Gyvenimas

2021.10.25 08:51

Klausiate – atsakome. Kas rengia LRT laidų vedėjus?

Viktorija Lideikytė, LRT.lt2021.10.25 08:51

Kodėl Marijaus Žiedo „Panoramoje“ nepamatysime su sportiniais bateliais, o Richardas Jonaitis laidoje „Labas rytas, Lietuva“ kartais pasirodo be kaklaraiščio, su ryškiomis kojinėmis? Ar laidų vedėjams patiems reikia sukti galvą, ką rengtis ruošiantis į eterį, ar drabužius jiems perka stilistai? Kodėl eteryje verčiau nepasirodyti su baltos ir juodos spalvos rūbais arba raudonomis lūpomis?

Į šiuos ir dar daugiau klausimų portalo LRT.lt skaitytojams atsako žurnalistė, LRT TELEVIZIJOS laidų vedėja Ugnė Siparė ir LRT dirbanti stilistė Daiva Arnatkevičiūtė, o portalo LRT.lt fotografas siūlo išskirtinę galimybę pasižvalgyti po LRT drabužines ir siuvėjos kabinetą.

Kai veda LRT TELEVIZIJOS laidą „Labas rytas, Lietuva“, į darbą U. Siparė atvyksta dar prieš 5 val. ryto. Iki eterio likus kiek daugiau nei valandai, ji skuba į grimo kambarį ir drabužinę. Ten sukabinti ir suruošti jos paprastai laukia penki LRT stilistų paruošti drabužių komplektai.

„Atėjusi į darbą galiu išsirinkti, kuris rūbų komplektas tą dieną man arčiausiai širdies. Tiesa, be manęs, yra dar du „Labame ryte“ pasirodantys vedėjai – žmogus, ateinantis apžvelgti socialinių tinklų, ir žinių vedėjas. Su jais turime susitarti, kad visi neapsirengtume tos pačios spalvos rūbais.

O taip, patikėkite, būna labai dažnai! Jeigu pagalvoju, kad šiandien noriu vilkėti rožinį švarką, kolegė jau būna sugalvojusi, kad rengsis rožinę suknelę. Ir taip per savaitę sutampa kokius tris kartus. Todėl kasdien susirašome ir susitariame, kad tą dieną neapsirengtume vienodai“, – juokiasi portalui LRT.lt pasakodama U. Siparė.

Televizijos laidų vedėjų apranga turi atitikti tam tikras taisykles. Pavyzdžiui, eteryje nerekomenduojama rengtis nei juodais, nei baltais drabužiais. „Atkreipkite dėmesį – net vyrų kostiumai, kurie paprastai būna juodi, televizijoje niekada nebūna juodos spalvos. Juoda sugeria šviesas ir prie tada žmogaus veidas atrodo pavargęs, patamsėjęs ir pan.

Lygiai taip pat ir su balta spalva – eteryje retai išvysite visiškai baltos spalvos rūbais vilkinčius vedėjus, mat balta spalva atspindi šviesas. Tikrosios televizinės spalvos yra ryškiai raudona, mėlyna, žalia ir geltona – būtent tokių spalvų rūbais apsivilkusio žmogaus veidas televizijos ekrane atrodys geriausiai“, – kalba U. Siparė.

Gana griežti reikalavimai keliami ir laidų vedėjų aksesuarams, makiažui, šukuosenai. U. Siparė pasakoja, kad laidų, ypač žinių, vedėjai nevilki rūbų su didelėmis, akį traukiančiomis sagomis, jiems nerekomenduojama segėti papuošalų, raudonai lakuoti nagų ar dažyti lūpų.

„Taip yra todėl, kad jokia išvaizdos detalė negali nukreipti dėmesio nuo pranešamos informacijos. Žiūrovas turi neblaškomas girdėti, ką kalba laidos vedėjas“, – paaiškina U. Siparė.

Tiesa, LRT dirbanti stilistė D. Arnatkevičiūtė pabrėžia, kad laidos „Labas rytas, Lietuva“ vedėjų įvaizdžiui galioja šiek tiek laisvesnės taisyklės nei, pavyzdžiui, žinių pranešėjams.

„Pamenu, kai prieš porą metų įsidarbinau LRT, Ugnės Siparės ir Igno Krupavičiaus stilius buvo labiau klasikinis. Gavusi vadovybės palaiminimą, į jų įvaizdį pažiūrėjau laisviau – juk rytinė laida turi žadinti, aktyvinti. Todėl dažnai su kolega dėliodami komplektus, pavyzdžiui, Richardui Jonaičiui, prirašome: „kedukai“. Beje, Richardas pats su tokiu įvaizdžiu jaučiasi laisvai, tai irgi svarbu.

Na, o štai Igną Andriukevičių reikia rengti formaliau, kurti rimtesnį įvaizdį, nes jis užima solidžią poziciją – skaito žinias. Juo labiau kad LRT TELEVIZIJOJE jau ilgą laiką turime „Panoramos“ vedėją Marijų Žiedą, į jį mielai lygiuojamės stengdamiesi, kad žinių pranešėjai atrodytų lygiaverčiai“, – portalui LRT.lt pasakoja D. Arnatkevičiūtė.

Stilistė sako, kad laidų vedėjui suruošti vieną naują drabužių komplektą užtrunka maždaug savaitę. „Eteryje negali pasitaikyti vėlavimų, tad visada būname pasiruošę keletą atsarginių skirtingų spalvų ir dydžių drabužių komplektų. Pavyzdžiui, per karantiną, kai nedirbo drabužių parduotuvės, sužinojome, kad turėsime naują vedėją.

Gerai, kad turėjome audinių. Turime dvi siuvyklas, su kuriomis bendradarbiauja LRT, taip pat LRT dirba mūsų auksarankė siuvėja Dovilė Jarašūnaitė, ji dažnai taiso vedėjų kostiumus ir pagelbsti visada, kai reikia. Per karantiną drabužius teko pirkti ir internetu“, – pasakoja D. Arnatkevičiūtė.

Kai kurie laidų vedėjų drabužiai yra siuvami, kai kurie – perkami iš parduotuvių. „Todėl retkarčiais pasitaiko, kad LRT TELEVIZIJOS vedėja eteryje pasirodo, sakykime, su tokiu pačiu švarkeliu, kaip kito, komercinio, kanalo vedėja. Taip nutinka todėl, kad rūbai perkami iš parduotuvių, o jų pasirinkimas Lietuvoje nėra didelis. Todėl jei ką nors nuperkame, stengiamės pakeisti sagas, tarpusavyje deriname siūtus ir pirktinius rūbus, pašaliname kokias nors detales ir pan.“, – atskleidžia LRT stilistė.

Ar visi sprendimai pasiteisina, paaiškėja tik tada, kai žiūrovai jau būna pamatę laidą. „Eteris yra mūsų mokykla ir geriausias būdas įsivertinti. Kartais parduotuvėje pamatęs daiktą galvoji, kad jis bus geras, pakaks nuardyti kokias nors juosteles, bet po filmavimo pamatai, kad rūbas metasi į raukšles, prastai atrodo.

Galų gale kameros visai kitaip perteikia spalvas – raudona ekrane gali virsti plytų atspalvio, rusva spalva. Todėl būna ir taip, kad po poros laidų darome stop kadrus ir žiūrime, analizuojame. Kartais su vyriausiuoju režisieriumi einame į televizijos studiją ir pasitikriname, kaip ekrane atrodo drabužių spalvos“, – pasakoja D. Arnatkevičiūtė.

Tiek LRT stilistė, tiek U. Siparė pabrėžia: ne mažiau svarbu dar ir tai, kad vedėjas su jam parinktais rūbais ne tik gražiai atrodytų, bet ir gerai jaustųsi. U. Siparė sako: „Galbūt pasitaiko, kad kuris nors dalykas stilistui patinka labiau, man – mažiau arba atvirkščiai. Visgi yra taip, kad jeigu su drabužiu jaučiuosi blogai, niekas man jo nepirks, nesiūs ir nesiūlys, nes vedėjas eteryje neturi jaustis blogai dėl jam parinktų drabužių, pavyzdžiui, nepatogaus švarko ar trukdančios apykaklės.“

Beje, laidų vedėja atskleidžia dar vieną įdomybę: kartais rūbų derinys ekrane atrodo vienaip, o realybėje – absoliučiai kitaip. „Būna, kad stilistai mane aprengia ir aš galvoju: „Dieve, kaip blogai atrodau.“ O tada pamatau, kaip tas pats įvaizdis atrodo kadre, ir jį įvertinu visai kitaip. Televizijos stilistai turi įvertinti studijos spalvas, baldus, jų išdėstymą, apšvietimą – mūsų stilistai tai labai gerai mato ir puikiai žino, kas ekrane atrodys gerai, o kas – nelabai.

Kartais, būna, skambina mama ir sako, kad man reikėtų nusipirkti tokią suknelę, su kuria vedžiau laidą, nes labai gražiai atrodo. O tada aš jai sakau, kad ji nustebtų pamačiusi, kaip ta pati suknelė atrodo gyvai. Ir tikrai yra buvę, kai mama stebėjosi, kad net nepasakytų, jog čia – tas pats drabužis“, – įdomybėmis iš darbo užkulisių dalijasi U. Siparė.

Ji sako labai pasitikinti LRT dirbančiais stilistais. Jos televizinį įvaizdį dar seniau suformavo LRT dirbęs stilistas Evaldas Valantiejus. „Jis anksčiau prižiūrėjo visą mano išvaizdą – nuo drabužių iki papuošalų, šukuosenos ir makiažo. Mano įvaizdžiu Evaldas rūpinosi ir projekte „Šok su žvaigžde“. Dabar jis nebedirba LRT, tačiau iki šiol tvarko man plaukus“, – pasakoja U. Siparė.

Laidų vedėja juokauja, kad yra valdinga ir kontroliuojanti, dažnai klausinėja, ar rūbai tikrai tinka, ar plaukų garbanojimo žnyplės – ne per smulkios ir pan. Visgi LRT stilistė D. Arnatkevičiūtė tikina – Ugnė labai geranoriška, nuolat pokštaujanti, o kad nepasitaikytų nesutarimų, tarp stilisto ir laidų vedėjo svarbiausia – dialogas.

„Kartais juokais vedėjams sakau, kad aš esu jų mama, o jie – mano vaikai, todėl į mane gali kreiptis visada ir visais klausimais“, – šypteli stilistė.

LRT dirba du stilistai – jie kartu su grimuotojų komanda rūpinasi net 36 LRT TELEVIZIJOS vedėjų įvaizdžiu. „Jei kas nors ne taip, tegu žiūrovai mums atleidžia. Visko pastebėti neįmanoma“, – šypsosi LRT stilistė D. Arnatkevičiūtė.

Žvilgsnis į LRT siuvėjos kabinetą ir drabužinę – LRT.lt nuotraukų galerijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt