Gyvenimas

2021.10.27 15:55

Rudeninis liūdesys – dar ne depresija: jį įveikti padės vienas pratimas

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.10.27 15:55

Apibūdindami rudenį vis dažniau aplankančią slogią nuotaiką, pernelyg tankiai vartojame žodį „depresija“, sako LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ viešėjusi psichologė psichoterapeutė Daiva Gaidukevičienė.

Vos pajutę liūdesį, neretai ištariame: „Man atrodo, man prasidėjo depresija“. Visgi depresija yra liga, o kad ji būtų diagnozuota, turi atitikti tam tikrus klinikinius požymius.

„Tai – prislėgta, pablogėjusi nuotaika, sumažėję interesai ir sumažėjęs pasitenkinimas anksčiau buvusia malonia veikla, jaučiamas stiprus energijos trūkumas, sumažėjęs aktyvumas, padidėjęs nuovargis. Tai turi tęstis ne dieną, ne dvi, o mažiausiai dvi savaites ir daugiau“, – pažymi psichoterapeutė D. Gaidukevičienė.

Jeigu panašūs jausmai trunka tik akimirką, kelias valandas ar dieną, tai greičiausiai nėra depresija, tai – liūdesys. O kodėl jis kyla? Liūdesys, kaip ir visos kitos emocijos, turi funkciją, pažymi psichoterapeutė.

„Kiekviena emocija daugiausia kyla dėl neatlieptų emocinių poreikių. Iš visų emocinių poreikių išskirčiau pagrindinį – saugaus prisirišimo prie kitų žmonių, gali būti prie gyvūnų, poreikį. <...> Dažnai žmonės, kurių saugaus prisirišimo poreikis yra neatlieptas, ištaria tokius ždžius: „jaučiuosi nematomas, nevertinamas, aš tarsi tuščia vieta, tuščia stiklinė, aš niekam nereikalingas, jaučiuosi neišgirstas“.

Tokiu atveju visų pirma rekomenduočiau susitikti su savo vidiniu vaiku, padaryti pratimą: užsimerkti, atsisėsti patogiai ir įsivaizduoti, kad išeinate į kiemą, kur sutinkate mažą, 3–5 metų berniuką ar mergaitę. Kai prieinate arčiau, pamatote, kad tai jūs.

Pasižiūrėkite į veidą šitam vaikui, pajuskite, ką jaučia šitas vaikas, koks jo veidas, koks jo kūnelis, kaip jis jaučiasi ir ko labiausiai norėtų. Tikriausiai norėtų, kad jį apkabintume, paglostytume, nuramintume. Tai yra visa tai, kas atliepia mums saugaus prisirišmo poreikį“, – kalba psichoterapeutė D. Gaidukevičienė.

Visas pokalbis su psichoterapeute – spalio 27 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Psichoterapeutė apie rudeninį liūdesį: kiekviena emocija kyla dėl neatlieptų emocinių poreikių
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt