažkaip nustebinti ir patys save, ir kitus, kad galėtų ateiti, pasižiūrėti. Šiemet prakartėlė truputėlį kitokia, gintarinė – juk gyvename prie jūros“, – mintimis dalijasi Vydmantų bendruomenės pirmininkas Simas Končius.

Gintarai skirti būsimos bažnyčios, kurios dar tik pamatai, altoriui – jį prieš dvejus metus susapnavo kunigas. Lietuviškas auksas į koplyčią atneštas ar atsiųstas iš viso pasaulio.

Labas rytas, Lietuva I d. Kaip infliacija paveiks mūsų kasdienį vartojimą?

„Jau kokie 200 kilogramai mūsų koplyčioje, atkeliavę iš JAV, iš Australijos, Anglijos, Airijos, iš visų kampelių, kur ši žinia pasiekė lietuvius. Čia atnešta tokių žmonių istorijų, kad aš tuos gintarus priimdamas ir graudinausi, ir džiaugiausi“, – kalba kunigas Karolis Petravičius.

Pasak kunigo, kaskart gavus saujelę gintarų juos atnešę žmonės pasakoja ir istorijas. „Tai nėra tik gintarai, tai žmonių gyvenimai, viskas, ką žmonės turi savyje geriausio ir gražiausio, čia yra sudėta“, – priduria jis.

Vydmantiškiai prakartėlėmis stebina ne pirmus metus – yra padarę prakartėlę iš šieno. Savų maldos namų dar laukianti bendruomenė sukasi kaip išmano. Betliejui sukurti panaudoja senas, vienos vydmantiškės restauruotas skulptūrėles. Net ir vyresni vydmantiškiai labai palaiko kunigo idėjas, didžiuojasi, kad tokios prakartėlės niekur nėra.

„Kalėdų be prakartėlės negali būti tikriausiai, juk mes tiek laukiame kūdikėlį užgimstant, o kur jį paguldysim? Nors čia jau labai prabangiai, gintaruose, bet vis vien turi būti kūdikėlis užgimęs“, – sako vydmantiškė Marytė Mickuvienė.

Pagrindinis tikslas – būsima bažnyčia ir taip skleidžiama žinia apie ją. Bendruomenė jau daugybę metų svajoja turėti savo maldos namus, vis suaukoja pinigų, bet pandemija ir išbrangusios statybos svajonę vis atitolina. Vis dėlto tikisi, kad pavasarį iškils bent bažnyčios bokštas.

„Prakartėlės kelias veda į Betliejų, tikimės, tas kelias nuves ir iki naujos bažnyčios“, – teigia vydmantiškis Vaclovas Ereminas.

Improvizuotame altoriuje jau dabar gintarų – keli šimtai kilogramų, tačiau būsimam projektui jų vis dar trūksta. Kunigas už gintarus ar aukas dovanoja paties tapytų paveikslų, garso įrašų ar medaus stiklainėlį.

Kurti altorių naujoje bažnyčioje žadama patikėti menininkams, dalis gintarų bus išlydyta, o karoliai, segės įkomponuoti.

Plačiau – gruodžio 8 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Labas rytas, Lietuva I d. Kaip infliacija paveiks mūsų kasdienį vartojimą?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt