Gyvenimas

2021.09.26 09:00

Nuo nekalto sėdėjimo sukryžiavus kojas iki laikysenos pokyčių ir kraujotakos sutrikimų

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.09.26 09:00

Kaip jūs dabar sėdite – tiesiomis kojomis ar sukryžiuotomis? Kineziterapeutė Vaida Tavorienė papasakojo, kodėl pastarojo sėdėjimo būdo turėtumėte sąmoningai atsisakyti.

Išsėdėti tiesiomis kojomis – milžiniškas darbas, tikina pašnekovė, tačiau, pasak jos, kojų kryžiavimas daro nemažai žalos visam kūnui.

Rekomenduojama sėdėti taip, kad kojos būtų tiesios, padėtos šiek tiek toliau viena nuo kitos, maždaug dubens plotyje. Sėdėti reikėtų ant sėdimųjų gumburų – tai du kauliukai mūsų dubenyje. Jų tiesi padėtis mažiausiai kenkia mūsų stuburui.

Labas rytas, Lietuva II d. Kaip klimato kaita keičia keliones oru?

„Sukryžiavus kojas pasikeičia mūsų dubens padėtis, jis šiek tiek pasisuka. Taip sėdint taip pat sėdima ne ant kauliukų, bet visas svoris pernešamas ant vienos pusės. <...> Vienos pusės raumenys dirba stipriau negu kitos, o tai yra milžiniška treniruotė“, – pasakoja kineziterapeutė.

Tai ilgainiui žaloja kūną: vienos pusės raumenys pradeda trumpėti, galiausiai kūnas ir atsistojus tampa kreivas, o tai pakeičia laikyseną. Tai gali atsiliepti ir kaklo padėčiai, krūtinės zonai. Taip apkraunami ir klubų sąnariai. Didelė žala daroma net kraujotakos sistemai.

„Toks sėdėjimas sukelia didelę apkrovą dubens sričiai. Čia – labai daug svarbių kraujagyslių. Žmonėms, kuriems tinsta kojos, tiek ir tereikia, kad tai pablogėtų“, – pažymi V. Tavorienė.

Nors atsikratyti šio įpročio labai sunku, tikrai verta: pirmiausia svarbu pastebėti, ar tikrai kryžiuojate kojas, tada – suprasti, kuo tai žalinga, ir sąmoningai valdyti savo kūną, nes jūs – jo šeimininkai.

Plačiau – rugsėjo 22 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Labas rytas, Lietuva II d. Kaip klimato kaita keičia keliones oru?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt