Gyvenimas

2021.11.27 19:00

Įžiebta kalėdinė Vilniaus eglė – ar ir šiemet išlaikys gražuolės karūną?

atnaujinta 20.13
LRT.lt2021.11.27 19:00

Į sostinę atėjo šventės – Vilniaus Katedros aikštėje įžiebta pagrindinė miesto ir šalies eglė, apgaubta beveik šimtu milžiniškų snaigių, veidrodiniu ledu ir mirgančių lempučių skraiste, padabinta viršūnėje suspindusia didžiule žvaigžde.

Katedros aikštėje džiuginanti žaliaskarė jau ne kartą išrinkta gražiausia Europoje ir viena įspūdingiausių pasaulyje, o jos įžiebimo ceremonija – viena gražiausių ir laukiamiausių žiemos tradicijų. Tiesa, šiemet įžiebimo ceremonija buvo transliuojama per LRT, organizatoriai prašė prie eglutės nesibūriuoti ir šventę stebėti per televizorių ekranus. Tiesa, vilniečiai prašymo nepaisė – Katedros aikštėje susirinko minia smalsuolių.

Šventinis įžiebimo koncertas:

Muzikinė Vilniaus Kalėdų eglės įžiebimo istorija 2021

Šiais metais Vilniaus Kalėdų eglės kūrėjus įkvėpė žiemiškos gamtos grožis, tikrų snaigių raštai, tad žvelgiant į nušvitusią eglę galima išvysti daugiau nei 1000 kartų padidintų, įvairių dydžių ir raštų 96-ių snaigių sūkurį, baltus eglišakius ir veidrodinius paviršius. Eglutės siluetą paryškina ją apgaubusi šviesos girliandų skraistė, sukurianti sniego žėrėjimo efektą, rašoma Vilniaus savivaldybės pranešime.

Viršūnėje suspindusi didžiulė – 6 metrų skersmens – Kalėdų žvaigždė žadina smalsumą, teikia viltį. Žvaigždės – nuo seno žmoniją intrigavę dangaus žiburiai, grožio ir amžinybės simboliai. Padedami jų klajokliai ir jūreiviai kadaise rasdavo kelią į namus, o filosofai ir poetai apdainuodavo, mąstydami apie amžinybę ir būtį. Šį simbolį taip pat įprasta sieti su laime ir sėkme, o krikščioniškajame pasaulyje – su bibliniu pasakojimu apie žvaigždę, parodžiusią kelią trims išminčiams.

„Katedros aikštėje nušvitusi Kalėdų eglė – ryškiausias ženklas, kad į Vilnių grįžta Kalėdos. Šiek tiek ramesnės, nes saugesnės, bet kaip visada – kupinos įvairiausių šventinių pramogų. Tegu paskutinis metų mėnuo būna toks, kokio linki Kalėdų eglėje užkoduoti simboliai – su išmintingais pasirinkimais, savęs ir aplinkinių saugojimu, sveikata ir gražiausioms metų šventėms tinkama nuotaika“, – sakė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Vilniaus Kalėdų eglės įžiebimas vyko nuotoliniu būdu – LRT transliacijos metu visa Lietuva turėjo progos išvysti magišką muzikinę Vilniaus Kalėdų eglės įžiebimo istoriją. Kasmet pagrindinę sostinės eglę įžiebiantis miesto meras R. Šimašius šįkart pultelio mygtuką spaudė simboliškai – iš pirmosios Vilniaus elektrinės – dabartinio Energetikos ir technikos muziejaus.

„Didžioji Vilniaus eglė – daugiau nei kalėdinė puošmena. Tai laikina skulptūra, šventiniu laikotarpiu nušviečianti vieną gražiausių istorinių sostinės erdvių. Pagrindinė sostinės eglė – išskirtinis, prestižinis projektas, reikalaujantis ne tik didelės kūrybinės energijos, bet ir inžinerinių žinių bei patirties, kruopštaus gamybinio plano, montavimo disciplinos, patikimos daugiau nei 20 darbuotojų komandos.

Jaučiame didelę atsakomybę, kurdami tokio masto projektą savo miestui, ir džiaugiamės, jog mumis pasitiki jau eilę metų“, – pasakojo projektą įgyvendinusios įmonės UAB „Švenčių studija“ vadovė, architektė Jolanta Tūraitė.

Vilnius kviečia miestiečius ir atvykusius svečius švęsti, grožėtis ir mėgautis atsakingai. Prašoma nesibūriuoti, laikytis saugių atstumų, rekomenduojama dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugines veido kaukes – saugoti save ir aplinkinius.

LRT.lt primena, kad likus kelioms dienoms iki įžiebimo, Vilniaus Kalėdų eglės kūrėjas ir dizaino autorius Dominykas Koncevičius atskleidė, kad šių metų žaliaskarę įkvėpė išdidintos snaigių nuotraukos, užbūrė taisyklinga snaigių geometrija, įvairovė, todėl buvo pasirinkta žiemos paveikslo koncepcija. Šventinės Kalėdų eglės konstrukcijos akcentu pasirinktos snaigės-ledo kristalai, pasižymintys unikaliomis geometrinėmis struktūromis.

Eglė įžiebimas žymi ir šešias savaites truksiančio festivalio „Kalėdos sostinėje“ pradžią. Vilniečiams ir miesto svečiams fesitvalis dovanos ir daugiau kalėdinių pramogų.

Į sostinę grįžta ir Kalėdų miestelis – ir virtualus, ir fizinis.Tiesa, kitaip nei įprasta, šiemet kalėdinis miestelis įsikurs ne vienoje vietoje – prekybininkų paviljonai lauks pačiose įvairiausiose Senamiesčio vietose. Taip tikimasi sumažinti šiuo metu nesaugų būriavimąsi. (Kalėdų miestelis veiks nuo eglės įžiebimo dienos iki 2022 m. sausio 2 d. Virtualus Kalėdų miestelis šurmuliuos iki 2022 m. sausio 9 d., jį rasite čia.)

Taip pat lauks specialus kalėdinis maršrutas „Paragauk kalėdinio Vilniaus“, o į Katedros aikštę grįžta kalėdinė 3D pasaka. Šiais metais bus rodoma emocionali ir prasminga, pagal garsiąją anglų rašytojo Charleso Dickenso to paties pavadinimo novelę sukurta pasaka „Kalėdų giesmė“. Kad vilniečiai ir miesto svečiai kerinčia Kalėdų istorija galėtų grožėtis saugiai, nesibūriuodami, 15 minučių truksianti pasaka gruodžio 25–30 d. bus rodoma net septynis kartus per vakarą.

Šiemet kalėdinėmis lemputėmis nušvis dar daugiau Vilniaus viešųjų erdvių ir skverų: Senamiestis ir centrinė miesto dalis, kur tradiciškai bus išpuoštos Katedros ir Rotušės aikštės, Lukiškių aikštė, Odminių skveras, Šventaragio slėnio centrinė dalis, Reformatų sodas.

Lauks ir aktyvios pramogos – gruodžio 12 d. vyks kalėdinis bėgimas, o lapkričio 27 d. prie Baltojo tilto atidaroma po stogu įrengta čiuožykla, suteiksianti galimybę čiuožinėti bet kokiu oru. Pirmieji ledą išbandys ir įspūdingą pasirodymą surengs dailiojo čiuožimo kolektyvas „Sidabrinė pačiūža“, o nuo 17.30 val. jau visų lauks pirmas nemokamas seansas. Čiuožiantiems nuotaiką kurs DJ pasirodymas. Pirmąjį vakarą, nemokamo seanso metu, bus sudaryta gyva lankytojų eilė.

Po pirmojo nemokamo čiuožimo seanso, arenoje bus galima čiuožinėti iki pat 23.15 val. Čiuožimo sesijos kaina – 4,50 Eur (pačiūžų nuoma įskaičiuota), trukmė – 45 min., pertrauka ledo paruošimui – 30 min. Vilniaus čiuožykloje, be čiuožimo seansų, iki pat kovo mėnesio vyks ir sporto bei kultūros renginiai.

Išvyskite nepaprastą, šventinėmis staigmenomis ir magija alsuojančią, stebuklingą Vilniaus eglės įžiebimo istoriją.

Vakaro akimirkos – nuotraukų galerijoje ir vaizdo įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt