Gyvenimas

2021.11.24 08:12

Vėl pasigirs pasiilgti dūžiai – po 4 metų remonto pradedami Didžiojo Beno atidengimo darbai

Indrė Urbaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.11.24 08:12

Po beveik ketverių metų remonto pradėti Londono simbolio Didžiojo Beno atidengimo darbai. Darbus atlikę specialistai teigia, kad atlikus didžiausius remonto darbus nuo bokšto pastatymo, laikrodis naujus metus ir vėl pasitiks pasiilgtais dūžiais.

Pastoliai netrukus bus išardyti ir mėlynomis detalėmis papuoštas Didysis Beno laikrodis atsivers visu gražumu. Jau su pakeista iki tol abejotino tikslumo švytuokle bei kitomis detalėmis, taip pat – atnaujinta išvaizda.

„Šiuo metu galime pradėti ardyti pastolius nuo varpinės iki pat apačios. Tai – didžiulis pasiekimas. Projektas buvo išties didelis, pakeitėme visą laikrodžio ciferblato stiklą. Nuėmėme visą metalinį stogo apipavidalinimą, jį sutaisėme ir vėl uždėjome“, – pasakoja Didžiojo Beno restauracijos projekto vadovas Nickas Sturge`as.

Atlikti darbai – didžiausi nuo Elžbietos bokšto pastatymo 1859-aisiais. Pasak projektą vykdžiusių specialistų, juos pradėjus, paaiškėjo, kad pastato būklė kiek blogesnė nei manyta. Pastebėjus struktūrinius defektus bei metų padarytą žalą, restauracijos trukmę teko ilginti.

Pats laikrodis remontuoti nuvežtas į šiaurės Angliją, ten jis išrinktas. Pasak specialistų, detalės restauruotos bei nudažytos originalia spalva. Būtent per remonto darbus paaiškėjo, kad iki šiol įprastai juodas, iš pat pradžių laikrodis buvo mėlynas. Atlikta dažų analizė parodė, kad tai specifinė spalva – Karaliaučiaus mėlis.

Žinios. Keturis metus trukę remonto darbai baigti – Big Benas naujus metus vėl pasitiks su dūžiais

„Turėjome tūkstantį detalių, gal net daugiau. Visas laikrodis, įskaitant svarelius, plaktuko konstrukciją, sraigtelius, sveria daugiau nei vienuolika su puse tonos. Jis labai dinamiškas, puikiai suprojektuotas, todėl manau suprantate, kad reikėjo labai kruopštaus ir organizuoto darbo norint jį teisingai sukonfigūruoti, kad ir po restauracijos laikrodis veiktų“, – teigia Didžiojo Beno laikrodžio mechanikas Alexas Jeffrey.

Restauracijos projekto vadovas teigia, kad laikrodžiui grąžinta ne tik originali spalva, bet ir atnaujinti įvairūs patį bokštą puošiantys ornamentai. Specialistas taip pat pasakoja ir apie atrastus du šimtmečius menančius užrašus.

„Ant vieno stiklo gabalo radome užrašą, kurį ten paliko pirmieji montuotojai. Ten buvo parašyti dviejų vaikinų vardai ir kad jie laikrodį įrengė 1859-siais. Iki šiol ši vieta buvo visai nepasiekiama. Užrašų radome ir už paties laikrodžio ciferblato, ten buvo naudoto stiklo išmatavimai bei važtaraščiai“, – dalijasi N. Struge`as

Skaičiuojama, kad Didžiojo Beno restauracija kainavo beveik šimtą milijonų eurų. Kone ketverius metus remontuotas, Londono simboliu laikomas laikrodis užtildytas pirmą kartą nuo bokšto pastatymo beveik prieš du šimtus metų. Darbus atlekiantys specialistai teigia, kad iki metų pabaigos spės išardyti didžiąją dalį pastolių, todėl gyventojai ir vėl galės atnaujinti tradiciją naujus metus pasitikti skambant 12 didžiojo varpo – Didžiojo Beno – dūžių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt