Gyvenimas

2021.12.04 15:48

Padegtos Kauno Kalėdų eglutės kūrėjai laiko neskaičiuoja ir šalčio nejaučia: kol kas yra adrenalinas ir pagrindinis tikslas – atkurti

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt, LRT RADIJAS2021.12.04 15:48

Prie eglutės atkūrimo jau daugiau kaip 12 valandų plušanti komanda nejaučia šalčio ir nebeskaičiuoja laiko, LRT.lt sako Kauno eglutės kūrėja, menininkė Jolanta Šmidtienė. Anot jos, tikimasi, kad eglutė atrodyti taip, kaip iki gaisro, turėtų jau antradienį.

„Visą laiką būna pirmas kartas, – paklausta apie nuotaiką besijuokdama sako menininkė. – Kol kas yra adrenalinas. Pagrindinis tikslas – sutvarkyti. Dabar jau neskaičiuojame nei to laiko, nei žiūrime šalčio. Žinokite, niekam nešalta. Čia visiems šilta.“

Kalbantis šiek tiek po 14 val. menininkė teigė, kad galiausiai buvo nuimtos visos eglutės dalys, kurios apdegė.

„Dabar jau dedame šakas ir nuimame sudegusias visas lemputes, kurios nueina toliau į eglę. Tai dabar jau tas etapas, kai pradedame ne ardyti, o lipdyti“, – sako J. Šmidtienė.

Jos teigimu, didžiausiu iššūkiu taps lempučių girlianda, kurios tvarkymo darbai gali užsitęsti ir naktį ar sekmadienį. Tačiau, pridūrė menininkė, pakeitimui reikalingos lemputės – jau pakeliui.

„Vyrai žada, kad turėtų per šiandien, rytoj sutvarkyti tą girliandą tuo labiau kad atvažiuoja nupirktos kitos lemputės. Tas, kurios sudegė, jau išmesime, ir sudėsime naujas“, – teigia J. Šmidtienė.

Paklausta, kada kitą savaitę kauniečiai ir miesto svečiai galėtų išvysti tokią eglutę, kokia ji buvo iki šeštadienio nakties, kūrėja sako nenorint spėlioti, tačiau tikisi, kad tai būtų savaitės pradžioje, galbūt antradienį.

„Nenoriu burti, nes ne nuo manęs priklauso. Visos savaitės tikrai neturėtų užtrukti“, – tikina J. Šmidtienė.

Kol kas nėra aišku, kokia žala buvo padaryta eglutei. Kaip sako pašnekovė, tiksliai nuostolius įvertins Kauno miesto savivaldybė, o eglutės kūrėjai tiesiog suskaičiuos ir savivaldybei pateiks informaciją, kiek ir kokių dekoracijų buvo apgadinta.

J. Šmidtienė pabrėžia – visiškai naujomis teks keisti tik dalį lempučių ir drugelius, kurie nuo liepsnos susilydė. Kitos dekoracijos restauruojamos.

Ties dekoracijų restauravimu ir eglutės atkūrimu šeštadienį dirba 15 žmonių komanda.

„Tai ta pati komanda. Man net nereikėjo jų kviesti. Net nespėjau jų pakviesti. Atvažiavome su darbų vykdytoju ir komanda jau stovėjo išsirikiavusi, pasiruošusi darbus. Jau žinojo, kad reikia“, – juokiasi J. Šmidtienė.

„Žinote, ta komanda pati savo rankomis viską darė. Jie viską jungė, kiekvieną šakelę žino, kiekvienos vietą žino ir dėl to jaudinasi. Tai ir viskas. Todėl visi čia“, – priduria pašnekovė.

Jos teigimu, kol kas darbai suskirstyti etapais. Pirmiausia siekiama atkurti pačią eglutę, vėliau ant jos turėtų sugrįžti ir dekoracijos.

„Yra tokie etapiniai darbai. Pirmiausia reikia atkurti eglutės kūną su tomis šoninėmis lemputėmis. Dekoracijos, kurios apdegė, išvežtos sutvarkyti: perdažyti, uždėti naujas lemputes, naują faktūrą. Su jomis dirbama atskirai. Rytoj jau jas atsivešime į vakarą. Tikiuosi, kad per šiandien ir rytoj mes susidėsime pagrindą, tik, greičiausiai, dalį drugelių mums pagamins tik pirmadienį“, – tvirtina J. Šmidtienė.

Kiek anksčiau LRT RADIJUI ji pasakojo, kad darbininkai eglutės atkūrimo darbus pradėjo 3 val. nakties.

„Darbininkai dirba nuo 3 val. nakties, nes 2 val. aš gavau žinutę, kad dega eglė. Pirmu reikalu, ką padarėme, tai nurinkome visas sudegusias dekoracijas ir išvežėme į dirbtuves, sukvietėme darbininkus, kad jas taisytų“, – sakė J. Šmidtienė.

Jos teigimu, didžiausiu iššūkiu girliandos taps dėl jų specifikos – buvo kurtas girliandų tinklas.

„Čia jos visos yra persipynusios ir šioje vietoje, tame dideliame rande, kurį mes matome, ne tik jame nedega lemputės, bet dar ir reikės atrinkti, kurios užtrumpintos, kurios neužtrumpintos, ir keisti jas. Čia didžiausias iššūkis. Nykštukams teks labai šią parą padirbėti su tuo. Visi kiti darbai... Šiuo metu nėra net tokio pykčio ar liūdesio. Yra tik adrenalinas, kad nebūtų to vaizdo. Žmonės vis tiek eina, renkasi. Jie renkasi dėl to, kad tos kalėdinės dvasios reikia, o čia toks randas. Jį norisi kuo greičiau panaikinti“, – sakė J. Šmidtienė.

LRT.lt primena, kad naktį iš penktadienio į šeštadienį padegta Kauno Rotušės aikštėje stovinti Kalėdų eglė. Apie tai feisbuke pranešė Kauno savivaldybė ir Lietuvos policija.

Ugniagesiai gelbėtojai į iškvietimą atvyko per 5 minutes, po dar kelių minučių eglutė buvo užgesinta. Išdegė apie 15 kv. metrų eglės dekoracijų ir konstrukcijų.

Operatyviai sureagavę patruliai, maždaug po 15 minučių sulaikė su automobiliu iš įvykio vietos pasišalinusį įtariamą padegėją.

Kaip LRT RADIJUI tegė Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vadovas Ramūnas Matonis, įtariamojo motyvai kol kas nėra aiškūs.

„Motyvai kol kas neaiškūs. Tai 39 metų vyras. Jis bus apklaustas ir galbūt jo motyvai paaiškės apklausos metu. Yra pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl svetimo turto sugadinimo. To tyrimo metu ir bus išsiaiškintos visos aplinkybės“, – LRT RADIJUI teigė R. Matonis.

Jo tvirtinimu, sulaikant įtariamąjį asmuo buvo blaivus.

„Ta vieta stebima vaizdo kameromis. Pareigūnams pavyko operatyviai sureaguoti, pastebėti tą automobilį netoliese. Buvo bandoma jį stabdyti. Pradžioje dar nevykdė pareigūnų reikalavimų sustoti. Dėl to įvyko minimalus eismo įvykis ir sulaikant asmenį buvo šiek tiek sužalotas pareigūnas, tačiau sužalojimas nėra sunkus. Pareigūnai jį sėkmingai sulaukė ir pristatė į policijos komisariatą“, – sakė R. Matonis.

Jis patikslino, kad sulaikant asmenį pareigūnui buvo sužalota koja ir kairės rankos alkūnė.

Anot R. Matonio, anksčiau policijai sulaikytas asmuo nebuvo žinomas.

Už padarytą pažeidimą įstatymai numato baudą, laisvės apribojimą, areštą, laisvės atėmimą iki penkerių metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt