Gyvenimas

2021.10.14 14:04

Tvaresnes vestuves šimtui svečių surengę Petruškos staltieses traukė iš palėpių, indus skolinosi iš kaimynų

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.10.14 14:04

Vestuvės be baltų balandžių, balionų, blizgučių ir fejerverkų, tačiau su brangiais žmonėmis ir mažiau vartojimo bei atliekų – tokią šventę neseniai iškėlė Laura ir Vygandas Petruškos, kurie dalijasi savo tvaresnių vestuvių istorija.

Vilniaus Pilaitės mikrorajone įkurtas bendruomeninis daržas „Idėjų lysvė“ – vienas architektės Lauros Petruškės sumanytų projektų. Dar ji kuria paveikslus bei aksesuarus iš nebereikalingų plastiko maišelių, edukuoja apie antrinį dizainą, kūrybišką vietokūrą, o šiandien kartu su vyru Vygandu dalijasi, šypsosi, apie bendrą projektą – judviejų vestuvių šventę.

Vygantui tvarus gyvenimo būdas taip pat svarbus, todėl ir judviejų tuoktuvių šventė turėjusi būti ekologiškesnė, stengiantis mažiau vartoti. Pirminė judviejų mintis buvo – viską padaryti paprasčiau, bet ir pakviesti visus brangius žmones.

Tvarias vestuves surengę Petruškos: įmanoma nieko papildomai nepirkti, net jei šventėje dalyvauja 100 žmonių

Petruškos tuokėsi Molėtuose, iš ten savo nebenauju kemperiu parvyko į šventės vietą – Vygando kaimą Utenos rajone, kur praleista daug jo vasarų. Dvi dienas trukusiai šventei pora nusprendė kuo mažiau pirkti ir pasitelkti tai, kas buvo aplinkoje. Tam iš karto nuteikė svečius – įspėjo, kad šventė bus lauke, patarė patogiai apsirengti ir nusiteikti tarsi festivalio formatui.

Vietoj vestuvių torto – tetos pagamintas šakotis, nuotakos suknelė – pasiūta kitos tetos, jaunikio kelnės ir batai – paskolinti draugo, papuošimai – gėlės iš giminaitės sodo, indai, įrankiai – iš per daugelį metų sodyboje sukauptų daiktų bei paskolinti kaimynų, šiukšlėms rūšiuoti – pačių sukonstruoti konteineriai.

Laura atliko visų indų bei baldų inventorizaciją ne tik kaimo gryčioje, bet ir pas kaimynus. Ir pasirodė, visko buityje užtenka net tokiai didelei šventei suorganizuoti. Tiesa, porai teko pagalvoti, prie ko ir kaip susodinti daugiau nei šimtą svečių.

Laura su Vygandu šventės vietą ruošė savaitę prieš vestuves, vietoj mergvakario ir bernvakario sodyboje surengė, teigia, bendrumo jausmą sustiprinusią jaunimo talką, o ankstesniais savaitgaliais planavo ir skaičiavo.

Atskleidžia – didžiausią dalį, daugiau nei pusę išlaidų sudarė maistas ir gėrimai, o apskritai užsakyti teko vestuvių vedėją, didžėjų ir virėjus. Daugiausia svečių apsistojo palapinių miestelyje, dalis – šalia sodybose, o antrą dieną visi leidosi į žygį baidarėmis.

Svajojantiems apie tvaresnę šventę jie pataria pagalvoti apie fukcionalumą, taip pat kokią pridėtinę vertę sukuria vienoks ar kitoks sprendimas, kur jis iškeliaus po šventės.

Staltiesės išplautos sugrįžo į palėpę, pasiskolinti suolai ir kėdės – pas kaimynus, įvairios durys ir plokštės nukeliavo į kluoną ateities meistravimams. Dalijimąsi ir įspūdžius daug labiau nei norą pasirodyti vertinantys Petruškos teigia – judviejų šventė pavyko su kaupu, o vestuvės ir esančios būtent apie bendrumą – draugų ratų, šeimų ir dviejų giminių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt