Gyvenimas

2021.10.22 07:40

Namų interjerą padiktavo svetainės šviestuvas – Didžiojo Getsbio nuotaika persikėlė ir į kitus kambarius

LRT PLIUS laida „Veranda“, LRT.lt2021.10.22 07:40

Juoda santechnika sudaro modernumo įspūdį, bet tokie dalykai buvo naudojami prieš šimtą metų, sako savo kurtą namų interjerą LRT PLIUS laidoje „Veranda“ pristačiusi architektė ir dizainerė Jurgita Ambraškaitė. Namai pradėti kurti nuo svetainės šviestuvo – detalės, atspindinčios ypatingą praėjusio šimtmečio laikotarpį. Tarsi Didžiojo Getsbio prisilietimas juntamas ir kituose kambariuose.

Kuriant šį interjerą nuo pradžios buvo nuspręsta rinktis lietuvių kūrėjų darbus. Name suplanuotos ąžuolo grindys, mediniai baldai. Visa tai architektė ir dizainerė J. Ambraškaitė pritaikė beveik 200 kvadratinių metrų vieno aukšto name.

„Idėja, kad viską darysime čia, Lietuvoje, – nebuvo itališkų žaisliukų vaikymosi. Taip, italų dizainas nuostabus, bet buvo noras turėti, sakyčiau, lietuviškus šiuolaikinius namus. Tai mane be galo sužavėjo. Nebuvo jokio manieringo vaikymosi kažkokios ypatingos stilistikos. Tai turėjo būti jaukūs, patogūs, funkcionalūs namučiai augančiai šeimai“, – pasakoja ji.

Vaiko pasaulis turi turėti visas spalvas, kokios jam yra pačios mieliausios. Mes vaikams turime sukurti tokį pasaulį, kuriame jis jausis saugus ir laimingas.

Vieno ar keleto svarbiausių detalių interjere nėra. Nors erdvės, esančios namuose, išskirtinės: ir mergaitės miegamasis, ir vonios, tėvų erdvė.

Namuose – kaip prabangiame viešbutyje: vedė noras turėti šiuolaikinius lietuviškus namus

„Negaliu išrinkti vieno elemento, kuris yra puikus. Sakyčiau, labai gera virtuvė, ypač patogi šeimai, augančiai šeimai, nes tuo pačiu metu aplink barą gali suktis du trys vyrai, kitoj pusėj yra didelė indų plovimo kriauklė, kurioje gali užmerkti arba palikti nuplautas daržoves... Šita virtuvė yra labai patogi. Be to, dauguma baldų arba ant žemės, arba pakelti, bet be kojyčių. Siurbliukas-robotukas visur važinėja ir sau lengvai viską išvalo“, – kalba pašnekovė.

Pasak dizainerės, šie namai pradėti kurti nuo svetainės šviestuvo. Tai detalė, atspindinti ypatingą praėjusio šimtmečio laikotarpį.

„Buvo pažaista skirtingais elementais. Šviestuvas – tarsi iš 1920 metų, iš Didžiojo Getsbio vakarėlio. Natūralus stiklas, gražiai lūžtanti šviesa. Tuo pačiu virtuvės zonoje turime visus šiuolaikinius technošviestuvėlius, turime ir vokišką kanalų sistemą, atskirą kokybišką reguliavimą, visus įmanomus LED apšvietimus visose reikalingiausiose ir nebūtinai reikalingiausiose vietose“, – teigia J. Ambraškaitė.

Spalvos namuose skirtingos. Tėvų miegamajame, voniose – vienokios, virtuvės ir valgomojo erdvėje – visai kitokios. Ypač stengtasi išpildyti vaiko svajones, todėl mergaitės kambaryje – viskas, ko ji norėjo.

„Vaiko pasaulis turi turėti visas spalvas, kokios jam yra pačios mieliausios. Drugeliai, vaivorykštės, skruzdėlės, peliukai, ežiukai... Mes vaikams turime sukurti tokį pasaulį, kuriame jis jausis saugus ir laimingas.

Mažoji Elzė pasakė, kad jai labai patinka miškas. Dieve mano, koks tai buvo nuostabus dalykas ir kaip mes ilgai ieškojome miško. Pradėjome nuo didelių rasotų paparčių, žiūrėjome į sengirę, į tapetus. Žiūrėjom į visokias galimybes, kaip sukurti tą mišką „lygioje vietoje“. O po to pagalvojome, užsakovė irgi labai intensyviai ieškojo, ir suradome sprendimą – tiesiog tapybą ant sienos. Mažajai savininkei tas labai tiko ir patiko. Visi baldukai padaryti ir sukurti tokie, kokie jai reikalingi“, – pasakoja architektė ir dizainerė.

Miegamasis šeimos gyvenime turi turėti tokią pačią svarbią vietą, kaip ir pagrindinė sofa.

Namuose yra dvi vonios: viena – šeimininkų, kita – svečių ir mergaitės. Jose taip pat naudoti tik gerai apgalvoti sprendiniai.

„Šeimininkų vonia, mano nuomone, vėlgi truputėlį tarsi ta praėjusio amžiaus stilistika. Kažkiek sukelianti aliuziją į tuos 1920–1930 metus, į tokį prabangų viešbučio lizdelį.

Mergytės vonia – žaisminga, jauki, ryški, dekoruota itališkomis plytelėmis. Tos itališkos plytelės tarsi turi praeito šimtmečio dvasią, bet pateiktos labai moderniai. Ta juoda santechnika tarsi sudaro modernumo įspūdį, bet tokie dalykai buvo naudojami prieš šimtą metų. Tokia laikotarpių vienovė“, – sako J. Ambraškaitė.

Vieno aukšto name svarbia erdve tampa tėvų miegamasis ir jame esanti vonia. „Šiuolaikiniame gyvenime tiesiog būtina komforto zona tėvams – sava vonia. Todėl, kad tai yra be galo privati, intymi erdvė. Labai smagu, kai gali išsidėlioti savo asmeninius daiktus, kaip tau patogu. O jeigu turime galimybę tėvų zoną atitverti, uždaryti, atitraukti nuo bendros erdvės, tai pats patogiausias variantas“, – tikina architektė.

Juk miegamajame ne tik miegame, bet ir ilsimės, skaitome, sergame, svajojame ir mylimės, sako J. Ambraškaitė. Čia praleidžiame labai daug laiko, o kartais miegamasis įspraudžiamas į mažą kampuką.

„Įkimšome lovytę ir užteks – nebus gerai. Miegamasis šeimos gyvenime turi turėti tokią pačią svarbią vietą, kaip ir pagrindinė sofa“, – mano dizainerė.

Plačiau – spalio 16 d. laidos „Veranda“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Namuose – kaip prabangiame viešbutyje: vedė noras turėti šiuolaikinius lietuviškus namus
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt