Gyvenimas

2021.10.01 17:52

Kalbančios ir rausva spalva pasipuošusios Vilniaus skulptūros priminė apie klastingas ligas

LRT.lt2021.10.01 17:52

Visame pasaulyje spalis minimas kaip kovos su krūties vėžiu mėnuo. Šia proga Tarptautinė Vilniaus moterų asociacija (IWAV), jau tryliktus metus organizuojanti kovai su krūties vėžiu skirtą labdaros iniciatyvą „Sužydėjusi viltis“, nusprendė dėmesį į šią problemą atkreipti originaliai – žymiausias Vilniaus skulptūras papuošė simboline rožine atributika, rašoma asociacijos pranešime žiniasklaidai.

Rožine nusidažė net 6 žymūs paminklai

IWAV „Sužydėjusios vilties 2021“ organizacinio komiteto vadovė Erin Gainer-Grigaliūnė sako, kad šios iniciatyvos tikslas – dėmesys krūties vėžiui. Šiuo metu tai yra dažniausias onkologinis susirgimas pasaulyje ir dažniausia moterų onkologinė liga.

Kasmet pasaulyje krūties vėžiu suserga daugiau nei 2 milijonai moterų, miršta apie 600 tūkstančių. Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 1600 krūties vėžio atvejų, o daugiau kaip 500 moterų nuo šios ligos miršta.

„Šiuo metu Lietuvoje su krūties vėžio diagnoze gyvena daugiau nei 15 tūkst. moterų. Spalis – oficialus kovos su krūties vėžiu mėnuo, todėl pirmas mūsų organizacijai itin svarbaus mėnesio dienas nusprendėme paminėti kiek kitaip ir gražiausius Vilniaus paminklus nuspalvinome rožine spalva. Ši iniciatyva – dar vienas būdas atkreipti dėmesį į krūties vėžio problemą ir pabrėžti reguliaraus patikrinimo bei ankstyvos diagnostikos svarbą“, – pranešime žiniasklaidai teigia E. Gainer-Grigaliūnė.

Pasak jos, rožine spalva papuošti net 6 žymūs sostinės paminklai: rašytojos Žemaitės paminklas, Užupio angelas, Vokiečių gatvėje esanti Barboros Radvilaitės skulptūra, Jurgos Ivanauskaitės skvere gyvenanti menininkės Ksenijos Jaroševaitės katė, prie Lietuvos nacionalinės filharmonijos esantis Jono Basanavičiaus ir T. Kosčiuškos gatvėje įkurtas brolių Vileišių paminklas.

Kaip teigia iniciatyvos sumanytoja, prie kiekvienos skulptūros yra paliktas ir QR kodas, kurį nuskaitę iš karto atsidursite „Sužydėjusios vilties“ feisbuko puslapyje. Be to, praeiviai skatinami nusifotografuoti prie paminklų ir nuotraukas kelti į socialinius tinklus naudodami grotažymes #pinkwavelt ir #blossomofhopecharity. Tokiu būdu kviečiama išreikšti solidarumą sergančioms šia onkologine liga moterims ir pažymėti prevencijos svarbą.

Veiklą vainikuos spalvingas labdaros renginys

Kaip ir kasmet, iniciatyvą spalio 9 d. vainikuos spalvingas labdaros renginys, kurio tema – „Naktis Venecijoje“. Renginio vedėjais taps verslininkė, žurnalistė, kulinarinių laidų vedėja ir knygų autorė Beata Nicholson bei jo ekscelencija JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas Gilchristas.

Prie aukciono vairo kartu su B. Nicholson išvysime ir talentingąjį Gian Luca Demarco. Renginio organizatorė, verslininkė Agnė Grigaliūnienė atskleidė, kad šįmet prie renginio prisidėjo didžiulė kūrybinė komanda: Gytis Ivanauskas, Erica Jennings, Arvydas Buinauskas, Mantas Petruškevičias, Gian Luca Demarco, Monika Čereškaitė ir daugelis kitų. Renginio metu savo pasirodymą surengs ir dar vienas ypatingas svečias – pianistas Lukas Geniušas.

Vyksta tylusis aukcionas

Neseniai internete, oficialiame iniciatyvos puslapyje, buvo pradėtas ir tylusis aukcionas. Iniciatyvos ir aukciono metu surinktos lėšos skiriamos priemonėms, reikalingoms pagerinti ankstyvą krūties vėžio diagnostiką, įsigyti. Tai gydytojams onkologams suteikia galimybę dirbti su inovatyviomis diagnostikai reikalingomis priemonėmis. Taip pat daug dėmesio skiriama paskatinti moteris pasitikrinti sveikatą, priminti prevencinės medicinos svarbą.

Visai neseniai vilniečių dėmesį atkreipė dar viena įdomybė – juos užkalbinusios skulptūros. Šių švokštimą ir dusulį galėjo atpažinti astma sergantys praeiviai – jiems ir sergančiųjų artimiesiems skirta žinutė kvietė nedelsti kreiptis į gydytoją, jei astmos simptomus mėlynuoju inhaliatoriumi malšinti tenka bent tris kartus per savaitę, rašoma iniciatyvos sumanytojų pranešime žiniasklaidai.

Pandemijos metu daugiau laiko leidžiant namuose, mažėjo žmonių fizinis aktyvumas, didėjo antsvorio problema, prisidėjo psichologiniai išbandymai dėl vienišumo jausmo, socialinės atskirties ir pan. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ligoninės Kauno klinikų gydytojos pulmonologės dr. Virginijos Kalinauskaitės-Žukauskės teigimu, visi šie veiksniai gali apsunkinti dažnos lėtinės kvėpavimo takų ligos – astmos – eigą ir prisidėti prie blogesnės jos simptomų kontrolės.

„Žmonės rečiau lankėsi pas gydytojus, dažnesnės tapo nuotolinės konsultacijos, o kai kurie pacientai, vengdami kontaktų dėl COVID-19 grėsmės, nusprendė nebeiti ir į vaistines įsigyti vaistų astmai gydyti. Tokie pacientai „taupė“ įkvepiamųjų gliukokortikoidų įkvėpimus, patys keitė gydymo režimą, vartojo daugiau simptomus slopinamųjų vaistų – be abejonės, tai turi savo pasekmes.

Nors nėra moksliškai pagrįstų įrodymų, kad sergantieji astma dažniau užsikrėstų COVID-19 sukeliančiu virusu nei sveiki asmenys, vis tik svarbu gydymo optimizavimas ir paskirto gydymo režimo laikymasis. Susirgus COVID-19, jau turima lėtinė kvėpavimo takų liga, ypač jei tai nekontroliuojama astma, tikrai neprisidėtų prie greitesnio sveikimo ar lengvesnės ligos eigos“, – pranešime žiniasklaidai pabrėžia gydytoja.

Siekiant priminti geros astmos kontrolės svarbą ir jog šios lėtinės ligos simptomai neturėtų varginti dažnai, penkios žinomos sostinės skulptūros netikėtai užkalbino praeivius. Švokščiantys ir dūstantys suakmenėję kūnai priminė, jog nekontroliuojama astma, kai mėlynojo inhaliatoriaus prireikia bent tris kartus per savaitę, panašiai suvaržo ir ja sergantį žmogų. Skulptūros kvietė netapti paminklu ligai ir kreiptis į gydytoją dėl geros astmos kontrolės.

„3-jų“ taisyklė – astmos kontrolei įvertinti

Dr. V. Kalinauskaitės-Žukauskės teigimu, nekontroliuojamą astmą išduoda dažnai pasireiškiantys kvėpavimo simptomai, kurie iš esmės neatitinka sergančiųjų astma ligos eigos įsivaizdavimo. Dažnas simptomus slopinamųjų vaistų vartojimas yra susijęs su padidėjusia rizika patekti į Skubios pagalbos skyrių ar būti stacionarizuotam, nepriklausomai nuo astmos sunkumo.

„Atkreipkite dėmesį, jei dažnai įkvepiate simptomus slopinamųjų vaistų, jei tenka dėl simptomų prabusti naktimis arba liga apriboja jūsų aktyvumą. Negalima numoti ranka į astmos paūmėjimus – jie nepriskiriami natūraliai ligos eigai ir didina vėlesnių paūmėjimų riziką. Jei per paskutinius metus sunaudojote daugiau nei tris simptomus slopinamųjų vaistų inhaliatorius arba patyrėte sunkų astmos paūmėjimą, kurį reikėjo gydyti ligoninėje, ženkliai padidėja mirties dėl astmos rizika“, – įspėja gydytoja.

Remiantis Visuotine astmos iniciatyva (angl. Global Initiative for Asthma), astma nėra kontroliuojama ir mėlynuoju inhaliatoriumi pasikliaujate per daug, jei jo griebiatės bent 3 kartus per savaitę arba sunaudojate 3 flakonus per metus.

Gydymo režimą parinkti turi gydytojas, o ne pacientas

Astma gali būti nekontroliuojama dėl daugelio priežasčių – jei ligos eiga sunki arba skiriamas nepakankamas gydymas – tiek astmos, tiek gretutinių ligų, apsunkinančių ir astmos eigą. Tačiau dažnai ji tampa nekontroliuojama dėl to, kad pacientas nesilaiko paskirto gydymo režimo arba netinkamai naudoja inhaliatorius, nemoka taisyklingai įkvėpti vaistų.

„Klinikinė praktika rodo, kad realybėje simptomus slopinamųjų vaistų vartojimo mastai yra dideli. Sergantieji ne visuomet gerai supranta šių vaistų paskirtį, neretas vartoja juos ne kvėpavimo simptomams slopinti, o nuolatiniam gydymui“, – aiškina dr. V. Kalinauskaitė-Žukauskė.

Gydytoja atkreipia dėmesį, kad labai svarbu paciento ir gydytojo bendradarbiavimas ir prisitaikymas prie banguojančios ligos eigos.

„Be abejonės, svarbus vaidmuo tenka savalaikiams apsilankymams pas gydytoją, kuomet įvertinama plaučių funkcija, astmos simptomų kontrolė, paūmėjimų dažnis. Esant reikalui, gydymas keičiamas, periodiškai įvertinama vaistų įkvėpimo technika, peržiūrimas gydymo režimo laikymasis ir rizikos veiksniai, galintys sunkinti ligos eigą ir būti paūmėjimų priežastimi. Todėl nepamirškite reguliarių apsilankymų pas savo gydytoją, nuolat vertinkite savo astmos kontrolę ir kreipkitės pagalbos nedelsiant, jei simptomai pasireiškia dažniau, nei turėtų“, – kviečia gydytoja.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt