Gyvenimas

2021.09.23 17:16

„Šok su žvaigžde“ choreografė Lilija: sunkiau su psichologinėmis problemomis susitvarko žvaigždės

Greta Tarimaitė, Alytausnaujienos.lt2021.09.23 17:16

Lilija Bernatavičienė yra profesionali sportinių šokių choreografė bei trenerė. Lilija ne tik treniruoja vaikus Alytuje, yra profesionalų komandos choreografė projekte „Šok su žvaigžde“, bet ir dirba dar daugybę darbų. Su ja pakalbėjome apie sunkumus, treniruotes karantino metu bei tikrąjį choreografės darbą.

– Kiek metų jau esate projekto „Šok su žvaigžde“ choreografė?

– Prasidėjo trečias sezonas projekto „Šok su žvaigžde“, o aš jame esu nuo pat pradžių. Trečius metus dirbu choreografe tik su profesionalais ir statau laidos atidarymo profesionalų pasirodymus.

– Su kokiais sunkumais susiduriate?

– Šiame projekte sunkumų nėra, nes prodiuserinė LRT komanda yra labai stipri, joje dirba tikri profesionalai. Taip pat šokėjų profesionalų komanda yra labai stipri.

Vienintelis sunkumas yra tai, kad su manimi mūsų yra septyniolika, ir susiderinti laiką, kada reikia dirbti, yra labai sunku. Kiekvienas profesionalas dirba savo darbus, kiekvienas turi savo pirmaeilius darbus, o projektas yra antraeilis, bet kad jis vyktų adekvačiai, turime dirbti kartu. Aš lygiai taip pat Alytuje turiu pagrindinį darbą. Tad didžiausias iššūkis yra suderinti laiką. Repetuojame ir vakarais, ir rytais, būna ir naktimis, kaip išeina.

– Ar šokėjai projekte susiduria su psichologinėmis problemomis?

– Profesionalai su psichologinėmis problemomis tvarkosi puikiai, nes jie nuo pat mažens yra susidūrę su varžybomis, su bendravimu poroje, santykiais, kantrybe, tolerancija.

Sunkiau su psichologinėmis problemomis susitvarko žvaigždės, nes jos išeina iš savo komforto zonos. Dainininkui, aktoriui ar sportininkui, kuriam niekada gyvenime neteko susidurti su šokiais, labai sunku perlipti psichologinį barjerą, pasirodyti prieš žmones.

Profesionalams tokių problemų nėra, nes jie yra pagalbininkai ir su tuo puikiausiai tvarkosi. Aišku, turi atlaikyti didelį spaudimą, nes ir žvaigždės, ir jie patys save spaudžia, kad gautų geriausią rezultatą ir, aišku, nori įtikti žiūrovams.

– Koks yra šokio atsiradimo kelias, kol jis pasiekia žiūrovus?

– Viskas prasideda nuo muzikos ieškojimo, nes jeigu neturi geros muzikos, tu nieko nepadarysi. Paskui sugalvoji šokį.

Jį kurdama šiek tiek užsirašau paties šokio eiliškumą, šiek tiek nusifilmuoju, bet natūraliai pasimiršta, nes turi sugalvoti vaikino ir merginos partiją, turi matyti masę, įsivaizduoti, kaip šokis atrodys televizorių ekranuose. Todėl iš karto sukūrusi, prašau komandos susirinkti ir mokytis. Praeina šiek tiek laiko, mes pakartojame, o prieš pat pasirodymą visą savaitę dirbame ties tuo.

Profesionalai taip pat turi savo atskirus darbus, dirba ir su savo projekto pora, ir turi išmokti tobulai ne tik šokį poroje, bet ir tą profesionalų pasirodymą. Ir tik po tiek laiko produktas išeina į eterį.

– Ar eterio metu galite ramiai stebėti pastatytus šokius?

– Pastatytus šokius tiesioginio eterio metu aš stebiu ramiai. Aišku, būna visko, bet tikrai stengiuosi žiūrėti su pasigėrėjimo jauduliuku vien dėl to, kaip profesionalai dirba, nes jie tikrai labai gerai viską padaro. Šokėjai profesionalai tikrai yra didžiausi profesionalai. Jie per savaitę surepetuoja šokį ir pateikia jį, artistišką, technišką, žiūrovams. Aš gėriuosi jais net treniruočių metu.

– Su kuo sunkiau dirbti: profesionalais ar pradedančiaisiais šokėjais?

– Dirbti su profesionalais yra malonumas, tai jau nėra darbas. Aš ateinu, pristatau savo sugalvotą produktą, o jie tiesiog išpildo sumanymą. Kartais kuriant šokį jį matau vienaip, bet eigoje, kai jau statome šokį, matau, kad reikia keisti, nes profesionalai pačiam šokiui padeda savo technikomis, sugebėjimais.

Su vaikais dirbti yra labai sunku. Pirmiausia, vaikai, netgi paaugliai, kol supranta žodį „motyvacija“ ir dėl ko jie šoka, kam jie šoka, praeina daug laiko. Jie ateina, šoka, mokosi, bet išreikalauti kokybės yra labai sunku. Vaikai pavargsta, nori pailsėti.

– Koks yra tikrasis choreografės darbas?

– Dabar aš gyvenu tarp Vilniaus ir Alytaus. Šiandien dieną dirbsiu Vilniuje, o vakare Alytuje. Kitomis dienomis dirbsiu atvirkščiai, kitomis vėl kitaip.

Taip pat yra tas nematomas choreografų darbas. Niekas nevertina kito nematomo darbo, kurį aš dar dirbu. Šeštadienį aš galėjau sau leisti pailsėti, bet vieną dieną pailsėjau, todėl sekmadienį šešias valandas sėdėjau ir kūriau choreografiją „Šok su žvaigžde“ profesionalams. Per šias valandas sukūriau tik trečdalį šokio.

Būna, kad kelias savaites nesugalvoji vieno šokio, nes kūryba yra toks dalykas, jeigu nematai, nepavyksta, darai iš naujo, kol sukuri tobulą produktą.

Dar yra ir „dokumentinių“ darbų, nėra taip, kad ateini į treniruotę ir pašoki. Prieš kiekvieną treniruotę tu turi pasiruošti, nes ateina viena grupė ar pora vieno lygio, kitą valandą – jau kito lygio, tada mažiukai, tada moterys, kurios šoka kitu stiliumi, ir taip toliau. Ir kiekvienai pamokai turi pasiruošti, išmokti pati. Aš kiekvieną vakarą turiu susiplanuoti dieną, nes kitaip nieko nepadarysi.

– Kaip Jūs pailsite?

– Naktį (juokiasi). Atostogų šiemet neturėjau nė vienos dienos. Per karantiną dirbome tik nuotoliniu būdu arba su vaikais, kurie ruošiasi koncertams ar varžyboms. Todėl vasarą, kai jau buvo galima dirbti gyvai, dirbau kiek įmanoma. Taip, kartą per savaitę galiu sau leisti pailsėti, paskaityti, pažiūrėti filmą.

– Kaip vyko šokių treniruotės karantino metu?

– Dirbome nuotoliniu būdu, bet daug vaikų metė šokius, nes neturėjo motyvacijos, neįdomu jiems šokti nuotoliniu būdu. Kai prasidėjo treniruotės kontaktiniu būdu, bet su apribojimais, pradėjome dirbti ir taip.

Dirbome ir su aukšto meistriškumo poromis, nes buvo organizuojamos ir nuotolinės varžybos. Šios varžybos vyksta taip: į salę ateina pora, nufilmuojame šokį ir tą, ką jie pateikia, nusiunčiame varžybų organizatoriams ir laukiame rezultatų.

Aš pati teisėjavau tokioms varžyboms. Tai užima tikrai labai daug laiko. Paprastose varžybose teisėjauji visą dieną, bet ten dalyvauja daugiau porų ir daugiau grupių, ir tu matai viską vienu metu. O nuotolinėse varžybose tą pačią grupę, kurią sudaro, tarkim, 30 porų ir kurią per kontaktines varžybas įvertini per 15 minučių, turi peržiūrėti ir įvertinti kiekvieną porą atskirai. Laikas labai prailgsta.

– Jūs esate ir „Alytus – Lietuvos kultūros sostinė 2022“ ambasadorė. Kokia ambasadorės veikla?

– Dabar vyksta viešinimas, supažindiname visuomenę su pačia idėja. Vėliau, atėjus 2022 metams, bus skirtos kitos užduotys, padėsime darbuotis ties šiuo projektu.

Jau spalio 9-osios vakarą į LRT TELEVIZIJĄ grįžta pagal BBC formatą kuriamas projektas „Šok su žvaigžde“. Šokių aikštelės parketą iki pat Kalėdų kaitins ir šokio paslaptimis dalysis dvylika pergalių ištroškusių porų. Kiekvieną šeštadienį tiesioginiame eteryje žiūrovus džiugins ir dėl prizinės vietos varžysis žinomi veidai ir šokio profesionalai.

Susipažinti su visais projekto dalyviais galite čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt