Gyvenimas

2021.10.13 12:04

Dabar – puošmena, kadaise – laisvalaikio apranga: kostiumo evoliucija ir mados tendencijos

LRT.lt2021.10.13 12:04

Spalio 13 d. pasaulyje minima kostiumų diena. Kostiumus dabar mes laikome puošniu drabužiu, tačiau kažkada tai buvo kasdienė, atsitiktinė apranga – pagal paskirtį galbūt net galėtumėme prilyginti sportiniam kostiumui, kurį dėvime namuose, rašoma KTU Dizaino centro docento, dizainerio Kęstučio Lekecko pranešime žiniasklaidai.

„Per pastarąjį šimtmetį kostiumas lieka tarsi šalia mados – pastoviai atsinaujina savo ilgiais, laisvumais, proporcijomis, tačiau iš esmės nesikeičia“, – pasakoja dizaineris K. Lekeckas, už tvarius vyriškus kostiumus konkurse „A‘ Design Award & Competition“ pelnęs pirmąją vietą.

Anot kūrėjo, šiuolaikinio kostiumo pradininkas buvo Viktorijos laikų laisvalaikio „lounge suit“ – jis labai panašus į šiandieninį kostiumą ir galėjo būti siūdinamas iš lygaus ar raštuoto, dažniausiai languoto, sunkesnio audinio.

„Kostiumai buvo dėvimi visada su liemene. Dabar mes tokio tipo drabužį suprantame kaip labai oficialų ir pakankamai puošnų. Tačiau tais laikais tai buvo kasdienė, atsitiktinė apranga – pagal paskirtį galbūt net galėtumėme prilyginti šiandienos namų treningams“, – su šypsena sako KTU Dizaino centro docentas, medžiagų inžinerijos, technologijų mokslų daktaras K. Lekeckas.

Tuo laiku, 19 a. viduryje, oficialus drabužis, pasak pašnekovo, buvo frakas, o mažiau oficialus specialioms progoms – smokingas. 20 a. pradžioje, dar vadinamojoje Edvardian eroje, įvyko lūžis, kai ilgi švarkai užleido vietą šiek tiek paprastesniems, o laisvalaikio variantai pradėjo skverbtis į oficialaus gyvenimo įvykius.

Po I-ojo pasaulinio karo, pasak dizainerio, populiarus tampa uniformų įkvėptas tradicinio kostiumo modelis, kuris vis dar šiek tiek ilgesnis, tačiau labai artimas dabartiniam kostiumui – siluetas prigludęs, o kišenių tipas, atlapų ir apykaklės proporcijos, kelnių siluetas ir ilgiai per dešimtmečius kinta labai nedaug.

„21 amžiuje pastebimas susidomėjimas individualia apranga. Vis daugiau žmonių nori nešioti idealiai tinkantį kostiumą arba specialiai jiems sukurtą eilutę“, – kalba K. Lekeckas.

Anot jo, mados tendencijos ir tvarių judėjimų populiarėjimas lemia tai, kad dabar ypač madingi modernūs ir personalizuoti kostiumai, kurie turi savo istoriją, prisideda prie planetos išsaugojimo, turi savyje originalių sprendimų – kartais labai subtilių ir vos pastebimų, o kartais labai ryškių ir drastiškų.

„Siekiant prailginti kostiumo dėvėjimo laikotarpį ir praplėsti panaudojimo galimybes, jis dažnai iškomplektuojamas ir jo elementai panaudojami ne tik iškilmingomis progomis, bet ir kasdien. Kostiumas tampa vis dažnesniu vyrų pasirinkimu ir išgyvena naują, tvarios mados periodą“, – įsitikinęs K. Lekeckas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt