Gyvenimas

2021.10.01 16:01

Marius Čepulis. Savaitgalį pašvęskit paukščiams

Marius Čepulis, gamtos fotografas2021.10.01 16:01

Klykdamos žąsys ir gervių pulkai į pietus padangėmis traukė, rašė toks Jonas apie rugsėjį.

Taip, šiuo metu kada bepakelsi galvą dangun, vis pamatysi gal ne žąsis (jų pulkai po kelių savaičių gausiai trauks), gal ne gerves (jos jau prieš pora savaičių pakilo), bet tikrai visokią čirškiančią ir kažkur skubančią smulkmę. Paukščių migracija jau pasiekė savo piką ir dabar yra būtent tas metas, kai reikia lėkti paukščių stebėti ir jiems skepetaite mojuoti.

Šiaip migracija prasidėjo dar liepos pradžioje, kai varnėnai išlėkė pas piečiau esančius kaimynus uogų susirinkt. Kai liepos vidury prasidėjo tilvikų ir žuvėdrų kelionės, kai iki Žolinių dalis gandrų pasuko linkui Afrikos (kita dalis iškart po jų Baltramiejaus nesulaukę), kad pailsėtų nuo savo partnerių, kai pamažu dingo volungės, gegutės, devynbalsės, kai nutilo nendrynai ir tarp daugiaaukščių nebelaksto būriai čiurlių.

Ir gervės jau prieš porą savaičių sulaukusios bent kiek palankesnių sąlygų pasikinkiusios aukštyn kylančias sroves prasuko paskutinįsyk atsisveikinimo ratus virš pelkių, kur miegodavo naktimis, ir laukų, kur stiprinosi prieš kelionę. Bet dar ne visos išskrido, dar vienas kitas pulkelis stypinėja ražienose.

Daugumos tų traukiančių paukščių nepastebėsi nežinodamas, kada ir kur ieškot (na, išskyrus gerves ir gandrus), bet būtent šiuo metu, kai stojo saulėtos dienos, kai aprimo stiprūs nepalankūs vėjai, sujudo sukruto visa likusi keliaujanti sparnuotija.

Vos prašvitus prasideda faktiškai ištisinis paukščių srautas, kuris kiek aprimsta dieną ir vėl atsigauna vakare. Vieni paukščiai skrenda vos virš medžių viršūnių, kiti laikosi lajos, treti keliauja nuo krūmo iki krūmo pažeme. O jau koks alasas, koks triukšmas! Ne, giesmių nebėra (bet jautresnė ausis dar išgirs karietaitės, pečialindos, kokio varnėno ar dūminės raudonuodegės treles), tiesiog aidi nuolatinis čirškesys, tarškesys, pypsėjimas, cypsėjimas, klykavimas.

Didžiausi triukšmadariai – kikiliai ir jų visokie giminaičiai, taip pat zylės, strazdai, liepsnelės. Na negali gi paukščiai tyliai skrist. Na nebent keršuliai tyliai į būrelius susimetę lekia. Ir patys įvairiausi plėšrūnai (paukštvanagiai, vištvanagiai, sakalai, lingės, suopiai, pesliai, vapsvaėdžiai) garsų neskleidžia.

Jie seka mažuosius keliauninkus ir pačius neatsargiausius nuolat pasiskolina užkandai. Medžių lajomis keliauja spiečiai mažyčių nykštukų, pakrūmėmis pečialindos, liepsnelės, karietaitės, juodieji strazdai, zylės.

Įdienojus dalis paukščių nutupia pailsėt. Kikiliai čirškia ir strikinėja ant žemės ieškodami sėklų, kėkštai lakioja nuo ąžuolo iki ąžuolo ir pakeliui dar gilių pribarsto. Į šiemet gausiai užderėjusius šermukšnius taikosi juodieji, amaliniai ir strazdai giesmininkai.

O pačiu pajūriu traukia žuvėdros ir įvairios jūrinės antys, narai, kragai. Laukuose būriuojasi gyvuojančios pempės, gailiai cypaujantys dirviniai sėjikai ir paskiri špokų būreliai. Greit prie jų prisijungs iš šiaurės grįžtančios mažosios ir gulbės giesmininkės.

Šį savaitgalį ornitologai ir nacionaliniai bei regioniniai parkai organizuoja paukščių palydas. Tai Pasižiūrėkit, kuris arčiau jūsų ir traukit į tas vietas, kur jums specialistai parodys ir galbūt papasakos apie prošal lekiančius ir čirškiančius sparnuočius, o jei nepapasakos, tai lankytojų centruose tos informacijos būna į valias.

Kur aš važiuočiau paukščių stebėt? Lietuvos paukščių Meka yra Ventė. Bet mano mėgstamiausia vieta yra Juodkrantės kormoranų kolonija. Ten galima prisižiūrėti visko ir visu kūnu pajusti tą paukščių srautą. Išties, bet kur Nerijoj pasilipę aukščiau jūs prisižiūrėsit visko. Lietuvos pajūriu migruoja daugiau paukščių, bet jų tikrai daugybė skrenda ir per kitas šalies vietas.

Dar viena ornitologų Medina, kur galima būtų nulėkti – Žuvintas. Kaip tik neseniai Žuvinto biosferos rezervatas atšventė 10 metų, kaip jis įrašytas į Pasaulinį Unesco programos biosferos rezervatų tinklą. Ten bet kokiu metų laiku yra, ką pažiūrėti. O šiuo metu įspūdingas reginys, kai į ežerą vakarop grįžta žąsys. Tai savaitgalį dedikuokit paukščiams. Kito tokio reginio teks laukti metus.

Autorius yra Aplinkos ministro Simono Gentvilo patarėjas.

Draudžiama publikuoti šį komentarą bet kurioje žiniasklaidos priemonėje, išskyrus LRT.lt, be raštiško autoriaus sutikimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt