Gyvenimas

2021.10.12 21:00

Ilgo gyvenimo recepto ieškokite šaldytuve: ką daryti, kad jį pravėrus slėptųsi sveiki lobiai, o ne pavojai?

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2021.10.12 21:00

Sveika mityba – tai saikas ir įvairovė, teigia maisto ekspertė Aida Čepukaitė. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ virtuvės šefė pasidalijo 3 nesudėtingai paruošiamų, bet svarbiausia – naudingų ir įvairove pasižyminčių patiekalų receptais. Profesorė Jurgita Plisienė patikina: duris į ilgą ir sveiką senatvę atversite tiesiog atidarę šaldytuvą, pilną vertingų produktų.

Jei pavydžiai nulydite žvilgsniu pro šalį einančią pagyvenusių sutuoktinių porą, ne pavydėkite, o veikite. Kaip prailginti savo šeimos narių gyvenimą, kad kartu pasentumėte ir susikibę už rankų nutrepsėtumėte į savo 100 metų jubiliejaus pokylį?

Sulaukti 100 metų ir dėl to nesigailėti įmanoma – juk ilgaamžiškumas ir sveikata senatvėje priklauso nuo sveikos gyvensenos jau dabar.

Maisto ekspertė, lektorė, ūkininkė ir virtuvės šefė A. Čepukaitė sako, kad kelias į sveiką mitybą, o tai reiškia – ir į tokį pat gyvenimą, prasideda parduotuvėje. Cukinijos, paprikos, kalafiorai, brokoliai, kininiai kopūstai – visa ši spalvų įvairovė turėtų keliauti į pirkinių vežimėlį.

Ką reiškia pasenti kartu ir sveikai nugyventi ilgus metus? Specialistai įsitikinę, atsakymas – jūsų šaldytuve

„Perkant daržoves siūlyčiau visada jas imti visas dėl to, kad taip yra šviežiau, taip ilgiau išsilaikys produktas. Jeigu morkos su koteliais, ypač jeigu augintos namuose, tai tikrai galima valgyti ir juos. Su jais galima padaryti visokių įdomių dalykų – jie valgomi ir skanūs“, – pažymi ji.

Priėję prie kruopų lentynos gerai apgalvokite, ar produktas tikrai vertas savo kainos. Kartais tikra tiesa, kad brangesnis produktas bus ir kokybiškesnis, tačiau A. Čepukaitė atkreipia dėmesį: labai dažnai dalį kainos sudaro pakuotė.

Turbūt kiekvienuose namuose rastume visiems įprastų baltųjų ryžių. Maisto ekspertė ragina paragauti kiek kitokių – rudųjų viso grūdo – ryžių. „Labai svarbu atkreipti dėmesį: jei yra rudieji ryžiai, dar nereiškia, kad jie yra viso grūdo. Turėtų būti parašyta, jog tai – nešlifuoti ryžiai“, – priduria ji.

Apskritai grūdines kultūras rinkitės tas, kurios viso grūdo, – juk ir viso grūdo makaronai bus kur kas naudingesni.

Laidoje virtuvės šefė pasidalijo receptais patiekalų, kurie lengvai ir greitai pagaminami, o svarbiausia – naudingi, įvairūs, skanūs ir mėgstami net vaikų.

Tortilijai su mėlynųjų kopūstų salotomis pagaminti reikės:

tortilijų lapų

agurko arba cukinijos

200 g varškės

2 valgomųjų šaukštų pesto padažo

2 valgomųjų šaukštų natūralaus jogurto

0,5 mėlynojo kopūsto

druskos

pipirų

2 arbatinių šaukštelių acto

1 morkos

1 ridiko

Sveikesnei tortilijos alternatyvai pagaminti rinkitės tokius jų lapus, kuriuose būtų daugiau skaidulų. A. Čepukaitė aiškina, kad produktai, kurių 100 gramų yra bent 5 gramai skaidulų, laikomi daugiau skaidulų turinčiu maistu. „Tortilija – nemažai perdirbtas maistas, bet vaikui, kuris galbūt mėgsta tokius dalykus, tai yra puiki reali alternatyva“, – tikina ji.

Jeigu jūsų vaikai nemėgsta mėsos, bet valgo, pavyzdžiui, varškę, būtent su ja galite pagaminti tokį patiekalą, kaip vaikų mėgstamą tortiliją. Šiuo atveju varškė buvo sumaišyta su naminiu pesto padažu ir natūraliu jogurtu, kad masė būtų vientisa. „Tokius dalykus visada galima aplieti sveikais augaliniais aliejais, sakykime, alyvuogių aliejumi“, – pataria pašnekovė.

Sveika mityba – tai saikas ir įvairovė, pažymi ji: kuo patiekale daugiau spalvų, daugiau skirtingų tikrų produktų, tuo geriau.

Makaronams su kukuliais ir salotomis pagaminti reikės:

viso grūdo makaronų

500 g mėgiamo faršo

1 kiaušinio

1 svogūno

1 morkos

1 pastarnoko

0,5 kalafioro arba cukinijos

1 tarkuotos bulvės

skiltelės česnako

druskos

pipirų

tinkamo kepti aliejaus

3 valgomųjų šaukštų pomidorų tyrės

3 valgomųjų šaukštų kokosų pieno

„Kartais tikrai nereikia išradinėti dviračio – tiesiog žalias brokolis, šiek tiek apvirtas vandenyje su natūraliu sultiniu, kad įgautų skonio. Išėmus brokolius svarbu juos sudėti į šaltą, geriausia – ledinį vandenį, tada jie nepraranda spalvos. Kad brokolis neprarastų spalvos, labai svarbu dėl mitybinės vertės ir, be abejo, dėl išvaizdos, paties skonio. Kai jis perverda, tampa kaip košė, ne visai skanus. Vaikai dažnai mėgsta traškumą, todėl labai geras sprendimas daržoves tiesiog pjaustyti žalias“, – apie garnyrą pasakoja maisto ekspertė.

Makaronai turėtų būti viso grūdo. Apskritai, pasak A. Čepukaitės, pirmas dalykas, ką žmogus turėtų pakeisti savo mityboje, tai valgyti daugiau skaidulų, o jų galima gauti iš viso grūdo produktų. Padažas – vos iš dviejų ingredientų – kokosų pieno ir pomidorų pastos. Į jį nebereikia dėti jokių prieskonių, jokių kitų ingredientų – toks padažas savaime bus gardus.

Jei ir jūsų vaikai nemėgsta mėsos, atminkite: „Labai svarbu mėsos kokybė, o šituose maltinukuose labai daug daržovių, apie 50 proc.“

Korėjietiškam patiekalui reikės:

laukinių ryžių

pupų arba lęšių

sojų faršo

briuselinių kopūstų

„Portobello“ grybo

tarkuotos cukinijos, ridiko, morkos

1 valgomojo šaukšto aitriųjų paprikų pastos

1 valgomojo šaukšto sezamų aliejaus

1 valgomojo šaukšto sojų padažo

„Man dvejus metus teko gyventi Pietų Korėjoje, labai žavi šita virtuvė, dažnai gaminu kažką susijusio su ja. Šis patiekalas vadintųsi „bibimbap“ – maišyti ryžiai. Tai visiškos laisvės patiekalas, kurį žmogus gali pasigaminti taip, kaip jam patinka.

Pagrindas – ryžiai, naudojau viso grūdo. Juose – visos nepakeičiamosios aminorūgštys, kaip ir mėsoje. Yra apkepintų briuselinių kopūstų. Jie apkepinti labai mažame kiekyje aliejaus tam, kad atsiskleistų jų riešutiškumas. Pamarinuotas ir ant šiek tiek riebalų pakeptas „Portobello“ grybas gali būti kaip kito grybo arba mėsos pakaitalas. Norėjosi, kad šis patiekalas būtų be mėsos, tad naudojau marinuotą sojų faršą. Jis turi daug baltymų ir kai kurių naudingų medžiagų. Dėl sojų neigiamų savybių būtų galima diskutuoti, bet tai gerai dėl įvairovės“, – pasakoja virtuvės šefė.

J. Plisienė sako, kad durys, vedančios į ilgą ir sveiką senatvę, yra tiesiog šaldytuvo durelės. „Jau dabar pasistenkite, kad jas atvėrus slėptųsi sveiki lobiai, o ne pavojai. Pagalvokite, ką valgote, keiskite produktų pirkimo įpročius“, – pataria laidos vedėja.

Plačiau – spalio 9 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Ką reiškia pasenti kartu ir sveikai nugyventi ilgus metus? Specialistai įsitikinę, atsakymas – jūsų šaldytuve
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt