Gyvenimas

2021.10.27 23:00

Žuvinte – tūkstančiai migruojančių paukščių: norintieji pasigrožėti turėtų atvykti anksti ryte arba vakare

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.27 23:00

Žuvinto ežere ekologai skaičiuoja tūkstančius migruojančių paukščių. Oro sąlygos, kai dienos ir naktys nešaltos, o laukuose dar galima rasti maisto, leis vandens paukščiams čia apsistoti šiek tiek ilgiau.

Vos brėkštant iš rudenėjančio Žuvinto ežero kyla migruojančių žąsų pulkai. Tūkstančiai vandens paukščių palieka naktinio poilsio vietas ir suka aplinkinių laukų link. Čia jie išsibarsto ieškoti lesalo. Žuvinto biosferos rezervato ekologai skaičiuoja, kad čia susitelkę apie 24 tūkstančius baltakakčių, želmeninių ir pilkųjų žąsų. Paukščiai atskridę iš tundros čia sustoja prieš kelionę į žiemavietes Europoje ir Pietryčių Azijoje.

„Matome ir kitas rūšis, pavyzdžiui, baltaskarnes bernikles, kurios anksčiau Žuvinte buvo retos. Ornitologai suskaičiuoja dar keliasdešimt paukščių rūšių, kuriuos galime stebėti. Be žąsų mes dar turim tilvikų, pempės, neišskridusios didžiosios kuolingos, galima stebėti sėjikus, pasirodė plėšrieji paukščiai“, – sako Žuvinto biosferos rezervato ekologas Arūnas Pranaitis.

Panorama. Per Vėlines ragina susilaikyti nuo nebūtinų susitikimų: nereikėtų kurti naujų kapų

Šalia ežero laukuose maisto ieško gulbės nebylės, gulbės giesmininkės. Jų kelios dešimtys. Paukščiai ežerą paliks, kai atvėsus orams susiruoš žiemoti Kuršių mariose ar pajūryje. Pasak specialistų, paukščių sankaupas lemia ir gamtinės sąlygos. Ežeras itin seklus, jo gylis nesiekia nė metro, rudeniniai lietūs papildė ežero baseiną.

„Ežero dugninė augmenija yra gausesnė nei ankstesniais metais. Padaugėjo maurabragių, kitų vandens augalų, taip kad tai lemia ir vandens paukščių gausą, ypatingai nardančių ančių pagausėjo, kuoduotosios antys, rudagalvės antys, tie paukščiai anksčiau buvo gerokai retesni“, – teigia A. Pranaitis.

Kiek dar ežere užsibus tūkstančiai žąsų, ekologas sako negalintis spėti. Norintys pamatyti paukščius į Žuvintą turėtų atvykti anksti ryte arba vakare, kai šie grįžta į ežerą nakčiai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt