Gyvenimas

2021.12.07 15:59

Kalėdų Senio pagalbininkai elniai apsigyveno netoli Šiaulių: neišgyventų be specialių samanų

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.12.07 15:59

Norint pamatyti Šiaurės elnių visai nebūtina vykti į Laplandiją. Šie Kalėdų Senio pagalbininkai nuo šio rudens jau gyvena ir Šiaurės Lietuvoje – Šiaulių rajone. Pasak elnių šeimininko, tai labai jaukūs ir prieraišūs gyvūnai. Tiesa, pašarui gana išrankūs.

Kalėdų Senio elnio Rudolfo pusbroliai ir pusseserės neseniai apsigyveno Šiaulių rajone Dargaičių kaime. Mūsų kraštams neįprasti gyvūnai čia atkeliavo iš įvairių Europos šalių.

„Šiuo metu yra 7 elniai – 3 patinėliai ir 4 patelės. Pirmoji atkeliavo iš Kauno zoologijos sodo, po to – iš Vokietijos, Austrijos, vieną patinėlį iškeitėme į patelę iš Lenkijos. Jie čia iš kelių šalių“, – pasakoja ūkio savininkas Raimondas Neverdauskas.

Kalėdų Senelio pagalbininkai jau gyvena ir Lietuvoje: kad galėtų čia augti, maitinami specialia samana

Elnių augintojas sako, kad šie gyvūnai labai prieraišūs ir noriai bendrauja su žmonėmis, ypač kai atnešama jiems skanėstų. „Kai duonos turiu, tai į kišenę lenda“, – tikina jis. Tačiau duona elniai lepinami retai. Ji šiems gyvūnams nėra labai tinkamas produktas. O štai Šiaurės samana elniams ne tik skani, bet ir būtina. Jas gyvūnai gali užuosti net po pusės metro storio sniegu.

„Gamtoje jie valgo pumpurus, samanas, žolę, šieną, grybus, iš lizdų vagia kiaušinius. Kada laikomi voljeruose, tinka visas tas pats pašaras, dar – kombinuoti pašarai. Ypatinga šiaurinė samana, kuri čia neauga, riekia parsivežti iš Suomijos ar Švedijos. Jeigu negauna tos samanos, neišgyvena. Visą virškinimo traktą reguliuoja šita samana. Ji kvepia grybu, ją vadina netgi kerpe“, – kalba ūkio savininkas.

Iš viso pasaulyje yra apie pusšimtį elnių rūšių. Šiaurės elniai, dar vadinami Kalėdų Senio elniais, yra vidutinio dydžio, išsiskiria tankiu ilgų plaukų kailiu ir itin šakotais ragais. „Šitie ragiukai labai greitai auga. Per dieną paauga 2–3 centimetrus. Kasdien atvažiuoji – vis didesni“, – pažymi R. Neverdauskas.

Ragus meta kartą per metus: patinai rudens, o patelės žiemos pabaigoje. Taigi elnių šeimininkas sako, jog Kalėdų Senio roges tempia patelės, nes patinai tokiu metu jau būna be ragų.

Dargaičių kaime šiuo metu jau galima pamatyti ir patį Kalėdų Senį. Čia kuriama maždaug po savaitės pradėsianti veikti rezidencija.

„Ruošiame dovanas, skanėstus gyvūnėliams. Nuo 17 dienos jau priimsime lankytojus ir bus galima kasdien iki Naujųjų metų išvysti visus gyvūnus, su jais pabendrauti, padraugauti, praleisti laiką turiningai gamtoje“, – teigia Kalėdų Senis.

Kuriamoje Kalėdų Senio rezidencijoje galima pamatyti apie pusšimtį skirtingų rūšių gyvūnų.

Plačiau – gruodžio 7 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Kalėdų Senelio pagalbininkai jau gyvena ir Lietuvoje: kad galėtų čia augti, maitinami specialia samana
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt