Gyvenimas

2021.10.16 18:30

Namų psichologija: ar jaukumą kuria tik aplinkui esantys daiktai?

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.10.16 18:30

Visi svajojame gyventi namuose, kuriuos galėtume vadinti savo ramybės uostu. Ar jaukumą namuose kuria tik aplinkui esantys daiktai? O kodėl visiems židinys asocijuojasi su jaukumu? LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ psichologė, psichoterapeutė Irma Skruibienė pasakoja, kad židinys, kaip ir kiti daiktai, yra tarsi nuspalvinamas mūsų pačių emocijų, kurios gali ateiti ir iš praeities.

Šia tema psichologė domisi jau daug metų ir sako, kad didelę namų jaukumo dalį sudaro būtent emocinė atmosfera, žmonių, gyvenančių tuose namuose, santykiai. Tiesa, kalbant šia tema negalima pamiršti ir to, kad daug ką atsinešame iš buvusių namų, pačių pirmųjų vaikystės namų.

„Jaukumą, visų pirma, kuria saugi emocinė atmosfera, o ta atmosfera nuspalvina ir erdvę, kurioje gyvename. Galbūt iš ankstyvosios erdvės norisi kažką persikelti, tada tas jaukumas atkeliauja“, – mintimis dalijasi pašnekovė.

Psichologė apie tai, kaip kurti jaukius namus: svarbu ne tik šviesa ar interjeras, bet ir emocinė atmosfera

Kitaip tariant, ne taip svarbu, kokie daiktai namuose supa, svarbu, kokių emocijų tie namai pripildyti, mat geros emocijos gali nuspalvinti bet kokius daiktus taip, kaip norime. Pasak I. Skruibienės, tą patvirtina ir tyrimai.

„Buvo ieškoma kažko universalaus, kokie tie namai, kurie savi, jaukūs. Buvo nustatyta, kad žmonės vis tiek atranda, kas sava, atpažįstama, kas kuria saugumą, jausmą, kad namuose gali būti taip, kaip norisi būti, kad gali nusimesti visas socialines kaukes ir jaustis emociškai komfortiškai, saugiai, kai niekas nevaržo. Tai irgi atkeliauja iš ankstyvųjų patirčių“, – pasakoja psichoterapeutė.

Niekas nepaneigs, kad, pavyzdžiui, židinys namuose sukuria jaukumą. Kodėl kai kurie daiktai visiems automatiškai siejasi su jaukumu?

„Galime grįžti į pirmykščius, labai senus laikus, kai laužo ugnis reiškė susibūrimą, saugumą, sotumą. Dabar namuose galime židinio ir neturėti, bet tos vietos, kurios suburia, kuriose galime jaustis saugiai, būti kartu, bendrauti, gali atstoti namų židinį“, – kalba pašnekovė.

Plačiau – spalio 15 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Psichologė apie tai, kaip kurti jaukius namus: svarbu ne tik šviesa ar interjeras, bet ir emocinė atmosfera
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt