Gyvenimas

2021.10.06 16:44

Unikali Lietuvos vieta – Rambyno kalnas – keliautojus pasitinka atsinaujinęs

LRT.lt2021.10.06 16:44

Vienas labiausiai lankytojų pamėgtų vietų Rambyno regioniniame parke – Rambyno kraštovaizdžio kompleksas, kur galima susipažinti ne tik su gamtinėmis, bet ir su kultūros paveldo bei mitologinėmis vertybėmis. Neseniai šis kompleksas naujai pritaikytas lankymui, rašoma Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos pranešime žiniasklaidai.

Projektuojant Rambyno kraštovaizdžio komplekso atnaujinimą, siekta atskleisti šios saugomos teritorijos savitumą ir grožį, suteikti lankytojui jaukų prisilietimą prie čia esančių vertybių.

Rambyno gamtinis kultūrinis kraštovaizdžio kompleksas – unikalus paskutinio ledynmečio suformuotas kalvagūbris. Čia stūkso garsusis Rambyno kalnas, čia stovėjo skalvių pilis Ramigė, kurią 1276 m. užpuolė, užėmė ir sugriovė kryžiuočiai. Nuo 19 a. pabaigos Rambyno kalne vykdavo Mažosios Lietuvos ir Klaipėdos krašto lietuvių šventės. Rambyno kraštovaizdžio kompleksas apima etnografiškai vertingus Bitėnų ir Bardėnų kaimus, žyminčius ne tik Mažosios Lietuvos kultūros paveldo objektus, bet ir gamtines vertybes.

Siekiant sudaryti palankias sąlygas lankytojams susipažinti su Rambyno kraštovaizdžio komplekso vertybėmis, išmaniai nukreipiant ar paskirstant lankytojų srautus į traukos objektus, ši saugoma teritorija buvo tvarkoma kompleksiškai.

Prie Rambyno kalno turistus pasitinka riboženklis, kuris žymi Rambyno kalno prieigas ir suteikia informacijos apie šią unikalią vietą. Susidėvėjęs šlaito atitvaras pakeistas nauja trijų grūdinto plieno juostų kompozicija. Šalia – vieta ugniai, kur nedidelę simbolinę ugnelę bus galima uždegti saugiai.

Dažnam ant Rambyno kalno apsilankiusiam lietuviui ši vieta asocijuojasi su kažkada vaidilučių kūrenta pagonių šventvietės ugnimi, bet, nesant tam įrengtos specialios vietos, giliai įsišaknijusi tradicija užkurti kad ir mažą gyvą ugnelę ant Rambyno kalno neretai tapdavo gaisro grėsme miškui ir taršos šaltiniu.

Nemuno gatvė veda lankytoją pro Rambyno kalną link lankytojų centro, kuriame įrengta išsami informacija apie šį regioninį parką. Lankytojų centras įsikūręs gražioje miško aikštelėje, kur iki II pasaulinio karo veikė restoranas, netoliese yra išlikę seno namo pamatai, kuriame vasarodavo Vydūnas. Būtent Rambyno alkakalnis Vydūnui visada buvo svarbiausia lietuvio širdžiai vieta, todėl čia pastatytas krėslas, tarsi sukuriant galimybę pabūti drauge su Vydūnu.

Pastatytos nuorodos, kreipiančias lankytoją eiti toliau Bitėnų kryptimi, aplankant senąsias kapines arba leistis miško taku arčiau Nemuno. Miško take atnaujintos statesnių šlaitų medinės pakopos. Einant miško taku nuolat akį pamalonina ramiai tekančio Nemuno perspektyvos. Vienoje iš tokių vaizdžių vietų pastatyti du krėslai, skirti šiuo taku kažkada ėjusiems Lietuvos knygnešiams ir žymiausiam jų Jurgiui Bieliniui. Toliau miško takas veda į baltųjų gandrų koloniją, kur įrengti 4 suoliukai, nuo kurių gražu stebėti iš rytų atitekantį raiškų Nemuno kaspiną. Truputį tolėliau įrengtas gandrų stebėjimo stovas, informacinis stendas apie žymiąją Bitėnų baltųjų gandrų koloniją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt