Gyvenimas

2021.12.01 11:31

Neįprasta katedra Madride: pastatą iš statybų laužo kūrė neseniai miręs vienuolis

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.12.01 11:31

Madrido priemiesčiuose turistus traukia neįprastas pastatas – iš statybų laužo sukurta katedra. Tai savaitgalį mirusio vienuolio Chusto Gajego kūrinys, prie kurio jis dirbo nuo 1961-ųjų.

Barselonos šedevro Sagrada Familia architekto Antonio Gaudi vardo gatvėje Madride – Ispanijos sostinės atsakas Barselonai – katedra iš statybinio laužo, kurią daugiau nei pusę amžiaus statė vienas žmogus – savaitgalį miręs vienuolis Chustas Gajegas.

„Šios vietos istorija – ypatingo žmogaus, turėjusio įspūdingą tikėjimą, istorija. Jis pradėjo statyti koplyčią, o pastatė katedrą, dirbo 60 metų su išmestomis medžiagomis ir triūsė nuo saulėtekio iki saulėlydžio“, – sako kunigas Angelis.

Statinio tvirtumą tikrinančios įmonės vadovas Juanas Carlosas Arroyo pasakoja, kad vienuolis nuo pat pradžių troško dirbti nepasiturinčiųjų labui, norėjo šį pašaukimą įgyvendinti pastatydamas šį pastatą.

Žinios. Pasienyje siūloma pratęsti nepaprastąją padėtį

Dvi dengtas arkadas ir dvylika bokštų turinti Chusto katedra statoma ant paveldėtos Gajego tėvų žemės. Katedrai jis naudojo plytas, medieną ir kitas medžiagas, gautas iš aplink esančių statybų aikštelių, pavyzdžiui, pastato kolonos padarytos iš benzino statinių, o langai iš suklijuotų spalvoto stiklo šukių.

Projektui tapus žinomam, statybų reikmenis pradėjo aukoti ir žmonės. „Plytos, kurias matote bokštuose, surinktos iš keramikos gamyklų. Jis sakydavo: „Duokite man blogas plytas.“ – „Ne, ne, imkite geras“, – jam atsakydavo, o jis vis tiek: „Geras plytas galite parduoti, todėl duokite man blogas, tokias, kurių nepanaudosite“, – pasakoja J. C. Arroyo.

Vienuoliui Gajegui mirus projektą perims labdaros organizacija „Taikos pasiuntiniai“. Ji pasamdė įmonę, kad ši patikrintų statinio tvirtumą, nes šis neturi statybų leidimo, tad ir oficialaus projekto, kuris, anot paties Gajego, buvo jo galvoje.

„Planuojame pritaikyti matematinius modelius, kuriuos per du keturis mėnesius paskaičiuos kompiuteris, o tada per dar tris mėnesius sutvirtinsime konstrukcijas ten, kur matysime, jog tai būtina. Bet tikiuosi, jog nereikės daryti daug taisymų“, – pažymi J. C. Arroyo.

Įspūdingas statinys jau dabar traukia ir turistus, ir tikinčiuosius, tačiau Romos bažnyčia katedrai nėra suteikusi oficialaus statuso.

Plačiau – gruodžio 1 d. „Žinių“ įraše.

Žinios. Pasienyje siūloma pratęsti nepaprastąją padėtį
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt