Gyvenimas

2021.09.21 21:40

Apie širdies ligų pavojų – ne skaičiais, o palyginimu: kas mėnesį dėl šių ligų Lietuvoje „nukrenta po lėktuvą“

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2021.09.21 21:40

Kardiologų vardijami dideli mirštančiųjų nuo širdies ligų skaičiai visuomenės gali ir negąsdinti, tad LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ profesorė Jelena Čelutkienė pateikė vaizdingą palyginimą: kiekvieną mėnesį dėl širdies problemų Lietuva netenka vieno boingo, pilno darbingo amžiaus žmonių.

Anot profesorės Jurgitos Plisienės, kalbėdami apie širdies ligas kardiologai labai mėgsta skaičiukus. Kartais žmonėms sunku suprasti, kas yra per didelis skaičius, dėl kurio reikėtų sunerimti ir labiau rūpintis širdimi.

Lietuvos kardiologų draugijos prezidentė, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų profesorė J. Čelutkienė turi vaizdingą palyginimą, kaip paaiškinti žmonėms, kodėl širdies ligos yra tokios pavojingos.

„Jeigu iš to didelio skaičiaus pacientų, kurie per metus miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų, pasižiūrėtume tik į darbingo amžiaus vyrus ir moteris, tai jų mirčių dažnį galime palyginti su tokia situacija, tarsi Lietuvoje kiekvieną mėnesį nukrenta vienas boingas“, – pabrėžia ji.

Kardiologė apie širdies ligų pavojų: įsivaizduokite, kad kiekvieną dieną nukrenta po pilną lėktuvą žmonių

Skaičiai šokiruojantys, tačiau kad ir kokie jie medikams atrodytų grėsmingi, susirūpinti vis tiek mažai ką priverčia. Kas lietuviams trukdo išsivaduoti iš tokios juodos statistikos?

„Aš noriu šį klausimą užduoti visiems: kas trukdo pasinaudoti tais mokslo pasiekimais, kuriuos mes turime? Pas mus prieinamos visos priemonės, kad šią situaciją keistume“, – pirmiausia sako J. Čelutkienė.

Savo darbe ji mato dvi didžiausias problemas, kurios toli gražu ne visada pašalinamos. Pirmiausia – kiekvienas žmogus po 40 metų turėtų vis pasimatuoti savo kraujo spaudimą ir žinoti, koks yra cholesterolio kiekis kraujyje.

„Šitų dalykų nepajausi, cholesterolio ir kraujospūdžio neskauda, todėl nėra kitos išeities, kaip būtinai vidutinio amžiaus žmonėms pasitikrinti. Lietuvoje tam sudarytos visos sąlygos“, – patikina ji.

Širdies ligų tokia klasta, kad neužtenka kreipti dėmesio tik į savo simptomus, reikėtų paklausyti ir kvietimo pasitikrinti laiku.

J. Čelutkienė

Antras dalykas, kurį turi pasiekti kiekvienas, – jeigu rodikliai padidėję, būtina normalizuoti tiek kraujospūdį, tiek cholesterolio kiekį kraujyje. Dažniausiai svarbiausia koreguoti gyvenimo būdą, bet vis dėlto neretai reikia ir medikamentų.

„Kita labai aktuali problema – širdies nepakankamumas. Pasaulyje širdies nepakankamumu serga 26 milijonai žmonių, Lietuvoje tokių pacientų turime apie 100 tūkstančių. Tai yra žmonės, kurie gyvena šalia mūsų, tai yra mūsų šeimos nariai, bendradarbiai ir netgi tie, į kuriuos lygiuojamės ar besididžiuodami stebime televizijos ekranuose“, – kalba kardiologė, laidos vedėja J. Plisienė.

Į ką žmonės turi atkreipti dėmesį kalbant apie širdies nepakankamumą? Visų pirma, atminkite, kad širdies nepakankamumas gali būti pasekmė bet kokios širdies ligos. Labai dažnai tai padidėjusio kraujospūdžio ligos, į kurią nebuvo kreipiamas dėmesys, pasekmė, kai kraujo spaudimas nebuvo koreguojamas.

„Širdies ligų tokia klasta, kad neužtenka kreipti dėmesio tik į savo simptomus, reikėtų paklausyti ir kvietimo pasitikrinti laiku“, – perspėja J. Čelutkienė.

Pasižadėkite sau daugiau dėmesio skirti savo širdies sveikatai.

Plačiau – 2020 m. rugsėjo 29 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Kardiologė apie širdies ligų pavojų: įsivaizduokite, kad kiekvieną dieną nukrenta po pilną lėktuvą žmonių
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt