Gyvenimas

2021.11.29 20:31

Normalu, jei pandemines šventes lydi nerimas, – jam sumažinti Laurinaitis siūlo kurti naujus ritualus

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.11.29 20:31

Likus mėnesiui iki didžiųjų metų švenčių jau tikrai jų laukiame. Bet ar visi? Greičiausiai jų nelaukia tie, kurie patyrė, kaip šventės gali tapti visai nebe šventėmis. Kaip sumažinti šventes lydintį nerimą, pataria psichoterapeutas Eugenijus Laurinaitis.

Ar jums taip yra buvę: aplinkui – šventinė nuotaika, blizgučiai, o širdyje – liūdesys? Psichoterapijoje, pasak pašnekovo, labai gerai žinomas toks dalykas, kaip metinių reakcija.

„Žmonės kažkada šventė šventes su savo brangiais žmonėmis ir juos prarado. Mes visi išeiname, bet ta šventė, kai buvau su šituo žmogumi ir kai man buvo labai gera ir linksma, staiga tampa priminimu apie tai, kad jo nebėra. Mes turime labai gražią tradiciją – švenčiant Kūčias padėti tuščią lėkštutę tam, kuris gali ateiti pasiklydęs kelyje žiemą, nenuėjęs iki savų namų, bet iš tikrųjų kartais ta lėkštutė turbūt primena ir tuos, kurie niekada nebeateis“, – kalba psichoterapeutas.

Kai šventės tampa nebe šventėmis: kaip nepasiduoti liūdesiui ir nerimui?

Tad tai – pirmas dalykas, dėl kurio šventės gali būti ne tokios šventiškos, – priminimas apie praradimus. Antras dalykas, galintis tarsi apnuodyti šventę, – pastaraisiais dešimtmečiais labai sumaterialėjęs pačios šventės supratimas.

„Šventė – tai dovanos, daiktai, džiaugsmas dėl jų gavimo. Bet iš tikrųjų šventė turėtų būti dėl bendravimo, buvimo kartu. Ir turime dar vieną bėdą – pandemiją su jos uždėtais įvairiausiais karantininiais ribojimais“, – pažymi E. Laurinaitis.

Jis mano, kad reikėtų pradėti prisitaikyti, jog pandemijos pasekmės nedarytų poveikio mūsų savijautai bendraujant su mums brangiais žmonėmis. Kaip tai galėtume padaryti? Įrodyta, kad vienas iš svarbiausių dalykų, kurie palaiko ir net pagerina mūsų psichologinę būklę, yra galėjimas žiūrėti svarbiam žmogui į akis, kartu su juo nusišypsoti.

Normalu, jei šventes lydi nerimas, kai tradicinis šventimo formatas yra sugriuvęs, o juk naujų įpročių formavimas reikalauja vidinių pastangų. „Tai kelia krizę, nes nebėra taip, kaip buvo įprasta. Juk krizė – situacija, kai nėra gatavų sprendimų. Dėl to pirmas jausmas, kuris atsiranda, yra nerimas“, – pasakoja E. Laurinaitis.

Kad sumažintume nerimą, turime kurti naujus ritualus savo šeimoje, o tam reikia energijos ir laiko, tačiau pasistenkite įtraukti ne namuose esančius šeimos narius į šventę nuotoliniu būdu. Kur kas didesnė problema, jei žmogus apskritai vienišas. Anot psichoterapeuto, patys vieniši žmonės turėtų pagalvoti, kaip, kur, su kuo galėtų sutikti šventes.

Plačiau – lapkričio 26 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Kai šventės tampa nebe šventėmis: kaip nepasiduoti liūdesiui ir nerimui?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt