Gyvenimas

2021.10.28 07:58

Jokios elektros, lauko tualetas ir prašymas išsiplauti indus – tvarių vestuvių idėją pora įgyvendino iki galo

LRT PLIUS laida „Gyvenk kaip galima švariau“, LRT.lt2021.10.28 07:58

Į savo vestuves Staliūnai pažvelgė ekologiškai: baldus, puošmenas gamino patys, indus skolinosi, viską apšvietė žvakėmis. LRT PLIUS laidoje „Gyvenk kaip galima švariau“ pora pasakoja, kad apleista sodyba, kurioje vyko šventė, tik artėjant datai buvo prikelta naujam gyvenimui: čia nebuvo nei tualeto, nei elektros, nei šulinio. Bet jokie sunkumai ryžto nenumalšino – meilės ir tvarumo iškilmės įvyko!

Muzikos terapeutę Ievą ir miško maudynių gidą Liną suvedė meilė gamtai. Padraugavę dvejus metus būtent gamtos ir brangiausių žmonių apsuptyje jiedu nusprendė iškelti išskirtines tuoktuves. Ekologiška šventė vyko nuošalioje sodyboje, kuri ilgus metus buvo apleista ir tik artėjant vestuvėms prikelta naujam gyvenimui, o visus baldus bei puošmenas gamino patys jaunavedžiai.

„Galvojome, kaip čia tuos baldus pasidaryti. Dabar populiarios paletės, tai galvojome, tikrai ant palečių. Dar geras draugas parūpino laidų ričių – jos kaip kėdės. Iš jų pasidarėme kėdutes, o iš palečių – stalus. Kiti draugai davė dirbtinės odos likučių, nusipirkome šiek tiek paminkštinimo ir žmona su draugėmis padarė 50 tų kėdžių“, – pasakoja Linas.

Pačių sumeistrauti stalai, kėdės, padėklai maistui, giminaičių dovanoti ar paskolinti indai bei įrankiai, kuriuos Lino ir Ievos vestuvių svečiai turėjo... išsiplauti patys. Vietoj elektros lempučių – natūrali ugnis. Išskirtinių sprendimų Staliūnų šeimos šventėje buvo tikrai daug.

2020-ųjų rugsėjį šeimą sukūrusi pora susitiko miško festivalyje. Abu ten atsidūrė neatsitiktinai: buvimas gamtoje ir Ievai, ir Linui svarbus nuo mažų dienų. Tačiau pažinties pradžioje pokalbiams apie pomėgius nebuvo laiko, nes Ieva automobilyje netyčia užtrenkė raktelius ir atsidūrė beviltiškoje situacijoje.

Staliūnai savo vestuves paskyrė ekologijai: patys gamino baldus, o svečių prašė išsiplauti indus

„Oi, sakau, žinai, aš pakliuvau į bėdą. Jis sako: „Jo? Einu dabar pavalgysiu ir po to ką nors sugalvosime.“ Galvojau: na ir sudie. Bet jis grįžo su grikiais, pažiūrėjęs „YouTube“ kažkokių filmukų, ir dvi valandas atidarinėjome tą mano mašiną. Tokia buvo mūsų pažinties pradžia“, – prisiminimais dalijasi Ieva.

Norėjome, kad vestuvės būtų gamtiškos. Mano idėja buvo net mini festivalis, kur tokia laisvė – kur nori, ten eini, nėra prisirišimo, ceremonijų.

L. Staliūnas

Linas juokiasi: buvo priverstas mokytis, kaip įsilaužti į automobilį, tačiau susirado žmoną. Išskirtinėje vietoje susitikę bendraminčiai po kurio laiko ėmė vaikščioti į pasimatymus ir galiausiai pradėjo planuoti vestuves. Kadangi abiem svarbios tvarumo ir gamtos saugojimo idėjos, nusprendė, jog šventė taip pat turi prisidėti prie ekologijos populiarinimo. Taigi apie 50 artimiausių giminaičių bei draugų Ieva ir Linas pakvietė į nuošalų vienkiemį Ignalinos rajone, kurį prieš kelerius metus buvo įsigijęs Linas.

„Norėjome, kad vestuvės būtų gamtiškos. Mano idėja buvo net mini festivalis, kur žmonės susirenka, gerai leidžia laiką, yra visokių veiklų, ir užvalgo, ir kažkur pasivaikšto. Tokia laisvė – kur nori, ten eini, nėra prisirišimo, ceremonijų. Bet šiek tiek tradicijų buvo“, – kalba pašnekovas.

Nors gamtinių vestuvių idėja abu iškart sužavėjo, ją įgyvendinti nebuvo lengva. Visų pirma, sodyba buvo apleista, apžėlusi žole bei krūmynais. Čia nebuvo nei tualeto, nei elektros, nei šulinio. Tačiau visi sunkumai poros ryžto nenumalšino.

Pirmas didysis darbas, kuris buvo neišvengiamas, – vestuvių erdvės ruošimas. Reikėjo pagalvoti, kaip patogiai susodinti svečius, kur sutalpinti apie trisdešimt automobilių. Visą vasarą Linas ir Ieva kartu su draugais tvarkė apleistą sodybos kiemą, o tai, kas čia augo, nutarė panaudoti tvarioms vestuvėms.

„Su žmonos artimųjų pagalba statėme iš berželių pavėsinę. Prisikirtome vietoje, pasidarėme karkasą, užklojome tentais ir iki šiol stovi“, – tikina Linas.

Svečius pasitiko berželių arka, priduria Ieva, išpuošta plunksnų, kriauklių girlianda. Dar vienas iššūkis, kurį teko išspręsti vestuvių organizatoriams, – elektra. Jos šioje sodyboje nebuvo. Norėdama, kad net ir tokiomis sąlygomis netrūktų šviesos, Ieva kartu su draugėmis išliejo daugybę sojų vaško žvakių, kurios apšvietė visas erdves. „Išėjo tokie žibintai. Iš jų padarėme takelius ir iki tualeto, ir iki plovyklos, ir iki pirties. Tas suteikė jaukumo“, – sako moteris.

Organizuodami šventę Ieva ir Linas norėjo, kad jų svečiai, kad ir be įprastų patogumų, jaustųsi jaukiai ir komfortiškai. Todėl gana ilgai buvo sprendžiamas delikatus lauko tualeto klausimas. Galiausiai išeitis buvo rasta.

„Sugalvojome, kad darysime kompostinį tualetą, bet kompostą reikėjo kažkaip panaudoti. Skaitėme, ar galima, ar nekenkia, jei į daržą, gal ne į daržą, gal dekoratyviniams krūmeliams... Juk žmogus vis dėlto irgi yra ekosistemos dalis. Mes kartais labai atsisiejame nuo tos gamtos, bet iš tikrųjų tai, kas po to išeina, irgi yra gamtos dalis, irgi turėtų grįžti į gamtą“, – mano Ieva.

Tėvai sakė: na, kaip čia, gal mes išplausim, sutvarkysim, jūs nesirūpinkite. Bet niekas dėl tų indų jokių pretenzijų nereiškė.

L. Staliūnas

Gamtai draugiškose vestuvėse būta ir daugiau netradicinių sprendimų. Pavyzdžiui, vegetariškas maistas buvo ruošiamas specialiame furgonėlyje, o pavalgę svečiai patys turėjo išsiplauti indus, rūšiuoti atliekas.

„Čia ne šiaip balius, o vestuvės. Kur tas komforto lygmuo? Tėvai sakė: na, kaip čia, gal mes išplausim, sutvarkysim, jūs nesirūpinkite. Bet pagalvojome: vis tiek mūsų šventė, kaip sugalvosime, neprašausime. Ir neprašovėme: niekas dėl tų indų jokių pretenzijų nereiškė“, – pasakoja Linas.

Nors tvarios vestuvės, atrodytų, nebrangi šventė, jas organizuojant laiko investicijos tiesiog milžiniškos. Absoliučiai viską jaunavedžiai bei jų draugai daugybę savaičių kūrė savomis rankomis. Pavyzdžiui, Ievos draugė Monika iš lino atraižų karpė servetėles, būsimoji nuotaka pievose rinko ir džiovino gėles papuošimams, Linas gamino baldus, įrengė gamtinį dušą ir sukūrė šventės dekoracijas.

Svarbiausios šventės dieną Ieva ir Linas buvo pasipuošę lininiais drabužiais, o jų vestuvės priminė mažą festivalį, kurio atmosfera – laisva ir neįpareigojanti. Jaunavedžiai džiaugiasi, kad visi svečiai su pagarba priėmė visus jų pasirinkimus ir nesunkiai prisitaikė prie aplinkos.

Nors nuo šių vestuvių prabėgo daugiau nei metai, Staliūnų šeimoje ekologijos idėjos niekur nedingo: maisto produktus jiedu stengiasi pirkti iš vietos ūkininkų arba turguje, beveik nenaudoja plastiko maišelių, o kai tik gali, išsiruošia į aplinkos švarinimo žygius.

„Gamtoje džiaugiamės, liūdime, dirbame. Ji mus guodžia ir ramina“, – sako jaunavedžiai, kuriems buvimas miške ar prie upės – gyvybiškai svarbus. Su tuo susijęs ir Lino darbas. Jis yra vienas iš nedaugelio Lietuvoje miško terapijos gidų.

„Nuo seno domėjausi mišku, miške leisdavau nemažai laiko. Vaikystėje grybaudavau, uogaudavau su tėvais, labai mėgdavau žygius. Tokiame Baltų mitologijos parke buvo renginys, aš buvau atsakingas už aplinkosauginę dalį. Turėjau sugalvoti kokią nors edukaciją ar ką. Laužiau, laužiau galvą, galvojau, ką, kaip čia daryti, ir sugalvojau: ai, duosiu žmonėms paklausyti miško per mikrofoną“, – pasakoja aplinkosaugininkas.

Nuo mažų eksperimentų prasidėjęs kelias greitai peraugo į mokslus ir Linas tapo miško maudynių gidu. Dabar į jį kreipiasi tie, kurie nori išmokti sąmoningo buvimo gamtoje taip nuraminant savo mintis ir gerinant emocinę bei fizinę sveikatą.

„Panardinti savo pojūčius į miško atmosferą galima bet kada. Vasaros metu daugiau kvapų, vaizdų, spalvų, garsų, ypač pavasarį, bet ir žiemą labai įdomu, prikausto ta tyla“, – sako Linas.

Ieva ir Linas džiaugiasi, kad savo poelgiais gali įkvėpti kitus, o dar smagiau, kad panašių į juos sparčiai gausėja. Staliūnai įsitikinę: protingi ir atsakingi žmonės privalo galvoti ne tik apie save, bet ir apie gamtą, aplinką, kurioje gyvename. Būtent taip jie ir stengiasi elgtis kiekviename žingsnyje.

Plačiau – spalio 23 d. laidos „Gyvenk kaip galima švariau“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Staliūnai savo vestuves paskyrė ekologijai: patys gamino baldus, o svečių prašė išsiplauti indus
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt