Gyvenimas

2021.11.24 11:14

Kalėdų eglės įžiebimas Kaune šiemet kitoks: Rotušės aikštė virs uždara erdve, pagrindinis dėmesys šventėje – ypatingiems svečiams

atnaujinta 12.06
Valdemaras Šukšta, LRT.lt2021.11.24 11:14

Šeštadienį Kaune bus įžiebta miesto Kalėdų eglė, tačiau daugelis tai galės stebėti tik per televizoriaus ekraną. Siekiant išvengti žmonių susibūrimo Rotušės aikštės renginio vakarą taps uždara erdve: gyvai eglės įžiebimą stebėti pakviesti negalios paliesti ir globėjų šeimose augantys vaikai.

Susirinks apie 500 vaikų ir jų globejų, pedagogų

„Tikiu, kad kauniečiai išliks supratingi ir geranoriškai pasiliks namuose bei stebės šventę per TV ekranus. Taip sukursime išskirtinę dovaną vaikams, leisdami saugiai ir jaukiai iš arčiau pasimėgauti muzikos atlikėjų pasirodymais“, – taip praėjusį penktadienį Kauno miesto savivaldybės išplatintame pranešime žiniasklaidai teigė Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.

Kaip trečiadienį spaudos konferencijoje sakė Kauno miesto savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Agnė Augonė, įprastomis sąlygomis negalią turintys vaikai vargiai galėjo atvykti į eglės įžiebimą ir pamatyti koncertą gyvai. Todėl šiemet nutarta surengti šventę būtent jiems.

Anksčiau Kauno savivaldybė minėjo, kad į saugomą renginio erdvę susirinks per šimtą vaikų su lydinčiais pedagogais, tėvais bei globėjais, tačiau A. Augonė trečiadienį patikslino, kad bus beveik 200 vaikų su negalia iš mieste veikiančių įstaigų ir 100 vaikų su negalia, kurie auga globėjų šeimose. Pridėjus lydinčius asmenis, iš viso šeštadienį eglės įžiebimu Kauno Rotušės aikštėje gerėsis apie 500 žmonių.

„Koncerte pasirodys Iglė, Ieva Zasimauskaitė, Rafailas Karpis, visame koncerte gros Leon Somov. Žinoma, pasirodys ir Egidijus Dragūnas“, – pridūrė A. Augonė.

Anot jos, miestiečiai raginami likti namuose, koncertas bus filmuojamas dviejose miesto vietose: viena vieta laikoma paslaptyje, o kita – Rotušės aikštėje.

„Ribosime koncerto dieną eismą Rotušėje, užtversime pravažiavimus, negalės automobiliai važiuoti. Ribosime ir pėsčiųjų patekimą į Rotušės aikštę“, – pabrėžė A. Augonė.

Anksčiau Kauno miesto savivaldybė skelbė, kad dirbs papildomos policijos pareigūnų ir apsaugininkų pajėgos, todėl pamatyti šiųmetę Kalėdų eglutę visi kauniečiai galės vėliau, po įžiebimo ceremonijos.

Kūčių vakarą vyks kalėdinių giesmių koncertas

A. Augonė taip pat užsiminė, kad kalėdinės veiklos Kaune vyks visą šventinį laikotarpį. Savaitgaliais prie Rotušės bus daugiau vaikams bei jų tėvams skirtų atrakcijų. Be to, Rotušės aikštėje bus įrengta 10 namelių, kuriuose kauniečiai ir miesto svečiai galės įsigyti gėrimų, užkandžių. Įėjimas į juos, kaip anksčiau LRT.lt teigė Kauno miesto savivaldybės adminsitracijos Kultūros skyriaus vedėja Agnė Augonė, bus galimas tik pateikus galimybių pasą.

„Kvies kojūkininkų pasirodymai, mimų pora ir veidrodinė pora. Bus Kalėdų Senelio rezidencija, galės jam palikti laišką. Ką mes dar išskirtinio darome šiais metais: Kūčių vakarą Rotušės aikštėje skambės kalėdinės giesmės, bus koncertas, skirtas miestiečiams. Reguliuosime srautus, jeigu labai daug bus [žmonių]. Pasiruošę visiems atvejams“, – pasakojo A. Augonė.

Jos teigimu, papuošti Rotušės aikštę miestui kainuos iki 160 tūkst. eurų. Kalbėdama apie visus miesto papuošimus, ji minėjo, kad dar tikslinamas biudžetas.

„Šiai dienai galiu pasakyti, kad tai yra apie 260 tūkst. eurų. Aišku, biudžetas gali pamažėti, nes jis nėra galutinis: jis bus aiškus įvykus visoms veiklos. Praėjusių metų patirtis parodė, kad dėl pandeminės situacijos daug kas neįvyko ir biudžetas taupėsi“, – kalbėjo Kauno miesto savivaldybės atstovė.

Paklausta apie Naujųjų metų renginius, A. Augonė atsakė, kad labai didelių veiklų neplanuojama. Vilniui atsisakius miesto šventėse naudoti fejerverkus, Kaunas, anot A. Augonės, kol kas svarsto apie tokią mintį.

„Kol kas yra minčių pasveikinti miestą, nes 2022 m. jis taps Europos kultūros sostine, bet kol kas dar derinama tai“, – pridūrė ji.

Pagrindinė puošmena – 600 drugelių

Menininkė Jolanta Šmidtienė, ne pirmus metus iš eilės kurianti Kauno miesto Kalėdų eglę, pasakojo, kad šiųmetis sprendimas buvo keistas ir jai pačiai.

„Bet aš pagalvojau, kad Kalėdų medis yra to pažadėto rojaus simbolis. Vienareikšmiškai tai yra didelis komfortas, šiluma, malonumas, o jį mes įsivaizduojame apie tai, kur šilta, gražu. Kita vertus, rojus yra čia ir dabar. Mes ne visi jį pamatome, nemokame džiaugtis. Aš, kurdama šią eglutę, galvojau apie tai, koks yra rojus vasarą įkristi į smilgų pievą ir matyti tą dangų, jausti praskrendantį drugelį. Taip gimė tokia idėja“, – spaudos konferencijoje trečiadienį pasakojo J. Šmidtienė.

Eglę ir Rotušės aikštę puošiančių drugelių, anot jos, yra daugiau nei planuota – viso jų yra apie 600. Tiek pat, pasak J. Šmidtienės, gali būti ir dekoratvinių smilgų.

„Noriu sujungti visą aikštę su eglutės kompozicija. Aplink aikštę irgi atsiras tokios pievos-salelės su smilgomis ant kurių tūps drugeliai ir lankytojai patys tarsi taps drugeliais. Galbūt nebus tokių kontaktinių dalykų, bet fotografijos turėtų būti labai gražios“, – teigė J. Šmidtienė.

Ji pridūrė, kad šiemet atsisakyta minties patekti į šventinės eglės vidų ir nutarta daugiau investuoti į aplinką.

Kaip anksčiau Kauno mieste savivaldybės išplatintame pranešime žiniasklaidai sakė J. Šmidtienė, drugiai pagaminti iš lazeriais pjaustyto specialaus organinio, perregimo ir įvairiaspalvio stiklo. Kiekvienas jų bus tvirtinamas prie specialių laikiklių. Šios dekoracijos kurs plazdėjimo ore įspūdį, tarsi supdamos žalią šiltų Kalėdų eglę.

Pievą imituosiančių smilgų gamyboje speciali balta faktūra karpyta rankomis ir karšto oro pagalba klijuota prie plėvele aptrauktų smilgų burbuolių. Taip išgaunamas žiemiškas apsnigto augalo efektas.

„Siekiant įsitikinti, kad net ir paspaudęs šaltukas ar vėjas nesutrukdys džiaugtis šventiniais papuošimais, medžiagų atsparumą tikrinome įvairiomis sąlygomis: stiklas buvo šaldomas šaldytuvuose, išbandomas stipriais oro gūsiais. Neabejojame, kad dekoracijos puikiai atlaikys ir galės būti panaudotos dar ne kartą“, – teigė Kalėdų eglės kompozicijos sumanytoja J. Šmidtienė.

Bendrą įspūdį vaikščiojant po improvizuotą „rojaus sodą“ dar labiau sustiprins Rotušės aikštės apšvietimas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt