Gyvenimas

2021.10.21 14:00

Jei lankysitės Čekijoje, neaplenkite neįprasčiausių šios šalies muziejų

LRT.lt2021.10.21 14:00

Rudenį ne visada galime tikėtis gero oro. Lietingą dieną verta užsukti į muziejų. Pristatome labiausiai stebinančius ir neįprasčiausius Čekijos muziejus, rašoma Čekijos turizmo agentūros pranešime žiniasklaidai.

Viena didžiausių pasaulyje druskinių kolekcija yra Slanyje (Slaný – čekų kalba reiškia „sūrus“), apie 37 km į šiaurės vakarus nuo Prahos. Daugelio dovanotojų iš Čekijos ir užsienio dėka kolekcija tebedidėja ir šiuo metu joje yra apie 2800 eksponatų. Muziejuje galite pamatyti visų formų ir dydžių druskines iš keramikos, porceliano, plastiko, stiklo ir medžio. Įdomus eksponatas yra didžiausia druskinė pasaulyje, kurios aukštis viršija 120 cm ir kurioje telpa iki 40 kg druskos.

Rytų Čekijoje, netoli Dvūr Kralovės miesto, yra Žirečas, vaizdingas istorinis kompleksas, buvęs jėzuitų vienuolynas. Dabar čia įsikūręs fantastiškas kvapnių žolelių sodas ir didžiausią nuolatinė dviračių paroda Vidurio Europoje, kurioje sukaupti beveik du šimtai eksponatų. Privačios kolekcijos savininkas yra Jiří Uhlíř, kuris jau keturiasdešimt metų kolekcionuoja dviračius. Muziejus įsikūręs barokiniame pastate, kuris Marijos Terezos laikais buvo carinės armijos grūdų sandėlis. Praėjusiame amžiuje trijų aukštų pastato būklė pradėjo blogėti. Prieš devynerius metus jį įsigijo vietinė labdaros organizacija, kuri atnaujino pastatą, o paskui atidarė parodą, skirtą dviračių istorijai.

Didžiausią lėlių kolekciją Čekijoje galima pamatyti istoriniame Chrudimo miestelyje, Rytų Čekijoje, kur įsikūręs Lėlių kultūros muziejus. Nuolatinėje parodoje „Magiškasis lėlių pasaulis“ pristatomos praeitų šimtmečių čekų lėlininkų lėlės, vodevilių lėlės ir žymiausių čekų menininkų, tokių kaip Jiří Trnka, sukurtos lėlės. Tarptautinėje ekspozicijos dalyje rodomos šešėlių teatro lėlės iš Indonezijos, lėlės iš Indijos, Japonijos, Kinijos ar Mianmaro, taip pat Vietnamo vandens teatro lėlės. Verta užsukti į lėlių žaidimų kambarį ir pamatyti, kaip veikia lėlių teatras.

Studenkos pilyje (Moravijos-Silezijos krašte) verta aplankyti unikalų vagonų muziejų su paroda skirta vietinės gamyklos istorijai bei pamatyti vagonų ir lokomotyvų modelius. Studenkos pilis pirmą kartą buvo paminėta 1478 m. Vėlesnis dvaro savininkas Karelis Herbortas iš Fulšteino 1567 m. perstatė tvirtovę į renesansinę pilį. Kiti savininkai ją padidino ir įkūrė alaus daryklą. Šalia buvo pastatytas naujas vienaukštis barokinis pastatas, vadinamas Nauja pilimi.

Garsaus Moserio stiklo grožiu ir nepakartojama meninio stiklo apdirbimo nuotaika galima pasigrožėti lankantis stiklo gamykloje ir muziejuje Karlovi Varuose. Moserio stiklo gamykla gali pasigirti daugiau nei 160 metų meninio stiklo apdirbimo tradicija. Jos produktai pateko į imperatorių ir valdovų, politikų ir įžymybių rankas. Čekijoje yra keturios Moserio parodų salės (dvi Prahoje ir dvi Karlovi Varuose), tačiau garsioji stiklo gamykla taip pat parduoda savo gaminius viso pasaulio parduotuvėse.

Pršybore, Moravijos-Silezijos krašte, įsikūręs Zigmundo Froido muziejus, skirtas visame pasaulyje žinomam psichoanalizės tėvui. Lankantis muziejuje, ausinėse girdėsite Froido fiktyvų balsą, kuris pasakoja apie svarbiausius momentus savo karjeroje ir savo mokslinius metodus. Parodą papildo garsaus karikatūristo ir iliustratoriaus Vladimiro Jiraneko darbai, kuriuose Froidas pristatytas kaip humoro mėgėjas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt