Gyvenimas

2021.09.27 13:32

Kviečia į virtualų turą po Vilniaus termofikacinę elektrinę – joje viešėjo ir „Černobylio“ kūrėjai

LRT.lt2021.09.27 13:32

Vilniaus termofikacinė elektrinė, pramoninės miesto dalies simbolis, atpažįstamas iš dryžuotų kaminų, yra vienas slapčiausių ir svarbiausių sostinės objektų. Čia prasideda šilumos kelias į miesto pastatus, gaminama elektra. Tarsi širdis kraujagyslėmis varinėjanti kraują, elektrinė nenutrūkstamu ratu visą parą ištisus metus vamzdynais pumpuoja įkaitintą termofikacinį vandenį, kuris aprūpina vilniečių namus šiluma ir karštu vandeniu.

Rugsėjo 27 d. elektrinė mini 70-ąjį gimtadienį. Ta proga AB „Vilniaus šilumos tinklai“ kviečia virtualiai pasivaikščioti po šį visuomenei mažai pažįstamą objektą, kuris šiemet per įvairius renginius sublizgėjo kaip nauja vilniečių ir miesto svečių traukos vieta, rašoma akcinės bendrovės pranešime žiniasklaidai.

Teritorija – tarsi uždaras miestelis

1948 m. šalia Neries, prie dabartinio Savanorių žiedo, elektrinė pradėta statyti tam, kad aprūpintų po karo statomas gamyklas energija. Darbus atliko įvairaus kontingento kaliniai, o pagrindiniam pastatui plytos vežtos iš įvairių vietų, tą liudija išlikę žymėjimai. 1957 m. rugsėjo 27 d. Vilniaus termofikacinė elektrinė pradėjo savo darbą.

Taip šalia Neries atsirado darbuotojų „Monstru“ pramintas pastatas. Didžiulė, pusantro karto didesnėje negu „Akropolis“ teritorijoje buvo įkurta ir biblioteka, valgykla, skalbykla, darbuotojams skirta pirtis, šalia pastatyti ir keli daugiabučiai darbuotojams.

Elektrinės teritorija – tarsi atskiras miestelis, su savo gatvėmis, taisyklėmis. Prisimenama, kad čia kažkada buvo sodai ar net darbuotojų daržai. Žinoma, dabar minėti pastatai jau praradę savo funkciją, t. y. nebeveikia, o apie buvusius sodus mena tik išlikusios kelios obelys.

Senus įrenginius pakeitė modernios technologijos

Per septynis dešimtmečius elektrinė buvo nuolat transformuojama ir atnaujinama. Kadaise čia buvo kūrenamos durpės, po to mazutas, šiandien naudojamos gamtinės dujos ir biokuras, o šiltuoju sezonu šiluma ir elektros energija gaminama tik iš biokuro.

Šalia energetikos istorijos artefaktų yra ir naujausi technologiniai sprendimai. Tai ekonomaizeriai, aplinką tausojantys dujiniai degikliai ir moderniausias Baltijos šalyse tinklo valdymo pultas, kuris yra viso miesto centralizuoto šilumos ūkio akys ir smegenys.

Žavisi ne tik gyventojai, bet ir kino kūrėjai

26,8 MW elektros galios ir 913 MW šilumos galios elektrinė aprūpina šiluma ir karštu vandeniu daugiau kaip 200 tūkst. klientų. Iki šiol uždarą objektą vis dažniau atranda ir vilniečiai. Per architektūros festivalį „Open House“ objektas tapo vienu populiariausių, jau nuo ankstaus ryto rikiavosi norinčiųjų patekti eilės. Neseniai vykusio energetikos savaitgalio „Mechanizmai“ metu beveik 200 laisvų vietų į ekskursijas buvo išgraibstytos vos per 15 minučių.

Ne ką mažiau elektrinė domi ir kino kūrėjams. Čia buvo filmuotos HBO serialo „Černobylis“ scenos, taip pat įvairūs užsienio ir lietuviški serialai. Lokacijų paieškomis užsiimančių įmonių darbuotojai juokauja, kad elektrinės laiptai labai tinka kriminalinių scenų filmavimams.

Gimtadienio proga kviečiame virtualiai pasivaikščioti po vieną įdomiausių veikiančių industrinių objektų Baltijos šalyse. Tai padaryti galite čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt