Gyvenimas

2021.10.14 10:16

Mirė per Černobylio avariją elektrinei vadovavęs Viktoras Briuchanovas

LRT.lt2021.10.14 10:16

Mirė buvęs Černobylio atominės elektrinės direktorius Viktoras Briuchanovas, paneša naujienų portalas svoboda.org. Vyrui buvo 84-eri.

Apie jo mirtį pranešė Černobylio atominės elektrinės spaudos tarnyba. „Įmonės darbuotojai ir administracija reiškia gilią užuojautą velionio šeimai ir draugams“, – rašoma pranešime, kurį cituoja svoboda.org. Oficiali V. Briuchanovo mirties priežastis pranešime nenurodoma.

V. Briuchanovas gimė 1935 m. Taškente, Uzbekistane. Černobylio atominės elektrinės vadovo pareigas V. Briuchanovas ėjo 1970–1986 m., jis nuo pat pradžių vadovavo ir elektrinės reaktorių statybai.

1972 m. V. Briuchanovas kartu su šeima – žmona, dukra ir sūnumi – atsikraustė gyventi į Pripetę. Statybos vėlavo dvejus metus, 1977 m. ėmė veikti pirmasis atominės elektrinės reaktorius.

Po Černobylio atominės elektrinės katastrofos 1986 m. V. Briuchanovas buvo nušalintas nuo vadovo pareigų. Iš pradžių jis bandė slėpti katastrofos mastą ir Sovietų Sąjungos valdžiai išsyk po sprogimo išsiųstame pranešime rašė, kad situacija yra normali, radiacijos lygis – kontroliuojamas.

Dėl šios priežasties 1988 m. V. Briuchanovas buvo nuteistas kalėti 10 metų, tačiau nuo bausmės buvo atleistas 1991 m. Nuo 1992 m. V. Briuchanovas su šeima gyveno Kijeve, Ukrainoje.

LRT.lt primena, 1986 m. balandžio 26 d. įvyko ketvirtojo Černobylio atominės elektrinės bloko griūtis. Sprogus Černobylio atominės elektrinės branduoliniam reaktoriui, jis buvo visiškai sunaikintas, o į aplinką išmestas didelis kiekis radioaktyviųjų medžiagų.

Apie nelaimę pasakoja ir 2019-aisiais pasirodęs HBO serialas „Černobylis“, kuris buvo filmuotas ir Lietuvoje. V. Briuchanovo vaidmenį atliko aktorius Conas O'Neillas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt