Gyvenimas

2021.12.04 14:55

Rotušėje apsilankęs suomis Kalėdų Senelis – apie tai, kas yra geriausia dovana ir kodėl reikia tikėti stebuklais

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2021.12.04 14:55

Vilniaus Rotušę ir jos aikštę užliejusioje Tarptautinėje Kalėdų labdaros mugėje besižvalgantys lankytojai negalėjo atitraukti akių nuo aukšto stamboko vyro su ilga balta barzda, raudonu kostiumu ir smaila kepure. Tai – suomis Kalėdų Senelis, portalui LRT.lt papasakojęs, ką veikia visus metus ir kuo skiriasi šventės Suomijoje bei Lietuvoje.

– Ar sunku būti Kalėdų Seneliu? Juk reikia perskaityti šūsnis vaikų laiškų, pagaminti krūvas dovanų ir per vieną naktį visus aplankyti...

– Iš tiesų tai labai jaudinantis darbas! Jei tai iš vis galima vadinti darbu – tai veikiau privilegija. Man labai patinka vaikai ir džiaugiuosi, kad galiu jiems suteikti tiek džiaugsmo bei laimės. Taigi gruodis – pats darbingiausias ir užimčiausias mėnuo. Pasisekė, kad turiu daugybę pagalbininkų elfų, kurie padeda pasiruošti, pagaminti visas dovanas. O juk dar reikia apmokyti ir ištreniruoti elnius, kad Kūčių naktį galėtų pakilti ir perskristi visą pasaulį.

Darbo – galybė, tačiau atsikvėpti galiu per kitus vienuolika mėnesių. Tada einu į mišką, prižiūriu medžius, pasivaikštau ir, aišku, labai daug skaitau. Ypač vaikų laiškų, kuriuose jie dalijasi savo svajonėmis. Su elfų pagalbą perskaitau kiekvieną laišką iš šimtų tūkstančių ir stengiuosi visiems atsakyti.

– Gruodį į Rovaniemyje esančią Kalėdų Senelio rezidenciją tikriausiai suplūsta daugybė vaikų, norinčių susitikti ir dar kartą priminti apie savo norą.

– Tiek daug, kad turbūt neįmanoma suskaičiuoti visų, norinčių nusifotografuoti ir pasikalbėti. Tiesa, į Suomiją verta atvykti ne tik prieš žiemos šventes – čia galima pamatyti daugybę labai įdomių dalykų, tačiau labiausiai užburia ir sužavi vietos gamta. Rovaniemyje nuo galinio Kalėdų Senelio rezidencijos kiemo atsiveria kvapą gniaužiantys vaizdai! Suomijos gamta – nuostabi.

– Vos išvydę jus besisukinėjantį mugėje, vaikai suskubo pakalbinti it nusifotografuoti. Ko dažniausiai vaikai klausia, jiems tikriausiai be galo įdomu, kuo gyvena Kalėdų Senelis.

– Žinoma, jie mielai dalijasi savo svajonėmis ir pasakoja, kokių dovanų norėtų. Viskas gerai, juk mažiesiems tai viena gražiausių šventės dalių. Aišku, sulaukiu ir gausybės klausimų – dažniausiai vaikams įdomu kiek man metų ir kaip telpu pro kaminą. Vis tik esu Kalėdų senelis, taigi randu būdų įlįsti ir po eglute palikti dovanėlių.

Džiugūs dalykai suteikia ramybės, be to, juk jais tikėti yra labai gera!

– Sudominote, kiek gi jums metų?

– Tiesą pasakius, ir pats nebežinau. Kai sykį su Snieguole sėdėjome savo namų terasoje, šnekučiavomės, sumanėme paskaičiuoti, kiek gi jau Kalėdų drauge praleidome. Tačiau suskaičiavę iki 458 užsnūdome ir pametėme skaičių. Taigi man tikrai jau daugiau nei puspenkto šimto metų...

– Išrinkti dovaną gimtadienio ar bet kuria kita proga dažnai yra rimtas galvosūkis, kaip manote, kas yra geriausia dovana, kurią galime įteikti vieni kitiems?

– Smagu išpildyti mažųjų svajones ir įteikti jiems tai, ko labiausiai trokšta. Vis dėlto, manau, kad geriausia, ką galime padaryti dėl kitų – būti maloniais ir draugiškais vieni su kitais kiekvieną dieną, ne tik per šventes.

Nesvarbu, kad visų veidus dengia kaukės – Kalėdų senelis žino, kad už kaukės yra šypsena.

– Prieš šventes vyksta daug labdaringų renginių, kai noriai aukojame ir garsiau prabylame apie tuos, kuriems reikia pagalbos. Štai ir jus sutikome būtent Tarptautinėje Kalėdų labdaros mugėje.

– Tiesiog gruodis yra mėnuo, kai visi norime dalytis ir duoti kitiems. Tačiau matydami aplinkinius pakilios nuotaikos, besišypsančius ir belaukiančius švenčių, pagalvokite, kad ne visi ir ne kiekvieną dieną būna tokie laimingi. Paremti ir pagelbėti kitiems galime visus metus ir nebūtina laukti švenčių, kad tai padarytume.

– Sakoma, kad Kalėdos stebuklų metas – kodėl svarbu tikėti stebuklais, tikėti, kad Kalėdų Senelis nepasiklys ir užsuks į kiekvieno iš mūsų namus?

– Visada, o ypač šiais neramiais pandemijos laikais, svarbu tikėti kažkuo, kas yra amžina ir teikia saugumo jausmą. Džiugūs dalykai suteikia ramybės, be to, juk jais tikėti yra labai gera! O svarbiausia – man, kaip Kalėdų Seneliui, labai svarbu visiems priminti, kad pasaulyje yra daugybė dalykų, kurie atneša džiaugsmo ir suteikia laimės.

– Ar patinka šis šventinis šurmulys Lietuvoje?

– Labai! Čia labai jauku, visi spinduliuoja ramybe ir daug šypsosi. Nesvarbu, kad visų veidus dengia kaukės – Kalėdų senelis žino, kad už kaukės yra šypsena.

– Kiekviena šalis turi savo Kalėdų tradicijų. Lietuvoje per Kūčias valgome 12 patiekalų, kai kurie žaidžia, buriasi... Kaip Kalėdas pasitinkate Suomijoje?

– Panašiai, kaip ir daugelyje kitų pasaulio kraštų. Ir pas mus Kalėdos pirmiausia yra šeimos šventė. Manau, taip ir turėtų būti. Suomijoje šventės neretai prasideda nuo Riisipuuro – ryžių košės, kurioje būna paslėptas migdolo riešutas, o jį suradęs gali sugalvoti norą. Mėgstame įvairius saldumynus, troškinius, tačiau kalėdinės vakarienės pažiba – kalėdinis kumpis.

Žinoma, kiekviena šeima turi ir savų švenčių tradicijų. Beje, nors visame pasaulyje dovanos išpakuojamos Kalėdų rytą, Suomijoje dažniausiai savąsias atidarome dar Kūčių vakarą po vakarienės. O jei šventinį vakarą į namus užsuka Kalėdų Senelis, vaikai stengiasi jį pradžiuginti dainomis.

Geriausia, ką galime padaryti dėl kitų – būti maloniais ir draugiškais vieni su kitais kiekvieną dieną

– Minėjote, kad daug skaitote. Galbūt yra knygų, kurias vaikams rekomenduotumėte skaityti prieš šventes?

– Pasaulyje yra labai daug nuostabių knygų, svarbiausia, kad vaikai atsitrauktų nuo kompiuterių, nuo ekranų, atrastų malonumą skaityti ir dažniau pasiimtų knygą į rankas.

– Ko palinkėtumėte artėjančių švenčių proga?

– Linkiu, kad visi vieni kitiems būtų malonūs bei draugiški kiekvieną dieną. Taip pat linkiu susikurti sau šiltą šventę. Visiems gražių artėjančių Kalėdų!

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt