Gyvenimas

2021.12.08 08:36

Poros santykių etapai – kaip metų laikai: jei santykiai sustingo, kaip vėl sulaukti pavasario neišsiskyrus?

LRT RADIJO laida „Čia ir dabar“, LRT.lt2021.12.08 08:36

Santykius sukausčius šalčiui nebūtinai jie turi nutrūkti, bet užstrigus vienoje fazėje teks vienas kitam įvardyti, kas iš tiesų vyksta. LRT RADIJO laidoje „Čia ir dabar“ psichoterapeutė Brigita Kaleckaitė paaiškino, kas tie santykių metų laikai ir ko iš jų galima tikėtis. Įdomu tai, kad ir pirmojoje pavasario fazėje gali kilti nemalonių jausmų, dar įdomiau, kad yra žmonių, kurie visada išsiskiria nelaukę vasaros.

Poros santykiai cikliški kaip metų laikai, teigia psichoterapeutė. Pavasaris, vasara, ruduo, žiema ir vėl iš naujo – tai būdinga ne tik gamtai, bet ir dviejų žmonių romantiškam ryšiui. Kaip suprasti ir atpažinti, koks „sezonas“ įsivyravo jūsų santykiuose? Kaip tą laikotarpį gyventi ir elgtis? Kaip puoselėti ryšį, kai įžengiame į sunkius jausmų raidos etapus? B. Kaleckaitę kalbina LRT RADIJO laidos „Čia ir dabar“ vedėja Lavija Šurnaitė.


– Kaip atrodo tie metų laikai poros santykiuose? Ar jūs galėtumėte apibūdinti visus sezonus su požymiais?

– Šitą sistemą tikrai labai lengva suprasti ir išmokti. Dažniausiai mes žinome kitą sistemą: įsimylėjome, susituokėme, gimė vaikas ir t. t. Tačiau mūsų santykiai, pasirodo, yra cikliški. Niekada nebūna taip, kad mes įsimylime, gyvename ir mūsų gyvenimas – kaip tose pasakose – ilgai ir laimingai. Deja, taip nėra.

Suvokimas, kad mūsų santykiai gali judėti ciklu, labai padeda suprasti, kas vyksta poroje. Pirma fazė, pirmas metų laikas yra pavasaris. Sakysime, gyvena kažkur Birutė ir Jonas, jie vienas kito nepažįsta ir kažkur netyčia vakarėlyje ar darbe, ar studijų metu vienas į kitą atkreipia dėmesį. Jie susidraugauja, pradeda susitikinėti. Tie pirmieji įsimylėjimo požymiai dažniausiai yra pavasaris. Tai yra ta fazė, kurią žmonės mėgsta labiausiai, apie kurią sako, kad ji geriausia, pakylėja, per kurią jaučiasi geriausiai.

Visi galbūt norėtų toje fazėje ir likti. Deja, pavasaris baigiasi, bet yra gera naujiena – ateina vasara. Vasara – tai periodas, kai poroje santykiai šiek tiek nusistovi. Poros nariai rūpinasi vienas kitu, jiems įdomu būti kartu, jie drauge leidžia daug laiko, yra laimingi. Ir ateina ruduo. Tai – ta sunkesnė fazė arba metų laikas. Rudenį žmonės gal ir mėgsta, bet santykiuose dažniausiai šito metų laiko nemėgsta.

Kas vyksta rudens metu? Dažniausiai vienas poros narys šiek tiek pavargsta. Tai yra natūralu, kad pavargsta nuolat būti intensyviuose santykiuose ir nori pailsėti. Tarkime, Jonas truputį atsitraukia ir kas tada vyksta su Birute? „Manęs nemyli, mane tuoj paliks, mūsų meilė baigiasi, viskas negerai.“ Pradeda kabinėtis: kur buvai, kodėl ne su manimi? Tada pora dažnai konfliktuoja.

Šitas metų laikas daug kam nepatinka, tačiau yra dar blogesnė žinia – ateina žiema, o žiema yra, kai Birutė baigia kovoti ir galvoja: gerai, Jonas dabar daugiau dirba, laiko man skiria mažiau, tai aš irgi užsiimsiu savais reikalais. Tai yra tas periodas, kai pora gyvena kartu arba susitikinėja, bet santykio ir intensyvumo yra daug mažiau. Santykiuose yra daugiau apatijos, mažiau domimasi vienas kitu.

Tai buvo labiausiai mano gyvenimą pakeitusi patirtis, nes aš irgi, kaip ir daugelis, galvojau, kad jeigu jau kažkas negerai, meilė baigiasi.

Bet gera naujiena, kad vėl ateina pavasaris. Vėl kažkuris iš jų pradeda galvoti: o kaip ten be manęs gyvena mano mergina? Vėl pradeda labiau domėtis vienas kitu. Ir ateina pavasaris, kada grįžta susidomėjimas, atsiranda didesnė meilė, padidėja seksualumas ir vėl žmonės daugiau laiko praleidžia kartu. Ir vėl ateina ruduo.

– Brigita, jums ir pačiai, sakote, prieš gerą dešimtmetį tai buvo atradimas, kai išgirdote iš amerikiečių psichologų poros, kad egzistuoja tokie metų laikai poros santykiuose. Ko gero, yra toks stereotipas, kad jeigu atėjo žiema ir santykiai atšalo, kito sezono nebėra, nebent penktasis – skyrybos. Bet pasirodo, kad yra tęstinumas.

– Tai buvo labiausiai mano gyvenimą pakeitusi patirtis, nes aš irgi, kaip ir daugelis, galvojau, kad jeigu jau kažkas vyksta negerai, jeigu aš atitolstu arba mano partneris atitolsta, meilė baigiasi. Man tikrai būdavo sunku: ką aš ne taip darau, kas su manimi negerai arba kas negerai su partneriu? Kai sužinojau apie šitą sistemą, pasidarė lengviau.

Kai ateidavo ruduo, aš suprasdavau: na va, ateina ruduo, reikia išgyventi; po rudens ateis žiema – irgi reikės išbūti, o kai ateis pavasaris, tada mėgausiuosi pavasariu. Iš tikrųjų atėjo daugiau ramybės, supratimas, kad tai yra natūralus procesas, kad neįmanoma nuolat išlaikyti vasaros, negali poroje meilė būti nuolatos viršuje.

– Ar verta nusistatyti sąmoningai, kad mūsų poroje dabar toks sezonas?

– Verta, ypač jeigu jaučiate, kad esate užstrigę kažkokioje krizėje, jums sunku susitikti, sunku susikalbėti, sunku bendrauti. Šita sistema padeda suvokti, kur aš esu. Bet būtina papasakoti ir kitam žmogui, kas yra pavasaris, vasara, ruduo ir žiema, o tada paklausti: kaip tu galvoji, kokiame metų laike yra mūsų santykiai? Be abejo, kartais gali neatitikti: vienas sako, kad vasara, kitas, kad ruduo. Tai normalu. Gali būti, kad aš esu pasiruošusi pavasariui, norėčiau susitikti, o mano partneris dar atitolęs ir užšalęs.

Yra blogai, kai pora užstringa ir ilgai būna toje krizėje. Tokiu atveju šitą sistemą tikrai labai rekomenduoju panaudoti, nes rasite medžiagos, kaip pradėti kalbėtis, kas vyksta mūsų santykiuose, ko reikėtų, kad abiem būtų vasara, arba ko reikėtų, kad sugrįžtume į pavasarį, kas vyksta su mumis rudenį ir kaip mums peržiemoti? Jeigu pora yra užstrigusi, vis tiek tenka kalbėtis. Kuo būsite atviresnis, kuo daugiau kalbėsitės, tuo lengviau jums bus išspręsti kažkokią problemą. Jeigu jūs jaučiate, kad yra ruduo, o sakysite poros nariui, kad vasara, vis tiek kitas poros narys pajaus, kad kažkas ne taip.

Kas įdomu, kad šita sistema tinka ne tik porai, kuri gyvena kartu. Tai tinka ir verslo partneriams, kolegoms, draugams. Jūsų santykiai su geriausia drauge ar draugu, su partneriu versle irgi vyksta ciklais. Tai irgi labai gerai suprasti. Pavyzdžiui, du žmonės įkūrė verslą, dirba kartu ir kažkuris nori šiek tiek atsitraukti. Jeigu jūs suprantate tuos metų laikus, suprantate, kad tai ne dėl to, jog jis pyksta ar kad tarp jūsų kažkas negerai, bet kad reikia atsitraukti. Cikliškumas būdingas bet kokiems santykiams. Beje, svarbu pabrėžti, kad sezonas – nebūtinai trys mėnesiai, gali būti skirtingas laiko tarpas. Ir tai nesutampa su tikraisiais metų laikais.

Žmogus negali nuolatos būti tiktai įsimylėjimo fazėje.

– Tai kuo kiekvienas sezonas yra sudėtingas, kokie iššūkiai?

– Be abejo, daugelis mėgsta įsimylėjimo fazę. Visi nori tų drugelių pilve, to jausmo, kai esi mylimas ir kai myli kitą žmogų. Tačiau ir pirmoje pavasario fazėje galime pajausti nemalonių jausmų. Pavyzdžiui, yra daug nepasitikėjimo savimi: ar aš patiksiu, ar mes būsime kartu, ar čia viskas gerai? Kas labai įdomu, kad yra žmonių, kurie tiktai šitą metų laiką ir mėgsta. Tai nėra labai masiškas reiškinys, bet kai kurie žmonės padraugauja, pabūna kartu pusę metų ar metus ir kai įsimylėjimo fazė baigiasi, nusprendžia, kad meilės nėra, ir išsiskiria, nelaukia net vasaros. Viskas nusistovi, santykiai įgauna daugiau ramybės ir atrodo, kad jau viskas, meilė juda link pabaigos.

Sakoma, kad įsimylėjimas, priklausomai nuo intensyvumo ir kaip dažnai pora susitinka, trunka nuo pusės metų iki trejų. Iš tikrųjų vasaros fazė visiems patinka labiausiai. Manau, šitoje fazėje norėtų būti visi. Ruduo, be abejo, sukelia daugiausiai problemų, nes rudens metu, kaip sakiau, vienas poros narys nori atsitraukti, o jei kitas jaučiasi labai nesaugiai arba turi kažkokių baimių, bijo likti vienas, bijo mirties arba kažkokių kitų dalykų, būna labai daug ginčų, barnių.

Erichas Frommas yra parašęs labai gerą knygą „Menas mylėti“. Ją paskaičius truputį paaiškėja, kas gi yra ta meilė. Jis kalba būtent apie tai, kad jeigu žmogus nemoka būti vienas, negali būti vienas, jis negali ir pilnai mylėti. Nes jeigu aš negaliu būti vienas, įsikabinu į kitą žmogų, daug ką darau iš baimės ir nesu laisvas mylėti kito žmogaus.

Na, o žiema irgi, galima sakyti, sunki fazė, bet jau turbūt lengvesnė negu ruduo. Tai tas momentas, kai poros nariai dažniau užsiima darbu, kūryba, investuoja laiką kitur. Be abejo, yra rizika, kad žmonės atitols ir daugiau nebesugrįš. Atsimenu, per mokymus vienas dalyvis paklausė: ką daryti, jeigu ateina žiema ir pavasaris nebeateina? Treneris pasižiūrėjo ir sako: deja, gyvenime taip būna, kad pavasario ir nebesulaukiame.

– Tai kiek trunka kiekvienas sezonas? Užsiminei apie pavasarį, o kitus sezonus galima kažkaip įsprausti į laiko rėmus?

– Iš tikrųjų tai labai individualu. Jei pora labai temperamentinga, labai daug ginčijasi, labai aistringa, tai tuos metų laikus gali perbėgti daug greičiau – ir per mėnesį, ir galbūt netgi per savaitę. Bet vėlgi – tada kas yra, kad jie taip intensyviai bendrauja? Reikėtų pasižiūrėti.

Dažniausiai kiekviena fazė gali būti nuo mėnesio iki metų, priklausomai nuo poros, nuo situacijos, nuo temperamento, nuo įvairių kitų dalykų. Nėra suskaičiuota, kiek tai trunka, bet į ką reikėtų atkreipti dėmesį, kad blogai yra, kai pora užstringa, ypač jeigu užstringa rudenį arba žiemą. Bet jeigu užstringa ir vasarą, ir net pavasarį, pasirodo, irgi gali būti bėda, nes galbūt jie vaidina, galbūt bando suvaidinti tuos gražius santykius, išlaikyti įsimylėjimo fazę. Iš tikrųjų žmogus negali nuolatos būti tiktai įsimylėjimo fazėje.

Visas pokalbis – lapkričio 22 d. laidos „Čia ir dabar“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt