Gyvenimas

2021.11.05 09:00

„Šeimos galva“ – ne vien posakis: santykiuose visada yra vadas ir tas, kuris eina iš paskos

LRT.lt2021.11.05 09:00

„Šeimos galva“, „tas, kuris laiko visus keturis namų kampus“ – girdėti apibūdinimai? Ne veltui, mat santykiuose neišvengiamai susiklosto jėgų pusiausvyra, išryškinanti tą, kuris vadovauja, ir tą, kuris eina iš paskos. Ir net jei jums atrodo, kad sprendimai paprastai priimami abipusiu sutarimu, partneriai santykiuose tiesiog negali abu būti lyderiai, rašo „Psychology Today“.

Tas pats principas galioja ir santykių taisyklėms. Tarkime, rytais jūsų partneris mėgsta ilgiau pamiegoti, o jūs atsikėlęs stengiatės viską daryti kuo tyliau. Kadangi esate linkęs keltis anksčiau už savo partnerį, ši taisyklė dažniausiai taikoma jums.

Kad jos laikytumėtės, kuo tyliau apsirengiate, vaikštote ant pirštų galiukų, nejungiate kambaryje šviesos, o išeidamas iš miegamojo, uždarote duris. Tuo metu jūsų partneris ramiausiai guli lovoje. Ir nors abu sutikote dėl šios taisyklės, tačiau tik jūs esate priverstas jos laikytis. Šiuo atveju galia yra jūsų partnerio rankose.

Kai kada galios dinamika santykiuose ne tokia akivaizdi. Pavyzdžiui, jūs internetu užsisakote įvairius namų apyvokos reikmenis, nes jūsų partneriui tai kiek per sudėtinga. Jūs laikotės savo partnerio primestos taisyklės, tačiau esate tas, kuris vadovauja paradui.

Jei jums nepatinka jūsų partnerio mėgstama dantų pasta, galite tiesiog pasakyti, kad ji nebegaminama arba kad jos nebuvo sandėlyje. Jūsų partneris primetė taisyklę, jūs atliekate visus darbus, tačiau tuo pačiu metu jūs kontroliuojate rezultatą.

Pasak Tylerio Sabey ir jo kolegų iš Teksaso A&M universiteto, galią galima apibrėžti kaip „psichinį asimetrinės kontrolės ar įtakos vertingiems ištekliams atvaizdavimą santykyje su kitais asmenimis“. Remiantis šiuo apibrėžimu, jūs ir jūsų partneris nusprendžiate, kas kontroliuoja „vertingus išteklius“, tokius kaip pinigai, laiko leidimas, vaikų priežiūra, gyvenimo sąlygos ir net pagarba vienas kito miego poreikiui, rašoma „Psychology Today“.

Kasdieniai galios dinamikos pokyčiai

T. Sabey ir jo kolegos teigia, kad šis „psichinis atvaizdavimas“ nėra statiškas, kad jis kinta, priklausomai nuo situacijos, net ir darbinėje aplinkoje. Žmonės, turintys galią vienoje situacijoje, pavyzdžiui, vedantys susirinkimą, jos netenka kitose situacijose, pavyzdžiui, sėdėdami direktoriaus kabinete ir klausydami nurodymų, kaip parengti ataskaitą.

Taigi, norint išsiaiškinti, kas vadovauja jūsų santykiuose, būtina įsigilinti į galios dinamiką ir tai, kaip ji pasireiškia kasdienėse situacijose. Tai padarius, galima susidėlioti savo „formulę“, kuri leis nuspręsti, kas iš tikrųjų kontroliuoja jūsų santykius.

Tyrimo autoriai aiškina, kad svarbu ištirti galios svyravimus, kurie parodo, kiek individų galia kitų atžvilgiu yra nenuosekli. Įvykus šiems pokyčiams, dalyvaujančios šalys apsikeičia vaidmenimis – tas, kuris buvo atsakingas, tampa tuo, kuriam nurodinėjama, ką daryti.

Kaip pastebi T. Sabey, nuolat besikeičiantys santykiai gali turėti rimtų pasekmių – kalbant apie asmens emocinę būseną, jie gali paskatinti partnerius veikti kaip vieningą komandą arba pastūmėti link emocinio išsekimo ir nusivylimo.

Norėdami ištirti kasdienius galios svyravimus darbinėje aplinkoje, Teksaso A&M universiteto mokslininkai paprašė grupelės darbuotojų dvi savaites tris kartus per dieną pildyti internetines apklausas. Šių darbuotojų bendradarbiai taip pat pildė apklausas, bet tik kartą per dieną.

Tyrėjams buvo pateiktos 103 darbuotojų ir bendradarbių diados. Kalbant apie priemones, darbuotojų buvo paprašyta įvertinti save pagal 8 teiginius, atsižvelgiant į tai, „kaip jautėsi tuo metu“. Du pavyzdiniai teiginiai, atspindintys galios suvokimą, yra tokie: „Aš galiu priversti žmones daryti tai, ko iš jų noriu“ ir „Manau, kad turiu nemažai galios“.

Šių vertinimų kintamumo matas per laiką tapo galios svyravimo indeksu. Darbuotojai taip pat vertino, kiek nusivylę, pikti, nelaimingi ir susierzinę jie buvo, ir ar jautėsi emociškai išsekę. Bendradarbiai savo ruožtu vertino, kiek darbuotojui per dieną pavyko suvokti kitų žmonių požiūrį ir kiek jis prisidėjo prie komandinio darbo.

Perspektyvos vertinimo priemonių įtraukimą į tyrimą galima sieti su „socialinio atstumo“ galios teorija, kuri teigia, kad galios svyravimai gali duoti naudos, pavyzdžiui, padėti numatyti perspektyvą, tačiau šie rezultatai gali turėti savo kainą. Kalbant apie kasdienius galios svyravimus santykiuose, gali būti atvejų, kai suvokiate, kad jūsų partneris kontroliuoja situaciją, bet jums tai yra priimtina, tačiau gali būti atvejų, kai pasijuntate bejėgis, jaučiate, kad su jumis nesielgiama pagarbiai.

Perkeliant tyrėjų naudotas priemones į namų aplinką, galima atlikti psichologinį pratimą, įvertinant, kiek įtakingas jaučiatės tam tikru paros metu, labai konkrečiai apibūdinant situacijas, kuomet kontrolė yra jūsų rankose. Grįžtant prie apsipirkimo internetu pavyzdžio, jūs darote poros darbą, todėl esate priverstas paklusti savo partneriui.

Tačiau jūs esate atsakingas už galutinius pasirinkimus, o tai grąžina jus į vairuotojo kėdę. Vis dėlto, siekiant santykių harmonijos, svarbu suprasti savo partnerio poreikius ir norus, pavyzdžiui, galbūt jam tikrai labiau patinka tam tikros rūšies dantų pasta.

Kaip galios santykio svyravimai veikia jūsų santykius?

Įvertinę laiką, kai viskam vadovaujate, ir palyginę jį su laiku, kai vadovauja jums, bent jau pagal tai, kaip šiuos galios santykius suvokiate, galite nustebti. Taip pat galite nustebti sužinoję, kad galios dinamika skirtingose situacijose yra skirtinga. Galvojote, kad galutinis rezultatas rodys, jog jūsų santykiams vadovauja jūsų partneris? Viskas gali būti kiek sudėtingiau.

Jūs kontroliuojate kai kuriuos savo santykių aspektus, jūsų partneris kontroliuoja kitus, ir net kai viskas yra nusistovėję, kartais pravartu apsikeisti vietomis. Tai padarę, abu galite geriau suprasti savo partnerio prioritetus ir pageidavimus, rašo „Psychology Today“.

T. Savey tyrimo išvados atskleidė dar vieną kiek netikėtą šių galios variacijų išdavą. Iš tiesų yra pravartu pažvelgti į tam tikrus dalykus iš kito žmogaus perspektyvos, tačiau sustiprėja ir emocinio išsekimo pojūtis, kai žmonėms tenka prisitaikyti prie nuolat kintančių modelių, ypač tuomet, kai tenka taikstytis su galios praradimu.

Skaičiuojant galios svyravimus jūsų ir jūsų partnerio santykiuose, būtina atsižvelgti į kontrolės jausmo intensyvumo vidurkį (nuo didelio iki mažo) ir į tai, kiek dažnai keičiasi atsakingas asmuo. Anot Teksaso A&M universiteto mokslininkų, mažiau variacijų yra geriau nei daugiau, todėl šio pratimo tikslas greičiausiai būtų rasti būdą išlaikyti būsenos pastovumą.

Atsižvelgiant į tai, kad intymūs santykiai veikia kiek kitaip nei darbiniai, tokia pusiausvyros būsena jums ir jūsų partneriui suteiktų galimybę susitarti, kas ir kada imasi iniciatyvos įvairiose situacijose. Abiem su partneriu išsakius savo lūkesčius, gali būti lengviau išsiaiškinti, kokiose situacijose vienam ar kitam yra prasminga priimti svarbesnį sprendimą, tuo pačiu gerbiant vienas kito norus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt