Gyvenimas

2021.09.16 08:58

Ilgalaikio miego trūkumo pasekmės: ne tik sukelia ligas, bet ir atsakas į vakcinas būna perpus mažesnis

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.09.16 08:58

Kada paskutinį kartą dirbote iki vėlyvos nakties, o galbūt priešingai – užgriuvus darbams nusprendėte, jog kelsitės anksčiau, kad juos nudirbtumėte? Kodėl būtina branginti miegą, primena Santaros klinikų gydytoja neurologė prof. Rūta Mameniškienė.

Kai kuriems žmonėms išties užtenka per naktį pamiegoti 5 valandas, bet tai išimtys, pabrėžia pašnekovė. Jei bandote išsiugdyti trumpo miego režimą, profesorės manymu, tai vis tiek lems lėtinį miego trūkumą ir ligas.

„Kai kada net nekreipi dėmesio, kad mažai miegi, bet pasireiškia kiti susirgimai: infarktas, insultas, kitos širdies kraujagyslių ligos, infekcijos... Įrodyta, kad miego stoka lemia vėžį, įvairias kitas infekcines ligas, cukrinį diabetą, net demenciją. Tie, kurie miega mažiau, atrodo, tikrai gali susirgti pastarąja liga“, – pasakoja ji.

Naktinio darbo pasekmės: neurologė pateikia požymius, kada reikėtų sunerimti dėl miego trūkumo

Verta paminėti vieną faktą COVID-19 ir vakcinacijos nuo šios ligos kontekste. Bene prieš 20-metį įrodyta, kad tų, kurie miega mažai, 4,5–5 valandas, atsakas į vakcinas yra 50 proc. mažesnis. Deja, bet net jei prieš vakcinaciją 2 savaites žmogus miegos pakankamai, vis tiek atsakas į vakciną bus prastesnis, teigia gydytoja.

Kokie organizmo ženklai rodo, kad miego trūksta? Anot R. Mameniškienės, jei nubundate ryte ir jau jaučiatės pavargę, darbe sunku valdyti emocijas, ypač pirmoje dienos pusėje, jeigu sunku įsiminti naują informaciją, išlaikyti dėmesį, jei ryte norite valgyti, ypač šlamštmaisčio, saldumynų, jei šokinėja jūsų kraujospūdis, – galbūt tai požymiai, kad jums nepakanka miego.

Ar dieninis pogulis gali atpirkti miego trūkumą? „Reikia miegoti nakties metu, nes tada formuojasi mūsų atmintis, imunitetas, apetito, alkio jausmai, tačiau jeigu tenka miegoti trumpai, 20 minučių pokaitukas yra tikrai labai naudingas“, – atsako laidos viešnia.

Plačiau – rugsėjo 15 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Naktinio darbo pasekmės: neurologė pateikia požymius, kada reikėtų sunerimti dėl miego trūkumo
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt