Gyvenimas

2021.09.23 10:20

Minima Kramtomosios gumos diena: Singapūre jos įsigysite tik su gydytojo receptu

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.09.23 10:20

Prieš kelis tūkstančius metų žmonės kramtydavo medžiagas, pagamintas iš žolės, augalų ir sakų. Senovės graikai kramtė mastiką, majai ir actekai – čiklę. Suomijoje rasta penkių tūkstančių metų senumo savotiška kramtomoji guma – medžio žievė su dantų įspaudais, o šiandien minima Kramtomosios gumos diena.

Mokslininkai mano, kad senovėje gumos atitikmenys buvo naudojami dantenų ligoms gydyti ir įskilusiems puodas sulipdyti. Moderni kramtomoji guma patentuota 19 a. antroje pusėje, netrukus įsikūrė pirmosios gamybos kompanijos.

Iš pradžių kramtomosios gumos pagrindui naudotos kaučiukmedžio sultys, vėliau jas pakeitė dirbtinės dervos. Šiandien kramtomoji guma – įvairių spalvų ir gausybės skonių, tarp jų – ir itin aštrių.

Šiandien minima kramtomosios gumos diena: kurioje šalyje 1992 m. šį gaminį uždrausta pardavinėti?

Iki šiol diskutuojama, ar sveika kramtyti gumą. Teigiama, kad tai gali būti pagalba burnos higienai, gali stiprinti žandikaulius, skatinti kasos fermentų išsiskyrimą, padėti išvengti ausų uždegimo sloguojant, aktyvinti smegenų kraujotaką. Kaip minusai minimi galima žala dantims, rūgštingumo padidėjimas, pilvo pūtimas, gausi sintetinių medžiagų ir saldiklių sudėtis.

Siekdamas švaresnių šaligatvių ir saugaus viešojo transporto 1992 m. Singapūras uždraudė kramtomąją gumą. Tiesa, po poros dešimtmečių šis draudimas iš dalies panaikintas – gumos galima įsigyti vaistinėse su gydytojo receptu.

Plačiau – rugsėjo 23 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Šiandien minima kramtomosios gumos diena: kurioje šalyje 1992 m. šį gaminį uždrausta pardavinėti?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt