Gyvenimas

2021.10.19 13:44

Povandeninis muziejus Turkijoje – ne jautruoliams: neriama ne tik į laivų kapines, bet ir šeimų istorijas

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.10.19 13:44

Nardymo mėgėjai Turkijos vakarinėje pakrantėje leidžiasi ne tik į gilius vandenis, bet ir į kelionę laiku. Savotiškame povandeniniame muziejuje galima išvysti tai, kas liko iš per Pirmojo pasaulinio karo mūšius netoli Galipolio pusiasalio nuskendusių laivų.

Ši kelionė laiku – ne jautruoliams. Nuo seno vandenys netoli Galipolio pusiasalio garsėjo kaip laivų kapinės. 1915-aisiais čia vyko įnirtingi mūšiai su mirštančia Osmanų imperija dėl netoliese esančio Dardanelų sąsiaurio, tada siaubingą nesėkmę patyrė britų ir prancūzų pajėgos.

Nors sąjungininkės galop laimėjo karą, auka buvo milžiniška. Prie vakarinės Turkijos pakrantės liko keturiolika britų, prancūzų, australų karo laivų. Kai kurie ekspedicijos dalyviai neria ne tik į povandeninį muziejų, bet ir į savo šeimų istorijas.

Žinios. Čekijos prezidentas Milošas Zemanas negali eiti pareigų dėl pašlijusios sveikatos

„Nuostabiausia tai, ką laivų liekanos pasakoja apie praeitį. Tai lyg laiko mašina, grąžinanti į 1915-uosius, Pirmąjį pasaulinį karą“, – sako dokumentinio kino kūrėjas Savašas Karakas.

Ekspedicijos nario vardas „Savaš“ turkų kalba reiškia „karas“. Jį pavadino Galipolio mūšių garbei, mat juose buvo sunkiai sužeistas senelis.

Anksčiau nardyti šiuose vandenyse būdavo leidžiama tik su specialiais leidimais. Dabar Turkija, kurioje istorija ir politika glaudžiai persipynusios, atvėrė vandenis viso pasaulio narams.

„Kai pasineri, atrodo, junti visų likusiųjų vandenyje skausmą. Ten yra patrankų sviedinių, įvairios įrangos. Vieta sukelia daug emocijų“, – pasakoja nardymo instruktorius Ercanas Zeybekas.

Turkija siekia, kad Galipolio pakrantė taptų vieta, kur žmonės atvyktų daugiau sužinoti apie įvykius, turėjusius įtakos dabartiniam pasauliui, pajusti istorijos dvelksmą.

Plačiau – spalio 19 d. „Žinių“ įraše.

Žinios. Čekijos prezidentas Milošas Zemanas negali eiti pareigų dėl pašlijusios sveikatos
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt