Gyvenimas

2021.09.22 21:20

Sostinėje – ugnies ir šviesų šokiai: paminėtas rudens lygiadienis

LRT.lt2021.09.22 21:20

Trečiadienį prasidėjęs astronominis ruduo Vilniuje sutiktas Neries krantinėje prie Karaliaus Mindaugo tilto vykusiu renginiu „Deivė Paukštė“. Šioje rudens lygiadienio šventėje žiūrovai pasinėrė į užburiantį ugnies ir šviesų reginį, lydimą muzikos bei renginio idėjas įprasminančių tekstų.

Anot Vilniaus etninės kultūros centro, renginio organizatorių, rudens lygiadienis – tai puiki proga stabtelėti metų laikų sandūroje ir atsigręžti į savo dvasinį pasaulį, mat tai yra metas, nuo kurio prasideda Vėlinių, Kalėdų laukimas, o žmogaus veikla persikelia į namus, kur ima kūrentis ugnis, ir vis dažniau prisimenamas anapusinis pasaulis.

Šiemet, minint archeologės Marijos Gimbutienės šimtmetį, įkvėpimu rudens lygiadienio temai tapo mokslininkės koncepcija apie Senosios Europos civilizaciją, kurioje vyravo taiki matriarchatinė visuomenė, garbinusi Deivę Motiną.

Tyrinėdama senąsias civilizacijas, M. Gimbutienė sujungė archeologiją, mitologiją, lingvistiką, religijotyrą ir, aiškindama archeologinių iškasenų prasmę, ne tik jas aprašė, bet ir mėgino perskaityti jų simbolines reikšmes bei religinį turinį. Taip ji tapo naujos mokslo šakos – archeomitologijos – pradininke, atkūrusia Senosios Europos, dar vadinamos Deivės civilizacija, vaizdą.

Renginys „Deivė Paukštė“ trumpam nukėlė į proindoeuropietiškus laikus, kai dievų panteone vyriškieji dievai dar nevaldė, nekūrė, nekontroliavo, o buvo tik gyvulių, miškų globėjai, augalijos jėgų simboliai. Pasaulį tuomet valdė globėjos, motinos, valdovės – deivės, teikiančios gyvybę, skiriančios gyvenimo trukmę ir mirties laiką, lemiančios gerovę, laimę ir nelaimę, ligą ir sveikatą.

Minint rudens lygiadienį, Senosios Europos deives įprasmino Ryto Jono Belevičiaus ir Rūtos Onos Čigriejūtės specialiai šiai progai kurtos skulptūros.

Lygiadienio akcentais taip pat tapo Neries krantinėje nusidriekę M. Gimbutienės tyrinėtų archeologinių radinių ornamentus atkartojantys raštai, ugnies šokiai bei muzikinės Ado Gecevičiaus ir Viltės Ambrazaitytės liaudies dainų interpretacijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt